Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Anna Sierant Anna Sierant
08.07.2024

Laureatka XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej została doceniona za tom „Poradnik dla niedawno zmarłych”. W trakcie gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego nagrodzony został również, za przekład „Autobiografii czerwonego” na język polski, Maciej Topolski.

Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Robert Słuszniak, materiały Fundacji Wisławy Szymborskiej

Poetycka opowieść Magdaleny Bielskiej to współczesne »Dziady«”

„Poradnik dla niedawno zmarłych” (Wydawnictwo a5) jest piątą książką poetycką Magdaleny Bielskiej. Jak dowiadujemy się z opisu, „podstawową materią zebranych w tomie wierszy są własne doświadczenia poetki”, a nadrzędnym tematem sytuacja kogoś, kto w krótkim czasie stracił kilka bardzo bliskich osób – matkę, ojca, babkę. Książkę można czytać jako podarunek „dla niedawno zmarłych”, ale i ratunek poetki dla samej siebie i tych, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Jak pisze autorka, nawet tę najcięższą stratę trzeba przyjąć, udźwignąć, uczynić częścią swojego świata.

Magdalena Rabizo-Birek, członkini kapituły Nagrody, podczas laudacji na cześć laureatki zauważyła:

Poetycka opowieść Magdaleny Bielskiej to współczesne „Dziady” – obcowanie żywych z bliskimi zmarłymi w intensywnie przeżywanych wspomnieniach, snach, wizjach lub (i aż) – w kreujących je figurach języka. Aura lekkości, groteska, ironia i nostalgiczny humor wielu wierszy skrywają smutek i rozpacz po stracie (wielu stratach) osób najbliższych, ale poetka stara się to wyrazić bez lamentu i rozdzierania szat.

Urodzona w 1980 roku Magdalena Bielska wydała książki poetyckie: „Brzydkie zwierzęta”, „Wakacje, widmo”, „Czarna wyspa”, „Torfowy ogród z mostem i tygrysem”, oraz powieść „Miłość w zimie”. Jest także laureatką Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Krakowskiej Książki Miesiąca (dwukrotnie). Dwukrotnie była też nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz.

„Dzięki Maciejowi Topolskiemu uzupełniony został dotkliwy literacki brak”

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski przyznawana jest co dwa lata. W obecnej, XII edycji jej laureatem został Maciej Topolski – za przekład „Autobiografii czerwonego” Anne Carson (nagrodę otrzymała też sama autorka, która choć nie mogła pojawić się na gali osobiście, nagrała film z podziękowaniami). Jak mówiła członkini kapituły Anna Marchewka w trakcie laudacji na cześć Macieja Topolskiego:

Dzięki wysiłkowi Macieja Topolskiego zyskaliśmy w polszczyźnie zuchwałą książkę o emancypacji, o hakowaniu przymiotnikowych rygli tak, by dawały się otworzyć, a dzięki temu możliwe było sprawdzanie, co znaczą, jak znaczą, czy mogą znaczyć inaczej, czy da się opowiedzieć postać, zdarzenie, rzecz inaczej. Dzięki Maciejowi Topolskiemu uzupełniony został dotkliwy literacki brak. Poruszający polski przekład „Autobiografii czerwonego” jest jedną z tych książek koniecznych, która bez wątpienia oddziaływać będzie na współczesną polską literaturę, nie tylko poezję.

Maciej Topolski jest pisarzem, tłumaczem, antropologiem. Wydał tomy wierszy „na koniec idą” (nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz „LUXUS”. Za prozatorski „Niż” otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, był nominowany do Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Przełożona przez niego i wyróżniona Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej „Autobiografia czerwonego” ukazała się nakładem Wydawnictwa Ossolineum w 2022 roku. Książka, dla której inspirację stanowił mit o Heraklesie i czerwonym skrzydlatym Gerionie, uznawana jest za jedną z najważniejszych w dorobku Carson, od lat wymienianej jako kandydatka do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zgłoszono 242 polskie tomy poezji wydane w roku 2023 oraz 65 książek przetłumaczonych na język polski i wydanych w latach 2022–2023. Wyboru zwycięskich tytułów dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli, Đurđica Čilić, Janusz Drzewucki, Anna Marchewka, Magdalena Rabizo-Birek, Marta Wyka, Jurij Zawadski. Sekretarzynią Nagrody jest Joanna Bociąg.

Magdalena Bielska otrzymała 100 tysięcy złotych wraz ze statuetką inspirowaną jedną z wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Maciej Topolski, również nagrodzony statuetką, otrzymał 50 tysięcy złotych, podobnie jak Anne Carson.

Do wszystkich nominowanych trafiło natomiast po 8 tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że poza zwyciężczynią, Magdaleną Bielską, nominacje w tym roku otrzymali:


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 08.07.2024 15:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam