Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Yergin zdecydowanie utrzymał poziom poprzednich swoich książek. W "Nowej mapie" rysuje obraz obecnych stosunków międzynarodowych przez pryzmat wpływu jaki wywiera na nie energetyka. Sięga przy tym do dosyć szczegółowych opisów technicznych, które jednak są podane w przystępny sposób i nie powinny odstraszać nawet mniej zaznajomionych z temtem czytelników. Pozytywnie zaskakuje aktualnośc tej książki, która dokładnie analizuje wpływ najnowszych wydarzeń, takich jak pandemia. Lektura tego dzieła pozostawia dokładniejszy obraz aktualnej sytucji, ale i nowych trendów związanych z energetyką, które będą kształtować przyszłość w długim terminie.

Autor rysuje swoją mapę z perspektywy Amerykanina, nie ukrywa też swoich preferencji politycznych i sympatii do strony symbolizowanej przez osła. Bardziej jednak w oczy rzuca się subiektywizm w ocenie relacji międzynarodowych na bliskim wschodzie.Mimo tej stronniczości książkę czyta się z zafascynowaniem i nie przeszkadzają nawet zbyt daleko odchodzące od przewodniego tematu energetyki wątki poboczne (wpływ energetyki na sprawy poruszane w kilku fragmentach wydaje się marginalny, a mimo wszystko szczegółowo omawiany).

Yergin zdecydowanie utrzymał poziom poprzednich swoich książek. W "Nowej mapie" rysuje obraz obecnych stosunków międzynarodowych przez pryzmat wpływu jaki wywiera na nie energetyka. Sięga przy tym do dosyć szczegółowych opisów technicznych, które jednak są podane w przystępny sposób i nie powinny odstraszać nawet mniej zaznajomionych z temtem czytelników. Pozytywnie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Sięgnąłem po tę książkę zaraz po przeczytaniu pierwszej części serii, czyli znakomitego Czarnego Łabędzia. Z pewnością zrozumienie tego dzieła Taleba byłoby łatwiejsze przy utrzymaniu chronologicznej kolejnośći czytania - mimo iż autor na wstępie zapewnia, że "Na własne ryzyko" można przeczytać jako odrębną pozycję. Podobnie, jak w Łabędziu, także tutaj możemy wyszukać liczne wskazówki na temat prowadzenia skutecznej działalności ekonomicznej i codziennego życia, zwłaszcza w trudnych, kryzysowych czasach. Autor za często jednak "skacze" z wątku na wątek, nie zgłębiając poszczególnych myśli, co obniża ocenę tej pozycji, zwłaszcza w zestawieniu z Czarnym Łabędziem, gdzie szczegółowo opisano poszczególne twierdzenia.

Sięgnąłem po tę książkę zaraz po przeczytaniu pierwszej części serii, czyli znakomitego Czarnego Łabędzia. Z pewnością zrozumienie tego dzieła Taleba byłoby łatwiejsze przy utrzymaniu chronologicznej kolejnośći czytania - mimo iż autor na wstępie zapewnia, że "Na własne ryzyko" można przeczytać jako odrębną pozycję. Podobnie, jak w Łabędziu, także tutaj możemy wyszukać...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książkę w czasie pandemii czyta się jak proroczą, ale taka będzie jeszcze w przypadku wielu wydarzeń. Autor nie stara się przepowiadać przyszłości, chce tylko żebyśmy przestali patrzeć optymistycznie w przyszłość, bowiem tej nie da się przewidzieć i nie można być niczego pewnym. Nawet dane historyczne, które posiadamy, często okazują się niepełne lub wypaczone - skoro nie potrafimy dobrze opisać przeszłości, to tym bardziej nie możemy stosować dalekosiężnych wizji. Życie społeczeństw, a tym bardziej rynki kapitałowe są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju wahania. Co ciekawe autor nie stara się namówić do stuprocentowej ostrożności, twierdząc, że najgorszą strategią jest strategia umiarkowania.

