rozwiń zwiń

Trendy stycznia 2022 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.02.2022

Które książki użytkownicy i użytkowniczki wyszukiwali w pierwszym miesiącu roku 2022 najczęściej? Znalazły się wśród nich utwory reprezentujące różne gatunki literackie: jest i powieść kryminalna, i książka dla młodzieży, i przedstawicielka literatury pięknej, i reportaż. Poznajcie tytuły utworów, na których strony w lubimyczytać.pl wchodziliście w styczniu najchętniej!

Trendy stycznia 2022 lubimyczytać.pl

Na pierwszym miejscu w styczniowym zestawieniu TOP10 znalazła się powieść „Start a Fire. Runda pierwsza” P.S. Herytierii. Książka cieszyła się popularnością zanim jeszcze została wydana. Jej autorka, Katarzyna Barlińska vel P.S. Herytiera „Pizgacz”, zadebiutowała bowiem na platformie Wattpad, na której jako pierwsza Polka zgromadziła ponad 115 tysięcy obserwujących. Główną bohaterką jej powieści jest Victoria Joseline Clark, której życie do czasu, gdy ukończyła 17 lat, było bardzo podobne do tego, jakie wiedli jej rówieśnicy: chodziła do liceum, kłóciła się z bratem, imprezowała z przyjaciółmi. Pewnego dnia poznała jednak tajemniczego wysokiego chłopaka z zimnym uśmiechem. Kilka źle dobranych słów i obecność w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze doprowadziły do wybuchu walki, na którą dziewczyna nie była gotowa… Jeśli jesteście miłośnikami i miłośniczkami tej książki, ciekawi Was, jak przebiegała praca nad nią, to zapraszamy do lektury wywiadu z P.S. Herytierą, który znajdziecie pod tym linkiem

Drugim najczęściej odwiedzanym w styczniu tytułem w serwisie lubimyczytać.pl jest „Krew i popiół” Jennifer L. Armentrout. To pierwszy tom cyklu „Blood and Ash”, opowiadający o poświęconej bogom (i bardzo samotnej) Poppy, która ma w życiu tylko jedno zadanie – przygotować się do Ascentencji, czyli rytuału rozpoczynającego nową erę. Jednak Poppy, zamiast przebywać w towarzystwie dam dworu i kapłanek, wolałaby mieczem i łukiem bronić bliskich przed niebezpieczeństwem nadchodzącym zza Zapory. Choć wydaje się, że bohaterka nie ma żadnego wpływu na zmianę swojej roli w planowanym obrządku, postanawia podjąć ryzyko… O „Krwi i popiele” użytkowniczka Dagi Dagg napisała:

O jejku, jakie to było dobre. To jedna z tych książek, po przeczytaniu których plujesz sobie w brodę, że za szybko skończyłeś. A można było się delektować, upajać każdą stroną i chłonąć lekturę wszystkimi zmysłami. No niestety, u mnie pozostał żal i smętne czekanie na kontynuację (chlip, chlip).

Podium zamyka „Zostań przy mnie” Harlana Cobena – powieść amerykańskiego twórcy kryminałów znalazła się na wysokim miejscu w styczniowym zestawieniu prawdopodobnie m.in. dlatego, że 31 grudnia swoją premierę miał na Netflixie serial, który powstał na jej podstawie. Główną bohaterką książki jest Megan Pierce, szczęśliwa matka i narzeczona, do której życia nagle powraca trudna przeszłość. Jej częścią jest Ray Levine, dawniej ceniony fotograf, dzisiaj człowiek próbujący zarobić na życie jako paparazzi. Kolejna postać z „Zostań przy mnie”, detektyw Broome, jest już przed emeryturą, ale nadal nie daje mu spokoju nierozwiązane przed 17 laty śledztwo. Wkrótce okazuje się, że losy całej trójki się połączą, gdy tajemnicze zniknięcie kolejnego już w okolicy mężczyzny być może ujawni cały łańcuch zbrodni…

Czwarte miejsce trendów stycznia należy do „Behawiorysty” Remigiusza Mroza. Choć pierwszy tom serii o Gerardzie Edlingu ukazał się w 2016 roku, to serial nakręcony na podstawie powieści zadebiutował w styczniu 2022 roku. Premiera produkcji z Robertem Więckiewiczem w roli głównej przyczyniła się zapewne, podobnie jak w przypadku „Zostań przy mnie” do tego, że powieść ponownie zyskała na popularności. Edling, główny bohater „Behawiorysty”, jest byłym prokuratorem, wydalonym dyscyplinarnie ze służby, a jednocześnie specjalistą od kinezyki, czyli działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. To właśnie on zostaje wezwany na miejsce, gdy pewne przedszkole zajmuje zamachowiec, grożący, że zabije dzieci i wychowawców. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań, do akcji musi mieć wkroczyć właśnie Gerard Edling.

Na pozycji piątej w TOP10 stycznia znalazło się „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko. To już kolejny miesiąc, w którym użytkownicy i użytkowniczki serwisu lubimyczytać.pl często odwiedzają stronę właśnie tego reportażu. Utwór otrzymał wiele ważnych literackich wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Conrada, Nagrodę im. Witolda Gombrowicza, Nagrodę Literacką Nike, a także nominację w Plebiscycie Książka Roku lubimczytać.pl w kategorii Literatura faktu, publicystyka. Polska autorka napisała o tym, jak rdzenni mieszkańcy Kanady jako dzieci zostawali siłą umieszczani w szkołach i internatach, prowadzonych zazwyczaj przez różne chrześcijańskie kościoły. Gierak-Onoszko przedstawiła również, dzięki swoim bohaterom, jak Toby Obed, do czego w tych miejscach dochodziło. Więcej o książce przeczytacie również w artykule „Dlaczego w Kanadzie płoną kościoły”

Szóste miejsce w TOP10 stycznia zajęła powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. Na podstawie tej książki również powstał film, którego premiera odbędzie się 22 lipca 2022 roku. Główną bohaterką powieści nominowanej w 2019 roku do tytułu Książka Roku lubimyczytać.pl jest Kya Clark, nazywana Dziewczyną z Bagien. Wrażliwa i inteligentna, postać ta potrafi przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem. Niestety, gdy w okolicy ginie młody i przystojny Chase Andrews, miejscowi zwracają się przeciwko niej. Użytkowniczka Agnieszka napisała, że „Gdzie śpiewają raki” to:

Fenomenalna, ponadczasowa, piękna i wzruszająca opowieść o samotności, dorastaniu, porzuceniu, a także przyjaźni. Nigdy nie czytałam tak pięknego kryminału. Nie chciałam, aby ta opowieść się skończyła, pragnęłam zostać z Kyą na tych mokradłach i bagnach i by lektura trwała jak najdłużej...

Siódma pozycja styczniowego zestawienia trendów należy do „Diuny” Franka Herberta. Książka znajduje się w zestawieniu TOP 10 lubimyczytać.pl już od kilku miesięcy, jest też kolejną powieścią w zestawieniu, którą niedawno zekranizowano. Utwór opowiada o Arrakis (zwanej też Diuną), czyli jedynym na świecie źródle drogocennego i życiodajnego minerału – melanżu. Nic więc dziwnego, że o cenne złoża postanawiają walczyć ze sobą Atrydzi i ród Harkonnenów. Zarówno o samej książce, jak i jej filmowych adaptacjach przeczytacie więcej w artykule naszego publicysty, Bartka Czartoryskiego, który znajdziecie pod tym linkiem

Ósma pozycja należy do Joanny Chmielewskiej, uwielbianej przez wielu autorki pełnych humoru kryminałów. „Dzikie białko” stanowi kontynuację losów pracowników biura architektonicznego, których czytelnicy i czytelniczki poznali i poznały w „Lesiu”. Tym razem ten niezwykły zespół postanowi zaangażować się w zbieranie zdrowej żywności. Wysiłki bohaterów, którym bardzo zależy na osiągnięciu szczytnego celu, Chmielewska opisała w taki sposób, że podczas lektury można się szczerze zadziwić i zaśmiać do łez.

