Twórczość Wisławy Szymborskiej trafi do Biblioteki Końca Świata

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.03.2021

Dzieła noblistki przetrwają zagładę ludzkości! Wiersze i listy Wisławy Szymborskiej zostaną zdeponowane w Bibliotece Końca Świata, której zadaniem jest zachowanie dzieł kultury przed ewentualnym globalnym kataklizmem. Twórczość poetki dołączy tym samym do książek innej słynnej polskiej twórczyni. Na Spitsbergenie przechowywanych jest też wiele innych arcydzieł z całego świata.

Twórczość Wisławy Szymborskiej trafi do Biblioteki Końca Świata PIQL

Zabezpieczenie przyszłości ludzkości

Na mroźnym, arktycznym archipelagu Svalbard na norweskim Spitsbergenie znajduje się Światowe Archiwum Arktyczne, zwane takze Biblioteką Końca Świata. Znajdują się tam skarby ludzkości, zachowane dla potomnych – najcenniejsze dzieła światowej kultury. Są one zapisane za pomocą specjalnych nośników, które mają przetrwać ponad 500 lat. Sposób ich zabezpieczenia chroni je również przed efektami konfliktów zbrojnych czy katastrofy klimatycznej, które mogłyby zagrozić przetrwaniu ludzkości.

Światowe Archiwum Arktyczne założyła firma PIQL. Stworzyła ona technologię zapisu danych na specjalnym analogowym nośniku – taśmie 35 mm, której jedna rolka może pomieścić 120 GB. Każdą rolkę chroni metalowy kontener, aluminiowa kaseta i plastikowe pudełko, a całość przechowywana jest w głęboko zakopanym stalowym skarbcu.

Co istotne, dane można odczytać bez pośrednictwa sprzętu elektronicznego, dzięki czemu archiwum nie jest zagrożone atakami cyfrowymi, jak również jest odporne na zjawisko burz geomagnetycznych, które mogą zakłócić bądź zniszczyć dane cyfrowe. Pracująca na miejscu obsługa jest w stanie w ciągu kilku- czy kilkunastu godzin zeskanować i przesłać do odbiorców potrzebne materiały.

Budynek Światowego Archiwum Arktycznego znajduje się niedaleko Globalnego Banku Nasion, zbudowanego w celu bezpiecznego przechowywania nasion roślin jadalnych. Razem tworzą kompleks, który powinien pozwolić ludzkości przetrwać i – w razie potrzeby – ją odtworzyć.

Wisława Szymborska na Spitsbergenie

Skarbiec w Arktyce pełen kultury

W Światowym Archiwum Arktycznym zdeponowane są ważne dla ludzkości dane historyczne i kulturowe. W mieszczącej się w dawnej kopalni węgla bibliotece swoje najważniejsze zasoby intelektualne, między innymi teksty konstytucji, zdeponowały liczne kraje w tym Norwegia, Brazylia i Meksyk. Swoje dane chronią w ten sposób światowe korporacje, w tym Siemens, SCG i Microsoft, który na Arktyce ukrył dane źródłowe serwisu GitHub. Konwencje praw dziecka zdeponował na Spitsbergenie UNICEF. Największe światowe instytucje kulturalne, takie jak Biblioteka Watykańska i Norweskie Muzeum Narodowe również korzystają z możliwości ochrony swoich dóbr intelektualnych. Dzięki temu na Spitsbergenie na taśmach filmowych znajdują się kopie „Boskiej Komedii” Dante Alighieriego, obrazu „Krzyk” Edvarda Muncha i „Straży Nocnej” Rembrandta). A także dzieła Olgi Tokarczuk.

Polska noblistka z 2018 roku jest pierwszą laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, której twórczość znalazła się na zdeponowanej na Spitsbergenie taśmie. W Bibliotece Końca Świata na jednej rolce taśmy światłoczułej znalazł się cały dorobek Tokarczuk – 14 książek, 4299 strony. Niebawem dołączy do niej twórczość innej polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej.

Utwory Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Końca Świata

Dzieła polskich noblistek zachowane dla przyszłych pokoleń

Twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie dzięki staraniom Fundacji Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz PIQL Polska. Znajdą się w nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony oraz listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory w języku polskim. Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do Biblioteki Końca Świata nastąpi 8 kwietnia 2021 roku, do tego czasu nagrana taśma z jej twórczością przechowywana jest w Krakowie.

O komentarz poprosiliśmy Michała Rusinka, prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Z propozycją archiwizacji twórczości Wisławy Szymborskiej zwrócił się do nas p. Jędrzej Sabliński z firmy Piql. Zdecydowaliśmy się – my, tzn. zarząd Fundacji – bez wahania. Dostarczyliśmy firmie Piql pdfy wszystkich opublikowanych książek poetyckich Szymborskiej, a także felietony i listy.

Prezes Fundacji zaznaczył też, że w planach jest nowa publikacja z wierszami Wisławy Szymborskiej. 

W 2023 roku – czyli w 100-lecie urodzin autorki – planujemy wydanie krytyczne jej wierszy zebranych, zawierające również utwory nigdy niepublikowane. Mam nadzieję, że uda się je wówczas „dorzucić” do rolki, która zostanie w kwietniu tego roku zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Koszty całej operacji pokryło Wydawnictwo Znak – podkreślił Michał Rusinek.

Jak poinformowała nas Zofia Sablińska z firmy PIQL Polska, planowane jest przeprowadzenie transmisji wideo z deponowania taśmy w Bibliotece, jednak na przeszkodzie mogą stanąć panujące na Spitsbergenie warunki. Sablińska zdradziła również, że ambicją firmy jest, aby jak najwięcej dzieł noblistów z całego świata znalazło się w Bibliotece Końca Świata.

Michał Rusinek i dzieła Wisławy Szymborskiej

Jakie jeszcze dzieła polskiej i zagranicznej literatury powinny Waszym zdaniem trafić do Biblioteki Końca Świata? Bez jakich książek nie wyobrażacie sobie przyszłości ludzkości?

[aj]


komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Piotrek75 23.03.2021 18:51
Czytelnik

Jak wszystko to wszystko.
8 II 1953
"Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego”
„W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 21.03.2021 15:56
Czytelnik

Ani mnie ziębi ani mnie grzeje to co jedna prywatna firma (Piql) oferuje drugiej, która za to płaci (Znak).
"... przydarza się komuś innemu niż mężczyźnie o białym kolorze skóry. Muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam :) Fantastycznych macie czytelników, drogie Lubimy Czytać, takich światłych, jak to na osoby oczytane przystało :)"
@oasiaa, no światłość, aż bije od Ciebie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
oasiaa 19.03.2021 16:49
Czytelniczka

Weszłam w komentarze tylko po to, żeby jak zwykle poczytać o bólu duszy panów, których jak zwykle mierzi, gdy jakaś "rzecz dziejowa", tak to nazwijmy, przydarza się komuś innemu niż mężczyźnie o białym kolorze skóry. Muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam :) Fantastycznych macie czytelników, drogie Lubimy Czytać, takich światłych, jak to na osoby oczytane przystało :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Furmanka 20.03.2021 13:38
Czytelniczka

O ile zgadzam się z częścią komentarza dotyczącego Panów wrażliwych na kobiece sukcesy to dalsza część wydaje mi się niepotrzebna. Czemu ma służyć bezpośredni zwrot do witryny Lubimy Czytać? Różnorodność w tak dużej społeczności jest nieunikniona. Bardziej uzasadniona byłaby odpowiedź na komentarz użytkownika poniżej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 20.03.2021 19:12
Czytelnik

Panowie wrażliwi na kobiece sukcesy? Nie rozumiem. Nie rozumiem, co to miałoby mieć wspólnego z płcią. Po prostu mam wątpliwości, czy dzieła sławiące partię komunistyczną i Stalina są naprawdę potrzebne przyszłym pokoleniom i koniecznie trzeba je dla tychże pokoleń przechować w Bibliotece Końca Świata. Płeć autora nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Jednak rozumiem,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Furmanka 20.03.2021 19:32
Czytelniczka

