Marta

Profil użytkownika: Marta

Olkusz Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 47 tygodni temu
29
Przeczytanych
książek
33
Książek
w biblioteczce
4
Opinii
23
Polubień
opinii
Olkusz Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie

Okładka książki Małe kobietki. Wydanie ilustrowane Louisa May Alcott, Frank Thayer Merrill
Ocena 7,3
Małe kobietki.... Louisa May Alcott, ...

Na półkach:

Książka, będąca już właściwie amerykańskim klasykiem. Historia mające swojej miejsce w okresie wojny secesyjnej opowiadająca o losach czterech sióstr i ich matki podczas nieobecności ojca będącego na wojnie. Z suchych, niespojlerowych faktów to było na tyle.
Książka jest dla mnie rewelacyjna. Ale jest to bardzo subiektywna ocena osoby, która kocha taką literaturę. "Taką" czyli literaturę nie naturalistyczną. Świat, który jest kreowany dla pokrzepienia serc. Nie znajdziecie tutaj dramatu, strachu, skrajnych emocji, ekscytujących opisów. Znajdziecie za to ciepło, radość, miłość i ciągłą walkę ze swoimi małymi słabościami. Jednak "Małe kobietki" mają w sobie jakąś magiczną cechę, która sprawia, że naprawdę trudno się od niej oderwać.
Jednak dla czytelników, którzy lubią literaturę pełną prawdziwych dramatycznych wydarzeń, z pewnością nie będzie to tak wspaniała uczta. Świat Alcott jest nieco wyidealizowany, a postacie szlachetne i dobre. Mimo tych cech – dla jednych będących wadami – dla mnie zaletami – nie da się zaprzeczyć, że powieść stała się klasyką amerykańskiej literatury i dziełem uwielbianym przez pokolenia, a także dobrze oddającym nastroje i postawy moralne swojej epoki.

Książka, będąca już właściwie amerykańskim klasykiem. Historia mające swojej miejsce w okresie wojny secesyjnej opowiadająca o losach czterech sióstr i ich matki podczas nieobecności ojca będącego na wojnie. Z suchych, niespojlerowych faktów to było na tyle.
Książka jest dla mnie rewelacyjna. Ale jest to bardzo subiektywna ocena osoby, która kocha taką literaturę....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Zbiór esejów Milana Kundery: brzmi całkiem nudno – ale nic bardziej mylnego: To niesamowity zbiór tekstów stanowiących pewną całość na temat literatury i muzyki: dwóch dziedzin, które w trakcie trwania pięknie się ze sobą przeplatają. Kundera wykazuje się naprawdę gruntowną wiedzą muzyczną, a także szczerym zaangażowaniem w swoich ulubionych twórców, ich dzieła, i tego, co chcieli, lub nie chcieli przekazać. Jego wiedza na temat realiów, biografii, środowiska artystów, których analizuje są naprawdę godne podziwu i pozwalają zaufać wnikliwej analizie i ocenie pisarza.
Nie jest to zbieranina nudnego filozofowania, a pełne pasji i chęci poprawy stanu zastanego teksty. To, co można tej książce zarzucić, to to, że Kundera mianuje się specjalistą od artystów, o których opowiada, poprawiając nawet ich najbliższych przyjaciół i "naprawiając" ich błędy. Z drugiej strony trudno odmówić mu słuszności argumentów.
Dla ludzi, którzy choć trochę lubią poznawać życie artystów i ich utworów z nieco innej perspektywy, będzie to prawdziwa uczta.

Zbiór esejów Milana Kundery: brzmi całkiem nudno – ale nic bardziej mylnego: To niesamowity zbiór tekstów stanowiących pewną całość na temat literatury i muzyki: dwóch dziedzin, które w trakcie trwania pięknie się ze sobą przeplatają. Kundera wykazuje się naprawdę gruntowną wiedzą muzyczną, a także szczerym zaangażowaniem w swoich ulubionych twórców, ich dzieła, i tego, co...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Powieść Marqueza uznawana za jeden z majstersztyków literatury europejskiej, jest fascynującą historią rodziny Buendiów, naznaczonej piętnem samotności.

Cała opowieść w której realizm miesza się z nadprzyrodzonymi zdarzeniami, wciąga i wywiera wielkie wrażenie. Cała siła tej powieści tkwi w surrealizmie, gdzie czas, starość, młodość, duchy i żywi ludzie mieszają się ze sobą, tworząc jedną całość.
Język autora jest o tyle spokojny, co wciągający czytelnika w losy bohaterów, co chwila zaskakując go kolejnym dziwnym zdarzeniem, które jest tak samo rzeczywiste jak szara codzienność.

Powtarzające się wciąż na nowo imiona, które tworzą błędne koło wydają się efektem zamierzonym, aby czytelnik sam wpadł w pewien krąg, o niekończących się perypetiach.

Jedyną wadą, bądź też zaletą, zależnie od czytelnika jest to, że aby nie pogubić się w kolejach losu bohaterów, trzeba tę powieść przeczytać jednym tchem, co przy niepowtarzalnym sposobie narracji i opisów, nie jest trudne do wykonania.

Powieść Marqueza uznawana za jeden z majstersztyków literatury europejskiej, jest fascynującą historią rodziny Buendiów, naznaczonej piętnem samotności.

Cała opowieść w której realizm miesza się z nadprzyrodzonymi zdarzeniami, wciąga i wywiera wielkie wrażenie. Cała siła tej powieści tkwi w surrealizmie, gdzie czas, starość, młodość, duchy i żywi ludzie mieszają się ze...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Marta Chmiel

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
29
książek
Średnio w roku
przeczytane
3
książki
Opinie były
pomocne
23
razy
W sumie
wystawione
26
ocen ze średnią 8,1

Spędzone
na czytaniu
191
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]