Detektyw Pozytywka

Okładka książki Detektyw Pozytywka Grzegorz Kasdepke
Okładka książki Detektyw Pozytywka
Grzegorz Kasdepke Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Detektyw Pozytywka (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Detektyw Pozytywka (tom 2)
Nasza Księgarnia
2014-02-26
2005-01-01

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Książka była wybitna! Mam do tej książki bardzo duży sentyment. To ona zapoczątkowała u mnie historię z czytaniem i jestem z tego dumna,że nie zaczęłam od „rodziny monet” jak większość „książkar". 🔍🕵️✨ (Teraz książkę czyta moja młodsza siostra)

Pełna poczucia humoru, idealna dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać.

Pełna poczucia humoru, idealna dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać.

Czytałem razem z ośmioletnią córką :)

Czytałem razem z ośmioletnią córką :)

Detektyw Pozytywka to bohater serii książeczek dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke. Na cykl składają się obecnie Przygody detektywa Pozytywki, Detektyw Pozytywka, Powrót detektywa Pozytywki, Nowe kłopoty detektywa Pozytywki, Pamiątki detektywa Pozytywki, Wakacje detektywa Pozytywki, Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki i Wielki powrót detektywa Pozytywki. Sporo tego!

Każdy tom ma format kieszonkowy i zaledwie kilkadziesiąt stron. Autor zmieścił na nich kilka prostych spraw kryminalnych, których rozwiązania opisał z kolei na końcu książeczki. Czytelnik poznaje historię przestępstwa, towarzyszy bohaterowi w przesłuchaniach, dostaje wszystkie niezbędne poszlaki, ba, nawet czasami dowiaduje się, kto jest winny! Następnie samemu musi wyjaśnić, dlaczego detektyw doszedł do takiego wniosku.

Oczywiście słowa „przestępstwo” i „przesłuchanie” to za dużo powiedziane. Ot, ktoś komuś ciachnie kwiatki, pożyczy sobie rower, ukradnie skarpetki bądź gąsienice z kokonka lub zepsuje stary zegarek. Dla dorosłego rozwiązania owych zagadek wydadzą się oczywiste, ale przecież nie każdy pięciolatek skojarzy, że kiedyś zegarki się nakręcało (inaczej staną, czyli się „zepsują”),a wiosną pojawiające się na drzewach liście mogą odciąć światło słoneczne wpadające przez okna do mieszkania.

To przyjemne książeczki. Zabawne, sympatyczne, zgrabnie napisane, pełne humoru przeznaczonego tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. I choć sportretowani tu dorośli nie zawsze są inteligentni, to jednak mogą liczyć na Pozytywkę. I na czytelnika (czy raczej słuchacza),który z ich problemami z chęcią się zmierzy.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Nasze pierwsze podejście do przygód detektywa Pozytywki. Synek zadowolony, aczkolwiek ja podchodzę nieco sceptycznie do pewnych mocno naciąganych zjawisk (włącznie z faktem, że najwyraźniej detektyw żywi się powietrzem, skoro praktycznie nikt nie korzysta z jego usług...). Pewnie za stara już jestem na pewne rzeczy, ale przez wzgląd na dziecko zapewne zrobimy podejście również do jakiejś innej książeczki z serii.

Sama nie wiem. co takiego jest w Pozytywce, że mimo nieco sztywnej i archaicznej narracji, wciąga. Niektóre zagadki świetne jak ta z gramofonem, inne dyskusyjne, ale broni się jako całość.

Jest to dobra seria do wspólnego czytania z dziećmi, a to wbrew pozorom wcale nie tak częsta sprawa.

Kolejna lektura Mojego syna którą przeczytaliśmy z wielkim zainteresowaniem i radością. Wreszcie lektura którą chce się czytać. Bardzo fajne rozpoczęcie przygody dla młodego czytelnika, no i pierwszy kryminał syna. Książka przedstawia kilka opowiadań które kończą się zagadkami kryminalnymi na które musi odpowiedzieć Młody czytelnik. Poza tym na końcu książki są odpowiedzi by sprawdzić czy miało się dobry pomysł. My bawiliśmy się przednio. Więcej takich lektur a myślę że może trochę dzieci zainteresować się czytaniem. Ja takich lektur nie miałem za swoich czasów.

Dobrze, po tych wszystkich nudnych i infantylnych lekturach, przez które musiały przebrnąć moje dzieci. Lekturach które są starsze niż ich dziadek i totalnie nie aktualne, do kanonu lektur trafiają również i takie pozycje. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, zagadki dla 9 latka są łatwe, ale ile radości sprawia świadomość, że się potrafi na nie odpowiedzieć. Postacie są ciekawe, wyraziste więc łatwo je sobie wyobrazić i zapamiętać. Moim dzieciom się podobała, nawet nastolatek posłuchał.

Czytaliśmy razem z synem przed snem. Rozdziały są krótkie i każdy jest zakończony zagadką. Świetna pozycja dla dzieci, lekka i zabawna. Sięgniemy pewnie po kolejną książkę z serii Dektyw Pozytywka. Polecamy!

Taka leciutka książeczka dla młodszych dzieci (jak na moje oko klasy 0-3). Zagadki są infantylne a niekiedy mocno infantylne, ale czy każda książka musi nieść wielki przekaz?
Książka jest zabawna, ma ładne rysunki i z tego co wiem, dzieciom się podoba, a to chyba one decydują ;)

• Dla dzieci
  • Lektury