Zbliżają się Targi Książki w Krakowie. Rozdajemy wejściówki!

LubimyCzytać
06.10.2014

Niecałe 3 tygodnie dzielą nas od 18. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które po raz pierwszy odbędą się w przestrzeniach EXPO Kraków. Każdego dnia wydłuża się lista autorów, z którymi będą mogli spotkać się czytelnicy. Zapoznajcie się z najważniejszymi wydarzeniami tegorocznej edycji, a przy okazji wygrajcie bezpłatne zaproszenie na targi (pytanie konkursowe znajduje się na końcu artykułu). 

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Jaume Cabré, od lat uznawany jest za najwybitniejszego katalońskiego pisarza. Powieść Wyznaję z 2011 r. uczyniła go jednym z najważniejszych autorów europejskich. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, którego książki tłumaczono na kilkanaście języków i wydawano w setkach tysięcy egzemplarzy.

Ponad pół tysiąca autorów

Swój udział w Targach potwierdzili tacy zagraniczni autorzy jak: jeden z najpopularniejszych obecnie izraelskich pisarzy Etgar Keret, szwedzki duet Jerker Eriksson i Håkan Axlandr Sundquist – piszący thrilerry pod pseudonimem Erik Axl Sund, Kateřina Tučková, czeska pisarka i kuratorka wystaw czy hiszpański pisarz młodego pokolenia, dziennikarz telewizyjny Javier Sierra, a Chris Niedenthal będzie podpisywał album "Wybrane fotografie 1973-1989".

W Targach potwierdziło udział bardzo wielu znamienitych autorów m. in. Jacek Dehnel, Julia Hartwig, Grzegorz Kazdepke, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Roma Ligocka, Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk i wielu, wielu innych.

Ćwierć miliona czytelników

Tyle osób odwiedziło na przestrzeni kilkunastu edycji Targi Książki w Krakowie. Aby zrozumieć magię tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego trzeba odwiedzić jesienią halę EXPO Kraków.

- Bywam na targach organizowanych na całym świecie i nigdzie poza Krakowem nie ma takiej pasji jak tutaj! – mówiła włoska pisarka i dziennikarka Marlena de Blasi.

W podobnym tonie wypowiadał się Jonathan Carroll. - Wszędzie na świecie podczas Targów robi się biznesy, a tutaj jest coś więcej, czyli znakomity klimat literackiego święta – mówił amerykański pisarz podczas zeszłorocznej edycji Targów.

Rekordowo międzynarodowe

W tym roku po raz pierwszy do nazwy Targów Książki w Krakowie dołączył przymiotnik „Międzynarodowe”. Wszystko za sprawą rekordowej liczby wystawców z zagranicy - potwierdzono udział m.in. wydawnictw z: Austrii, Australii, Belgii, Białoruś, Bułgarii, Czech, Finlandia, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Szkocji, Słowacji, Szwajcarii, Syrii, Taipei, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii
i Włoch.

Pięć Salonów literackich atrakcji

Tradycyjnie hala targowa będzie podzielona na salony – w taki sposób, aby każdy czytelnik znalazł dla siebie coś interesującego. Do organizowanych do tej pory: Salonu Wydawców Szkół Wyższych, Salonu Wydawców Katolickich, Salonu Nowych Mediów i Salonu Małych Ojczyzn dołączy Salon Książki Dziecięcej.

Co ważne, w trakcie wydarzenia zostanie rozstrzygniętych wiele konkursów - dedykowanych zarówno branży księgarskiej i wydawniczej, jak również zwiedzającym. Najważniejszy z nich to, organizowany przez Targi w Krakowie, Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza – niezwykle prestiżowy, nagradzający poważne i wartościowe dzieła, wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej i światowej kultury i nauki. W ubiegłym roku mocą decyzji Jury laureatem Nagrody został historyk prof. Jerzy Holzer za Europę zimnej wojny, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. Podczas zbliżającej się edycji Konkursu o pamiątkową statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego oraz 30 tysięcy złotych powalczy 10 autorów wyłonionych przez Jury na czele z prof. Władysławem Stróżewskim.

Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie

Po raz czwarty w historii zostaną wręczone tytuły Ambasadorów Targów Książki w Krakowie. Przyznawane są osobom promującym czytelnictwo oraz ideę Targów Książki. Począwszy od 2011 r. Targi w Krakowie wyróżniają honorowym tytułem cztery postaci polskiej sceny kulturalnej.

W zaszczytnym gronie laureatów wybieranych przez Honorową Radę Patronacką, organizatorów Targów oraz ich uczestników (na facebooku) znaleźli się do tej pory: w 2011 r. - ks. Mieczysław Maliński, śp. Marek Krawczyk, Tadeusz Skoczek, Anna Dymna oraz Krzysztof Orzechowski; w 2012 r. - prof. Franciszek Ziejka, o. Leon Knabit, Grzegorz Boguta, Agnieszka Lingas-Łoniewska; w 2013 r.: .ks. Adam Boniecki, Ryszard Krynicki, Henryk Podolski oraz Michał Rusinek.

Bez wątpienia za ambasadorów należy uznać blogerów piszących o książkach, którzy niejednokrotnie wyrażali swoją sympatię względem krakowskich Targów Książki. Doceniając ich wkład w promocję czytelnictwa, organizatorzy Targów proponują udział w I Zjeździe Blogerów oraz bezpłatny udział w czterodniowym święcie książki. Spotkanie odbędzie się 25 października w jednej z sal seminaryjnych EXPO Kraków.

Lubimyczytać.pl na Targach

Jak co roku LC patronuje Targom w Krakowie i melduje się na miejscu, by spotkać się z użytkownikami . W tym roku znajdziecie nas na stoisku D77, gdzie będziemy prowadzić czytelniczą strefę relaksu - "Czytelnię lubimyczytać.pl". Będą leżaki, książki do wypożyczenia i poczytania oraz audiobooki do posłuchania. Miejsce w sam raz na odpoczynek w trakcie zwiedzania Targów. Na naszym stoisku będzie można wypić kupioną w pobliskiej kawiarni kawę i zaopatrzyć się w nowe gadżety - koszulki i torby z naszej nowej limitowanej serii. Zapowiedź serii już wkrótce na LC!

W niedzielę zapraszamy na wymianę książek pod hasłem "Z półki na półkę". Akcja odbędzie się w godzinach 14 - 17 w Sali Budapeszt C. 

Codziennie będzie tez można wygrać na naszym stoisku książki, torby i koszulki - śledźcie aktualności i nasz profil na Facebooku, a będziecie na bieżąco z konkursami. 

Większe i nowocześniejsze – EXPO Kraków

Wszystkich miłośników Targów Książki w Krakowie z pewnością ucieszy fakt, że w tym roku po raz pierwszy odbędą się one w nowoczesnych przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. To największy i najnowocześniejszy obiekt targowo-kongresowy na południu Polski, wybudowany w zgodzie ze światowymi trendami, w oparciu o technologie inteligentnego budynku. Jest w nim więc wszystko, co sprawi, że dla kilkudziesięciu tysięcy czytelników, udział w Targach będzie czystą przyjemnością.

Dwie przestronne hale Wisła i Dunaj są klimatyzowane oraz wyposażone w duże kompleksy toalet. Alejki między stoiskami zostały poszerzone. Zostanie zapewnione miejsce dla matki z dzieckiem oraz punkt pomocy medycznej. Na piętrze znajduje się duża restauracja, podczas gdy na poziomie hali do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną targowe kawiarnie. Przed klimatyzowanymi salami konferencyjnymi (wyposażonymi w najnowocześniejszy system audiowizualny) na ekranach wyświetlany będzie program spotkań. Ponadto do obiektu EXPO Kraków, w trakcie Targów, kursował będzie EXPO Bus.

Galicyjska 9 – warto zapamiętać ten adres!

Szczegółowy program Targów: www.ksiazka.krakow.pl

Wygraj 4-dniowe zaproszenie na Targi!