Na dziewiątym miejscu styczniowego TOP10 znalazła się „Anomalia” Hervé’a Le Telliera. Książkę wyróżniono Prix Goncourt, jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą nagrodą literacką we Francji. To też najlepiej sprzedający się od 1984 roku, czyli od wydania „Kochanka” Marguerite Duras, tytuł, któremu tę nagrodę przyznano. „Anomalię” trudno streścić w kilku zdaniach – to kilka powieści w jednej, zabawa gatunkami literackimi, wyrafinowana konstrukcja, pełna intertekstualnych poziomów, która puszcza oko do netflixowych seriali. Warto dodać, że zarówno o „Anomalii”, jak i innych książkach autorów tworzących w języku francuskim pisała niedawno w serwisie lubimyczytać.pl Aleksandra Przybylska

Pierwszą dziesiątkę zamyka książka, która pojawia się w TOP10 już od kilku miesięcy – to „Zaraza” Przemysława Piotrowskiego. Kolejna odsłona losów Igora Brudnego opowiada o tym, jak bohater, po tym, gdy cudem uszedł z życiem z zasadzki psychopatycznego mordercy, powoli dochodzi do siebie. Na szczęście jego dawna partnerka, Julia Zawadzka, cały czas przy nim jest. Sama jednak musi się mierzyć z faktem, że jej śledztwo utknęło w martwym punkcie, a w dodatku w lesie znaleziono zwłoki kolejnej kobiety…

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Menia71 05.02.2022 11:48
Czytelniczka

"Zaraza" przeczytana
"Anomalia"uwzględniona w planach czytelniczych 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
KotBazyli 04.02.2022 19:15
Czytelnik

Nie popieram rankingu. Każdy lubi inną literaturę. Wydawnictwa promują popularnych autorów, co nie jest równoznaczne z jakością danej pozycji. Są nowości młodych autorów , bardzo ciekawe, ale nie znajdują odzwierciedlenia na tych listach. To przykre, smutne i przygnębiające. Trzymam kciuki za debiutantów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Judyta 03.02.2022 21:53
Czytelniczka

Z "trendów stycznia"  znam tylko dwie pozycje.
Pierwsza z nich, przeczytana przeze mnie  rzeczywiście w styczniu to: "27 śmierci Toby'ego Obeda" a druga przeczyta dużo wcześniej to: "Gdzie śpiewają raki"
Obie tak różne i obie warte przeczytania.
Nie oceniam na którym miejscu powinny wg mnie się znaleźć ,bo jak napisałam wcześniej - reszta jest mi nieznana -póki co.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Katarzyna 03.02.2022 14:10
Czytelnik

Naprawdę nie bardzo rozumiem to całe zamieszanie z książkami Mroza. To taka przeciętna literatura, żeby nie powiedzieć hucpiarska. I ta produkcja pi kilka książek w roku... To pisarstwo? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 02.02.2022 21:33
Czytelniczka

Najważniejsze w branży wydawniczej dzisiaj: liczba followersów, a nie jakość literatury. Smutne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 02.02.2022 19:51
Czytelnik

Czy książka z miejsca pierwszego jest dodawana gratis do pizzy lub paczki podpasek 😜

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 03.02.2022 02:18
Czytelniczka

Gratis do zalogowania się na tiktoku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 03.02.2022 07:06
Czytelnik

@Batalia Zdaje sobie sprawę z istnienia czegoś takiego jak tiktok. Ale co to jest dokładnie nie wiem. Chyba jakieś krótkie filmy tam się zamieszcza 😛

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 03.02.2022 19:17
Czytelniczka

I są jakieś czelendże, które polegają na robieniu sobie krzywdy. W sumie czytanie takiej "literatury" wpisuje się w to doskonale! 😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sara 02.02.2022 17:46
Czytelniczka

"Start a Fire" dalej na podium. Gdyby nie psychofanki z wattpada, nie byłoby tak wysoko.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.02.2022 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post