Książkę w czasie pandemii czyta się jak proroczą, ale taka będzie jeszcze w przypadku wielu wydarzeń. Autor nie stara się przepowiadać przyszłości, chce tylko żebyśmy przestali patrzeć optymistycznie w przyszłość, bowiem tej nie da się przewidzieć i nie można być niczego pewnym. Nawet dane historyczne, które posiadamy, często okazują się niepełne lub wypaczone - skoro nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

W "Wojnie futbolowej" Kapuściński w barwny sposób opisuje proces dekolonizacji w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Reporter opowiada historie własnych podróży i przeplata ją z wykładem historyczno-biograficznym na temat najważniejszych wydarzeń i przywódców Trzeciego Świata. Takim światem były wówczas te małe, średnie i ogromne państwa, które nie brały bezpośredniego udziału w rywalizacji zimnowojennej i o których Pierwszy i Drugi Świat nawet nie słyszał - dopóki korespondenci nie donieśli o tragicznych wojnach toczących się w tych krajach.
Autor nie kryje się ze swoimi subiektywnymi ocenami, prowadzi czytelników przez świat jaki widział własnymi oczami i jaki doświadczal na własnej skórze. Opisując genezę wojen, puczy i rewolucji przedstawia mentalność lokalnych społeczeństw.
Choć niejednolita forma i chaotyczna struktura książki nie ułatwia jej czytania, to naprawdę warto.

W "Wojnie futbolowej" Kapuściński w barwny sposób opisuje proces dekolonizacji w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Reporter opowiada historie własnych podróży i przeplata ją z wykładem historyczno-biograficznym na temat najważniejszych wydarzeń i przywódców Trzeciego Świata. Takim światem były wówczas te małe, średnie i ogromne państwa, które nie brały bezpośredniego udziału w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Kolejna z cyklu książek o przygodach profesora Langdona, znów zabiera nas w podróż po kolejnym pięknym kraju i jego historii, jak zwykle w towarzystwie najnowszych odkryć naukowych i technologii, o których dopiero co słyszeliśmy w wiadomościach. Książka wciąga jak zawsze, pod tym względem Brown trzyma poziom, czegoś tu jednak brakuje... Nie ma tutaj niestety tak wielu rozbudowanych opisów największych i tych mało znanych miejscowych zabytków, książka zaciekawia Hiszpanią, ale nie sprawia, tak jak poprzednie części serii, że chce się do tego kraju polecieć tylko po to, by zwiedzić atrakcje szlakiem głównego bohatera. Rozbudowanych teorii spiskowych też jakby mniej, za to na duży plus postawienie tak ważnego problemu rozwoju człowieczeństwa, który zmusza do przemyśleń.
Nie jest to najlepsza książka z serii, jednak na pewno godna polecenia!

Kolejna z cyklu książek o przygodach profesora Langdona, znów zabiera nas w podróż po kolejnym pięknym kraju i jego historii, jak zwykle w towarzystwie najnowszych odkryć naukowych i technologii, o których dopiero co słyszeliśmy w wiadomościach. Książka wciąga jak zawsze, pod tym względem Brown trzyma poziom, czegoś tu jednak brakuje... Nie ma tutaj niestety tak wielu...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Przepiękny opis XIX wiecznej rosyjskiej rzeczywistości. Tołstoj stosuje mistrzowskie porównania, które ubarwiają długie opisy codziennego życia klasy wyższej i scen batalistycznych. Autor pokazuje się jako doskonały literat, historyk kłócący się z innymi badaczami historii i filozof wprowadzający swoje przemyślenia dotyczące życia i organizacji społeczeństwa.

Przepiękny opis XIX wiecznej rosyjskiej rzeczywistości. Tołstoj stosuje mistrzowskie porównania, które ubarwiają długie opisy codziennego życia klasy wyższej i scen batalistycznych. Autor pokazuje się jako doskonały literat, historyk kłócący się z innymi badaczami historii i filozof wprowadzający swoje przemyślenia dotyczące życia i organizacji społeczeństwa.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Lekka i przyjemna książeczka o człowieku, który doszedł od zera do prezydentury, walcząc przy tym lekką ręką z przeciwnościami losu. Autorka, dziennikarka prawej strony francuskiej sceny politycznej, wydaje się miejscami sama ulegać urokowi Emmanuela Macrona, który opisuje.
Biografia nie trzyma się sztywnych ram czasowych, co jednak sprawia, że z wielką przyjemnością, czyta się ją na jednym wdechu. Podtytuł książki pozwala myśleć, że będzie ona w większym stopniu dotykała czasu prezydentury bohatera, jednak autorka zatrzymuje się jedynie na powierzchownym opisie tych czasów. Na opis prezydentury, prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze poczekać, na chwilę obecną możną polecić tę pozycję.

Lekka i przyjemna książeczka o człowieku, który doszedł od zera do prezydentury, walcząc przy tym lekką ręką z przeciwnościami losu. Autorka, dziennikarka prawej strony francuskiej sceny politycznej, wydaje się miejscami sama ulegać urokowi Emmanuela Macrona, który opisuje.
Biografia nie trzyma się sztywnych ram czasowych, co jednak sprawia, że z wielką przyjemnością,...

więcej Pokaż mimo to