Pieniądze + narkotyki = Jordan Belfort

helmans helmans
13.03.2014
Okładka książki Wilk z Wall Street Jordan Belfort

W myśl zasady „najpierw książka, potem film”, moje zainteresowanie padło najpierw na papierowy odpowiednik filmowego hitu z Leonardo DiCaprio w roli głównej. „Wilk z Wall Street” oprowadza czytelnika po ekskluzywnych willach, wiecznie wzburzonych giełdach papierów wartościowych, a nawet zabiera odbiorcę w międzykontynentalną podróż pełną seksu, narkotyków i pieniędzy. Lektura pozwala doznać szczypty luksusu i bogactwa, przywdziać elegancki garnitur i ruszyć na podbój miasta, gdzie zaznamy przyjemności i zanurzymy się w inny, niedostępny świat.

Jordan Belfort stworzył pozycję śmiałą, wulgarną i sarkastyczną, w której opisuje swoje własne, zwariowane i kontrowersyjne życie. Z jednej strony przedstawia swoją osobę jako majestatycznego brokera, którego jedynym zajęciem jest wydawanie potężnych ilości pieniędzy na środki uzależniające i seks z prostytutkami. Z drugiej daje do zrozumienia, że pieniądze niosą za sobą poważne konsekwencje, czego sam jest doskonałym przykładem. Wyzuty z moralności i wrażliwości, balansuje na granicy społecznej dezaprobaty i odpycha od siebie wszystkie osoby, które miały dla niego jakiekolwiek znaczenie.

Nie jest to książka przeznaczona dla wszystkich, gdyż wszystkie osoby uczulone są na słowa ordynarne, powszechnie uważane za obraźliwe nie powinny zaglądać do „Wilka z Wall Street” i omijać go szerokim łukiem. Cenzury nie ma tutaj w ogóle, a więc słowa na „k” i „ch” przybierają formę przecinków i kropek. Nie jest to nic złego, mając na uwadze branżę głównego bohatera i sam charakter publikacji. Jest to książka tak niegrzeczna, że wulgaryzmy są najmniejszym jej przewinieniem, gdyż sytuacje, które opisuje Belfort, niejednokrotnie zszokują i przyprawią odbiorcę o moralne obrzydzenie. Autor zobrazował je w sposób fantastyczny, gdyż jego nietypowe zachowanie i następstwa jego czynów są tym, o czym chce czytać nabywca. Czytelnika interesują brudy, problemy i nałogi bogaczy, a tego Jordan dostarcza pod dostatkiem.

Niestety, czytając „Wilka z Wall Street” czytelnik wpada w mylne przekonanie, że wybryki głównego bohatera są akceptowalne i ogólnie przyzwolone, przez co, zmiana codziennych nawyków i stylu życia może nastąpić bardzo szybko. Jordan Belfort z łatwością może stać się autorytetem, i bynajmniej nie w sferach, których byśmy tego chcieli. Poprzez swoje zachowanie prowokuje odbiorcę do naśladowania, gdyż ten zazdrości mu swobody i wolności, którą gwarantują mu zielone banknoty. Zdaję sobie przy tym doskonale sprawę, że dorosły czytelnik traktuje spowiedź głównego bohatera z dystansem, lecz eliminacja zazdrości jest niestety niemożliwa, a jak wiemy zazdrość wzbudza zawiść, zawiść rodzi podrażnienie, a to, może powodować niekoniecznie pożądane zachowanie.

Czytanie „Wilka z Wall Street” jest uzależniające. Przygody i wykroczenia Jordana Belforta skierowane są bardziej do płci mniej pięknej, więc w końcu mężczyźni mogą mieć swój odpowiednik Anastasii Steele i jej „wewnętrznej bogini”. Rzadko mogę doznać tak ekstremalnych przeżyć i ekstrawagancji, które dostarcza lektura. Książka zyskała status jednej z moich ulubionych i zapewne niejednokrotnie będę do niej wracał. Świetna pozycja, która obrazuje, że posiadanie pieniędzy daje tyle samo szczęścia, co nieszczęścia.

Damian Hejmanowski