Gdy biją (dzwony weselne) to… uciekaj?

Natalia-Lena Natalia-Lena
18.01.2016
Okładka książki Związani Emma Chase Logo Patronat

Bajkowa historia Kate i Drew trwa nadal… Na pewno? „Zaplątani” i „Zakręceni” udowodnili, że tej parze nie brakuje pomysłów na podgrzanie atmosfery – nie tylko w sypialni. Dramatyczne rozstania i słodkie powroty, stos nieporozumień i płomienne wyznania w końcu wybrukowały im drogę do ołtarza. Czy bizneswoman i niepoprawny podrywacz naprawdę są sobie pisani? Nim padnie ostateczne „tak”, Drew i Kate muszą przetrwać szaloną noc w Vegas. Czy wieczór kawalerski, zorganizowany przez kumpli, zamieni się w kawalerski żywot? Czy frywolna babska noc wpłynie na kolejne miesiące panieństwa? A może przyszli nowożeńcy sprytnie ominą pokusy Miasta Grzechu?

Cóż, to co dzieje się w Vegas, pozostaje w Vegas. Chyba że akurat ma inny kaprys.

Gdyby „Kac Vegas” zderzyło się z komedią romantyczną, po drodze zahaczając o erotyk, to w efekcie powstaliby „Związani”. Czwarty, ostatni tom serii „Tangled” wieńczy perypetie miłosne Drew i Kate oraz ich przyjaciół. To, co rozpoczęło się jako ogniste flirty, teraz weszło na poziom małżeństwa i rodzicielstwa. Choć związki są jak najbardziej poważne, to wplątani w nie panowie i panie nie zamierzają być poważni na serio. Przecież czasem można zaszaleć, dzięki czemu nie brakuje iskrzenia i erotyki, czyli znaków rozpoznawczych poprzednich tomów. Lejący się litrami alkohol, tournée po kasynach i luksusowych klubach oraz pomysły zrodzone „pod wpływem” sprawiają, że wpadek też nie brakuje – możecie to rozumieć jak chcecie. „Związani” to przede wszystkim duży ukłon Emmy Chase w stronę wiernych fanek, prezent na otarcie łez, by osłodzić koniec bajki. Nie da się ukryć, każdy, kto nie jest fanem, może poczuć się znudzony, bo mimo erotycznej otoczki jest to bajka: z całą swoją słodkością i przewidywalnością. Wpisuje się to w zamysł serii, dzięki czemu o finałowym tomie można powiedzieć to samo, co o trzech poprzednich. Po raz ostatni powrócili bohaterowie, których czytelniczki znają i kochają. Wraz z nimi wróciły wszelkie przywary, wśród których można wymienić jędzowatość Aleksandry czy zadziorność Dee. Nie można zapomnieć o Panu Przyczyna Każdego Zamieszania, czyli Drew. Przejmując narrację, po raz kolejny oferuje koktajle humoru i arogancji. Właśnie, pomówmy o tej wybuchowej mieszance. Tak samo, jak drink może być nieudany przez złe proporcje, tak samo charakter można zniszczyć, gdy przesadzimy z jedną z cech. Poczułam przesyt spowodowany arogancją Drew, któremu nie wystarczył humor i sarkastyczne uwagi, i zaczął skłaniać się w stronę zaborczego dupka. Gdybyśmy mieli do czynienia z kimś takim w rzeczywistości, moglibyśmy odnieść wrażenie, że za bardzo stara się być fajny w tym pozowaniu na zimnego drania i playboya, samca alfa wśród samców alf. Drew, serio, świat się nie zawali, jeśli będziesz po prostu miłym, przyzwoitym facetem przez całe dziesięć minut. Nie rób nam tu drugiego Greya. Na całe szczęście, te, nazwijmy to „gorsze chwile” są równoważone przez dowcipne spostrzeżenia, których nie brakowało również w poprzednich tomach. Filozofia życiowa Drew nadal bawi, szczególnie gdy jest poddawana testom na zupełnie nowych wodach.

Droga do ślubnego kobierca nie zawsze jest usłana różami; jeśli do tego dorzucimy ostatni dzień wolności w Las Vegas i Drew Evansa z kumplami, to wynik może być jeden: jazda bez trzymanki. Emma Chase stworzyła nowoczesną, pikantną komedię romantyczną okraszoną humorem i refleksjami na temat związków damsko-męskich, która jest pozycją obowiązkową dla wiernych fanek serii. Kto wie, może któraś z was złapie bukiet?

Natalia Lena Karolak