rozwiń zwiń

Umberto Eco i jego dziobak

ermanism ermanism
15.10.2012
Okładka książki Kant a dziobak Umberto Eco

Jak wiadomo, Umberto Eco to nie tylko chwały godny powieściopisarz, ale również równej chwały godny uczony. Ba, powiedzmy od razu więcej: istnieje mocna racja, by twierdzić, że im lepsza znajomość semiologicznych, estetycznych, krytycznoliterackich czy filozoficznych pism Włocha, to tym lepszy wgląd w subtelności jego prozy. A tą racją jest to, że Eco-pisarz i Eco-uczony zdaje się jednym i tym samym Eco, w jednym sympatycznie nakarmionym ciele. Tak też, „Wahadło Foucaulta” to nie tylko bardziej dowcipny i bardziej erudycyjny Dan Brown, lecz przede wszystkim poważny traktat semiologiczny, choć, jak wiadomo, nawet w bestsellerowej szacie, z którego uczeni powinni brać przykład, jeśliby marudzili na zarobki. Istotnie, „Wahadło” dotyczy czegoś, co Eco nazywał w swoich innych pismach "hermetycznym modelem interpretacji"; powieść jest więc literackim głosem w dyskusji nie tylko z pasjonatami Hermesa Trismegistosa, Juliusem Evolą czy Rene Guenonem, ale nawet także z Jacquesem Derridą czy Gilbertem Durandem.

Zbiór pism, wydany pod intrygującym tytułem „Kant a dziobak”, to jedno z najważniejszych dzieł Eco-uczonego. Jest to dzieło wydane względnie niedawno, pojęte przez samego autora jako korekta do jego „Teorii semiotyki”. Piszący niniejsze miał sposobność czytać fragmenty „Teorii semiotyki”, której lektura często zawieszała się na jednej stronniczce, nad którą wypalało się paczkę papierosów, więc prawie się mdlało, a egzamin zeń i tak zaliczało się w sposób zgoła żenujący. Nic podobnego nie ma miejsca przy lekturze Dziobaka, dlatego w pełni potwierdzam opinie wydawców, że nie mamy tutaj do czynienia z żadnym ecoheideggeryzmem: styl jest lekki, felietonistyczny wręcz. Książkę wypełniają po mistrzowsku prowadzone, stymulujące rozważania epistemologiczne, semiotyczne, nawet quasi-ontologiczne (znakomity tekst "O byciu") gęsto ilustrowane np. biblijnymi apokryfami i historią autora "Opisania świata", Lakoffem i Wittgensteinem, Sherlockiem Holmesem i imaginatywnym tworem Carlo Callodiego, Hobbesem i Millem, zoologią fantastyczną i tą niefantastyczną, przedmiotami możliwymi i niemożliwymi czy światami alternatywnymi (ale nie w sensie newage'owym, lecz logicznym). Rzecz jasna nie ma co rozpisywać się nad tym, że czytelnik Kanta a Dziobaka przy każdej stronicy boki ze śmiechu zrywa i pada rażony, prawie martwy przed ogromem wiedzy Włocha, bo jest to rzecz oczywista.

Tomasz Wiśniewski