Okropna słabość czy niezwykła siła? – „Dziewczyna ze szkła” Laury Anderson Kurk

LubimyCzytać
20.04.2021

Słabość może stać się siłą, koniec – początkiem czegoś nowego, a przekleństwo – darem. „Dziewczyna ze szkła” to wypełniona emocjami książka o radzeniu sobie ze stratą i otwarciu na nową miłość. Słodko-gorzka opowieść idealna na wiosnę! 

Okropna słabość czy niezwykła siła? – „Dziewczyna ze szkła” Laury Anderson Kurk

Meg Kavanagh od urodzenia była wysoko wrażliwa – jej starszy brat Wyatt nazywał ją dziewczyną ze szkła. Jednak jej kruchość znajdowała bezpieczną przystań w kochającej rodzinie. Czuły ojciec, matka artystka i przyjacielski brat, to było wszystko, co potrzeba, by delikatnej konstrukcji psychicznej Meg nie groziło rozbicie.

I mogłoby tak pozostać na zawsze… gdyby nie tragiczna śmierć, która zabrała Wyatta.

Od tego momentu życie rodziny Kavanagh zmienia się diametralnie. Matka, nie radząc sobie z bólem, popada w depresję, ojciec próbuje zagłuszać poczucie straty, uciekając w pracę, a Meg stara się nie być dodatkowym obciążeniem… i w efekcie zostaje sama ze swoją żałobą.

Wiedziałeś, że można przeżywać żałobę po kimś, kto nadal żyje?

Ojciec decyduje w końcu o przeprowadzce z Pittsburgha do małej mieściny w odległym stanie Wyoming. To właśnie tu zacznie się na dobre droga Meg – droga do pogodzenia się ze stratą i otwarcia się na nową miłość.

– Można czuć się kruchym w obliczu strachu i bólu. Ale nie można pozwolić im się sparaliżować. Odwagę pokazuje się wtedy, gdy otwiera się przed innymi i pomimo strachu robi się swoje.

Laura Anderson Kurk przedstawia poruszającą historię z gatunku young adult, która zachwyca bogatą paletą nastrojów i ekspresyjną narracją.

„Dziewczyna ze szkła” to książka pisana sercem. Autorka głęboko wnika w sposób patrzenia na świat osoby obdarzonej ponadprzeciętną wrażliwością – ukazując jej uważność i zdolność do refleksji nad życiem, ale też podatność na zranienia.

Osoby wrażliwe najczęściej są uważane za nieprzystające do twardej rzeczywistości i same poddają się tej myśli. Autorka umiejętnie sięga i do tego konfliktu, pokazując, że to, co w oczach świata jest słabe, może się okazać największą siłą, a ogrom przeżyć, z jakimi zmaga się wrażliwiec, często długo przepracowując je w sobie, sprawia, że staje się zdolny pomóc innym zrozumieć siebie samych w ich trudnościach.

Książkę polecamy w szczególności młodzieży i młodym dorosłym, ale także wszystkim poszukującym potwierdzenia dla swojej intuicji, że dar wrażliwości czyni ich silnymi, bardziej świadomymi i wyrozumiałymi dla otoczenia, a to prędzej czy później zostanie docenione.

Nawet gdy przechodzimy przez najmroczniejszą zimę, czeka nas nadejście wiosny.

Laura Anderson Kurk i „Dziewczyna ze szkła”

Bohaterowie Laury Anderson Kurk są nazywani „autentycznie nieidealnymi”, a jej pisarstwo „wymownym w swojej delikatności”. Mieszka w Teksasie wraz z mężem i dwójką dorosłych dzieci.

Zanim zaczęła pisać powieści, tworzyła teksty na potrzeby uniwersytetów, agencji public relations oraz korporacji. Studiowała literaturę na Texas Agricultural and Mechanical University, gdzie zgłębiała przede wszystkim twórczość amerykańskich autorek.

Laura tworzy literaturę młodzieżową, ponieważ gatunek ten daje jej swobodę w snuciu szczerych opowieści. Jej debiutancka powieść „Dziewczyna ze szkła” to niekonwencjonalna, słodko-gorzka historia o miłości.

Książka jest już dostępna w sprzedaży internetowej.

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
31
27
22.04.2021 10:07

Dawno nie czytałam książki, która wzbudziła we mnie tyle emocji. Autorka w fenomenalny sposób przedstawiła radzenie sobie z żałobą przez wszystkich członków rodziny. Historia jest przepiękna. Delikatna, subtelna, lecz przede wszystkim: potrzebna. Genialna powieść z gatunku New Adult, którą polecam każdemu!


140
72
21.04.2021 10:44

Ta książka jest wspaniała. Pozostaje w pamięci czytelnika na długi czas. Podczas jej czytania nie sposób się nie wzruszyć i tak naprawdę zacząć myśleć nawet o własnym życiu. Zdecydowanie ją polecam


285
176
21.04.2021 10:01

Ta powieść pozostaje w pamięci, dostarcza ogromu emocji. Przeczytałam i z czystym sercem ją polecam


Reklama
244
82
20.04.2021 20:07

Książka zapowiada się naprawdę ciekawie. Mam na nią chrapkę ;)


530
277
20.04.2021 16:14

Będzie można uronić niejedną łzę, ale takie jest prawdziwe życie, nie zawsze usłane różami.


3035
4
20.04.2021 13:41

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd