rozwiń zwiń

Stara baśń w nowej odsłonie

swita77 swita77
26.11.2015
Okładka książki Kopciuszek Roberto Innocenti, Charles Perrault

Klasyczna baśń Charlesa Perraulta jest uniwersalna jak przypowieść, stąd też od czasów jej napisania co rusz można spotkać kolejne wersje, w których nieszczęśliwą, wykorzystywaną przez najbliższych dziewczynę po latach poniewierki spotyka ogromne szczęście. Ta w uwspółcześnionym tłumaczeniu Zofii Beszczyńskiej i niezwykłej interpretacji Roberta Innocentiego jest wyjątkowa z wielu względów. Akcję „Kopciuszka pisarz przeniósł w szalone lata 20., pozbywając się romantycznego i przesłodzonego, bajkowego entourage. Zamiast tego otrzymujemy nietuzinkową wersję klasyki, osadzoną w epoce jazzu, krótkich fryzur i scenerii znanej z musicali „Wielki Gatsby czy „Chicago.

Kopciuszek z ojcem, wyemancypowaną macochą i wrednymi siostrami mieszka w Anglii. Ten zabieg absolutnie nie zaszkodził baśni! Co więcej, Kopciuszek nie stał się przez to odrealnioną postacią, a raczej kimś bliskim i dobrze znanym. Uczesana jak przykazuje ówczesna moda, Kopciuszek nie jest eteryczną blondynką, ale ciemnowłosą kobietą. Pozostali bohaterowie, w porównaniu do oryginału, odgrywają nieco odmienne role w całej historii. Warto mieć na uwadze pierwowzór, by wyłapać te subtelne różnice.

Charakterystyczny styl włoskiego artysty jest jeszcze bardziej wyrazisty i dopracowany niż w Pinokiu, zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i stronę wizualną. Innocenti dba o każdy szczegół, pieczołowicie odtwarza poszczególne elementy krajobrazu, architektoniczne detale, nawet porozrzucane śmieci i spękania na szybie rysuje z zegarmistrzowską precyzją. U niego pierwszy i drugi plan są właściwie równorzędne. Książka składa się z dwóch historii: jedna rozgrywa się na ilustracjach, druga to tekst bez zbędnych ozdobników, staranny i wyważony.

Ilustracje uzupełniają tekst, są też bardziej emocjonalne. Innocenti wybrał na naturalizm i dosłowność, stąd też piękno jest nieoczywiste a szpetota jest widoczna na każdym kroku: błoto, niedopałki papierosów, szczury hasające wśród nieczystości czy porozrzucane butelki to ta mniej romantyczna strona historii Kopciuszka. Ale barwne rysunki są ucztą dla oczu, każdy z nich to małe dzieło sztuki ilustratorskiej. Odtworzone drobiazgowo charakterystyczne stroje z epoki, automobile ze znudzonymi szoferami, architektura wielkiego miasta i wiejskie krajobrazy, wnętrza zapełnione przedmiotami, fryzury i ówczesna moda: męska, damska i nawet dziecięca, doskonale oddają klimat epoki. Sporo dowiemy się o ówczesnej obyczajowości a nieco starsi czytelnicy (pamiętający z lekcji historii temat o prohibicji) doszukają się schowanych przed czujnym okiem władzy trunków.

Innocenti pokazał szczęśliwe zakończenie na swój sposób, uwieczniając państwa młodych na starym zdjęciu. Wyglądają prawie jak znana para celebrytów, uchwycona w chwili szczęścia przez natrętnego paparazzo… Udała się ta książka Innocentiemu. Piękne ilustracje, przyjemny w dotyku papier, twarda lakierowana oprawa i niebanalne ujęcie znanej wszystkim bajki zachęcą do sięgnięcia po książkę czytelników w każdym wieku. A solidne wydanie będzie cieszyć jeszcze kolejne pokolenia.

Magdalena Świtała