Chcecie wybrać się na Targi? Mamy dla Was 20 bezpłatnych zaproszeń uprawniających do wstępu na Targi przez wszystkie cztery dni. Napiszcie w komentarzu dlaczego w tym roku chcecie odwiedzić Targi. Najciekawsze uzasadnienia nagrodzimy zaproszeniami. Macie czas do środy 8.10 do północy. 
Do dzieła!

 

Reklama

komentarze [40]

Sortuj:
814
112
12.10.2014 23:00

Grzegorz KaSdepke a nie Kazdepke...


1798
10
10.10.2014 15:59

Będę w sobotę 25 :)


2857
4
10.10.2014 11:02

Informujemy, że wybrane 20 osób otrzymało prywatne wiadomości z informacją o wygranej. Sprawdźcie swoje skrzynki ;)

Dziękujemy za udział w zabawie i do zobaczenia - już za dwa tygodnie w Krakowie!


2857
4
09.10.2014 16:12

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, rozwiązanie konkursu jutro! :)


82
25
08.10.2014 22:37

Wejściówki nie chcę wygrać dla siebie, lecz dla mojej Ukochanej. W tym roku na targach będzie miała okazję spotkać swojego ulubionego autora co nie zdarza się tak często :) Tylko z tego powodu chciałbym być jednym z tych 20 szczęśliwych osób, które dostaną wejściówki :)


206
35
08.10.2014 21:16

T - tak bardzo chciałabym się wybrać na targi,
A - ale nie wiem czy będzie mi dane...
R - raczej trudno będzie wygrać, te konkurs
G - gdyż konkurencja jest powalająca
I - innym razem pewnie pojadę :(

K - książki z pasji czytam i kupuję,
S - setki godzin przy tym marnuję
I - inaczej, czasu nie marnuję, a dobrze pożytkuję...
Ą - "ą i ę" mimo, to nie jestem
Ż - żeby nie...

więcej

1
0
08.10.2014 20:26

Dlaczego idę na Targi? Bo to silniejsze ode mnie.Moja mama zawsze powtarza - po co Ci tyle książek,nie kupuj!, przecież są biblioteki! Ale do biblioteki książkę trzeba oddać! Kupuję książki (czytam je) tak jak inne kobiety kupują buty czy torebki.A na dodatek jak mogę zobaczyć swojego ulubionego autora - to już jest coś.W tamtym roku rodzina prawie się obraziła ,bo nie...

więcej

951
14
08.10.2014 19:35

Jakiś czas temu w naszym domu padło pytanie: "Czemu jeszcze nigdy nie byliśmy na targach książki?" Oboje z mężem czytamy, mamy pokaźną biblioteczkę, uwielbiamy kupować książki, oglądać książki, dotykać książki, wąchać książki, rozmawiać o książkach, słuchać o książkach. Ba ja nawet uwielbiam czytać książki o książkach. Szybko podjęliśmy decyzję, że jeżeli mężowi uda się...

więcej

468
16
08.10.2014 18:20

Targi Książki są dla mnie świętem, które dołączyło do mojego kalendarza świątecznego już dobre kilka lat temu. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło mnie zabraknąć na tak niesamowitej bo 18 edycji Targów. Książki, a także rynek wydawniczy jest moją pasją. Nie da się przejść obojętnie obok żadnej księgarni, taniej książki, koszyka z księgarni w markecie.
Co roku spędzam tam...

więcej

1620
28
08.10.2014 18:06

Myślę, że targi książek to swoista mekka dla wyznawców słowa pisanego - tu książka, tam książka, nie wiadomo, przed którą uklęknąć! Ktoś cie szturcha, ktoś popycha, a ty stoisz obracając się do koła, kontemplując, nie wiedząc, w którą stronę iść. Ale to nic - możesz zostać tam gdzie stoisz i chłonąć!
Chciałabym to poczuć, znaleźć się w miejscu, w którym książki są żywe i...

więcej

zgłoś błąd