rozwiń zwiń

Przewodnik po starożytnym Egipcie

Inegrette Inegrette
02.06.2022
Okładka książki Jak przeżyć w starożytnym Egipcie Charlotte Booth

Kto nie chciał kiedyś cofnąć się w czasie? Czytając podręczniki do historii, nie raz i nie dwa zastanawiałam się, jak wyglądało życie w omawianym właśnie przez nas okresie. Jeśli również mieliście takie myśli, to seria o starożytnych cywilizacjach od Wydawnictwa Poznańskiego jest do tego idealna. A już na pewno majowa premiera „Jak przeżyć w starożytnym Egipcie”.

Nietypowa to książka historyczna, bo momentami człowiek może poczuć się, jakby czytał przewodnik. I ta zmiana formy w porównaniu do poprzednich tomów z tej serii działa zdecydowanie na plus. Autorka wręcz prowadzi czytelnika za rękę krok po kroku, dając dodatkowe rady, które nie tylko pozwolą mu przeżyć, gdyby w magiczny sposób odkrył wehikuł czasu i trafił do Teb, ale też zaspokoją wszelką ciekawość tych, którzy chcą wiedzieć, jak życie w tamtych czasach i w tamtym miejscu wyglądało. Charlotte Booth w bardzo przystępny sposób porusza wręcz ogrom wątków, o których niejeden czytelnik nie pomyślałby nawet w kategorii interesujących.

Jak wyglądało jedzenie w starożytnym Egipcie? A antykoncepcja? W jakich zawodach mogli szukać szczęścia i spełnienia zwykli obywatele? Od hierarchii w społeczeństwie przez zwyczaje i wierzenia aż po sytuację kobiet. Charlotte Booth nie boi się żadnego tematu i to sprawia, że książkę czyta się doskonale. Krótkie rozdziały, najlepsze ciekawostki (dodatkowo wyróżnione w tekście) i lekki ton. Gdybym miała wybrać najlepszą książkę z tej serii, to postawiłabym właśnie na tę. Bardzo przystępna nawet dla tych, którzy lekcje historii wspominają jako największą traumę swojego szkolnego życia. Na tej lekcji historii daty schodzą na dalszy plan; tym razem najważniejsze jest tło, na którym rozgrywały się największe bitwy i panowali najwięksi monarchowie. Tło, któremu zazwyczaj nie poświęcano czasu.

Nawet jeśli nigdy nie zastanawialiście się nad tym, jak wyglądało życie w starożytnych czasach, a sam Egipt średnio was interesował, zdecydowanie warto spróbować swoich sił przy tej pozycji. Bo to właśnie w taki sposób powinna być uczona historia. Bez zbędnego pośpiechu, w lekki i bardzo skondensowany sposób. Bo może gdy dowiemy się, z jakimi wyzwaniami musieli mierzyć się zwykli ludzie, to bardziej zainteresuje nas to, co się wydarzyło później. A zainteresować się historią można w każdym wieku, więc nawet jeśli nie będzie tego na kartkówce czy sprawdzianie, warto zapoznać się z tą pozycją. W końcu nigdy nie wiadomo, może kiedyś naprawdę ktoś zbuduje wehikuł czasu i wtedy książka Charlotte Booth z pewnością wam się przyda.

Kinga Kolenda