Będziesz detonatorem!

lapsus lapsus
12.06.2018
Okładka książki Detonator Kathrin Lange Logo Patronat

Terroryzm to temat nieustannie wzbudzający zainteresowanie ludzi. Zamachy terrorystyczne, które miały miejsce ostatnio w stolicach europejskich miast, pobudzają wyobraźnię masowego odbiorcy. Chcemy wiedzieć, kim są ludzie planujący bezwzględne ataki na bezbronnych ludzi, bo ofiarami często są niczego nieświadomi cywile, niewinne dzieci. Niemiecka autorka Kathrin Lange w swojej kolejnej książce z cyklu o Farisie Iksanderze, policjancie arabskiego pochodzenia, znów próbuje odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytania. Po pierwszej książce z cyklu, jaką była powieść „40 godzin”, przyszedł czas na „Detonator”.

Faris tym razem musi wygrać wyścig z czasem, by nie dopuścić do śmierci bliskiej osoby. Cały czas wykonuje polecenia psychopatycznego przeciwnika, który dąży do tego, by sam Iksander stał się „detonatorem”, by to on nacisnął przycisk, który spowoduje eksplozję i śmierć niewinnych osób.

Wyścig z czasem to znany motyw powieści sensacyjnych. Może się więc wydawać, że nic nowego nas tutaj nie czeka. Jednak decydujący jest sposób realizacji, a w tym przypadku nie można niczego Kathrin Lange zarzucić.

Faris Iksander jest muzułmaninem. To ten zabieg fabularny, zrównujący kata i ofiarę w kwestii pochodzenia, pozwala czytelnikowi wniknąć w sferę motywacji i myśli terrorysty. Farisowi ten świat jest bliski i dużo lepiej rozumie niuanse decyzji potencjalnych „detonatorów”. Jeśli miałbym wskazać w książce Kathrin Lange element, który wyróżnia ją wśród innych opowieści o terroryzmie, to właśnie zrozumienie intencji negatywnych bohaterów jest dla mnie tym wyróżnikiem. Autorce udało się mnie przekonać, że wybory i decyzje ludzi pochodzących z innych kultur, które niekiedy sobie po swojemu interpretujemy, wcale nie są oczywiste. Tak jest w przypadku bohaterów „Detonatora”.

„Detonator” nie jest powieścią pozytywną. Raczej przekonuje, że terroryzm to stugłowa hydra, a po ujęciu jednego chorego z nienawiści człowieka na jego miejsce przychodzą dziesiątki innych, którzy są zagrożeniem dla setek, tysięcy niewinnych. I nie ma tutaj, jak niejednokrotnie chcielibyśmy myśleć, prostych recept. Im prędzej to zrozumiemy, tym lepiej będziemy umieli bronić się przed tym zagrożeniem – mówi w swojej powieści Kathrin Lange. A jako powieść sensacyjna „Detonator” to mroczna, ale niezwykle dynamiczna historia, która wciąga od pierwszej strony.

Sławomir Domański