Moja odpowiedź dotyczyła komentarza użytkownika Mariusz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 20.03.2021 19:45
Czytelnik

Może w takim razie lepiej byłoby używać liczby pojedynczej, a nie mnogiej - Panowie. :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Furmanka 21.03.2021 12:54
Czytelniczka

Nie widzę nic złego w określaniu faktu ogółu. Pana interpretacja to kwestia subiektywna, nie mam na nią wpływu. Z pewnością Pan również o tym pomyślał podczas zwracania się do wojujących feministek. :-). Cieszę się, że nieporozumienie zostało wyjaśnione.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
n4y 22.03.2021 11:05
Czytelnik

Z Google o właścicielu tego "metalowego kontenera, aluminiowej kasety i plastikowego pudełka" : firma PIQL, Drammen, Norwegia - Naprawa i serwis komputerów.
_
No, rzeczywiście "rzecz dziejowa" ;-)))
Litości!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mariusz 18.03.2021 16:30
Czytelnik

Szymborska i Tokarczuk jako twórcy, których dzieła warto zachować dla innych cywilizacji to kiepski pomysł. Jeżeli głównym kryterium była nagroda Nobla to równie dobrze można to samo zrobić z dziełami pana Wałęsy który przecież też jest Noblistą, wprawdzie w innej kategorii, ale nie będziemy się przecież spierać o szczegóły, Nobel to przecież Nobel.
Zastanawia mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Furmanka 20.03.2021 14:43
Czytelniczka

W tekście wyraźnie napisano, że Olga Tokarczuk jest pierwszą Noblistką, której dzieła znalazły się w Bibliotece Końca Świata. Jednym z inicjatorów tego wydarzenia była Fundacja Tokarczuk. Tak samo w przypadku Szymborskiej, Fundacja zajmująca się dorobkiem autorki starała się o zamieszczenie jej utworów na liscie tejże Biblioteki. Doomsday Library otwarcie zaprosiła kraje z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 21.03.2021 15:59
Czytelnik

No, akurat to jedno DA się o naszym byłym prezydencie powiedzieć - artysta :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mariusz 23.03.2021 16:08
Czytelnik

Nie będę nawet komentował tych kwot, które niby wyrzucono w błoto, bo widzę, że koleżanka jest wielbicielką piorunów, totalsów i TVN-ów. Jak wcześniej napisałem jest to przedsięwzięcie prywatne, więc nie moja spraw czy ktoś wywala na to pieniądze, czy nie, dopóki ktoś nie daje na to moich pieniędzy. Kwestia zagrożenia, czy zniszczenia tych "wiekopomnych" dzieł sztuki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Furmanka 24.03.2021 16:06
Czytelniczka

Dziękuję Panu za zaprezentowanie książkowego przykładu argumentu ad personam odnoszącego się do moich poglądów politycznych, o których nie ma Pan najmniejszej wiedzy. Obawiam się, że zagrożenie dla wiekopomnych dzieł sztuki jest mało prawdopodobne ze strony Lewicy stanowiącej ok. 13% społeczeństwa Polskiego. Bardziej racjonalna jest obawa przed utratą dóbr przez...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz 24.03.2021 18:06
Czytelnik

Wiekopomne dzieła, jak to dumnie brzmi. Biorąc pod uwagę jak bardzo w ciągu kilkunastu ostatnich lat Nagroda Nobla się zdewaluowała(skandale korupcyjne i obyczajowe, poprawność polityczna w nominacjach) naprawdę trudno uznać, że dzieła Tokarczuk, czy Szymborskiej mają taką samą klasę jak Iliada czy Chłopi.
I nie ma Pani zupełnie racji co do działań lewicy jest to grupa,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge 16.03.2021 17:07
Czytelnik

"Twórczość Wisławy Szymborskiej trafi do Biblioteki Końca Świata" - czy cała twórczość? Ta sławiąca Stalina i komunizm też?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
n4y 16.03.2021 19:56
Czytelnik

Cytat: "Znajdą się w nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony oraz listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory w języku polskim."
_
No, nieźle... ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 16.03.2021 12:34
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post