Zapamiętani

Okładka książki Zapamiętani
Jacek Bocheński Wydawnictwo: W.A.B. publicystyka literacka, eseje
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788377479612
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1933
390

Na półkach: , , ,

Ten zbiór to głównie pożegnania znanych autorowi twórców: częściowo przedruk artykułów, częściowo mów okolicznościowych i pogrzebowych.

Czyta się te wspomnienia z zainteresowaniem, gdyż Jacek Bocheński umiejętnie operuje słowem, jest dyskretny i wyrozumiały wobec dawnych znajomych i przyjaciół. Dodatkowo okrasza swe notki trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi roli i wagi kulturalnego dziedzictwa Europy.
Na pytanie o pożytek z greckiej szczepionki (rozumianej jako szkolny kontakt z martwymi językami) odpowiada sam sobie, że "ona wyrabia w człowieku zdolność odczuwania szacunku. A zdolność odczuwania szacunku niemal zanikła w naszych czasach. Dziś przecież nie szanujemy nikogo i niczego. Kultura grecka, a potem łacińska, opierała się na tym fundamencie". (Tekst o Z. Herbercie z r. 2001, s. 166)

Cenne wydaje mi się także przypominanie istotnych, często już zapomnianych autorów i ich tekstów. Sadzę, iż interesujący może okazać się choćby W. Wirpsza i jego "Polaku, kim jesteś?".
Smakowity cytat: "Mimo koczownictwa i wykolejania Polacy - co prawda, niejednakowo, jeśli chodzi o poszczególne grupy społeczne - odnajdowali się jakimś cudem w czymś abstrakcyjnym, trudno uchwytnym, lecz typowym dla polskiej psychiki. [...] Polacy [...] są nominalistami. [...] 'Nazwa rzeczy ma dla Polaków większą wagę aniżeli rzecz sama'." (s. 261)
Myśl ta została poparta konkretnym przykładem: słowo Katyń w kontekście katastrofy 10 kwietnia 2010 r. zyskuje rozliczne konotacje. Nic już nie trzeba mówić, wszystko się wie.

Nie ze wszystkimi ocenami Bocheńskiego się zgadzam, dostrzegam bowiem w nich swoistą przynależność środowiskową, jednak autor - wiekowy już człowiek - dzieli się z czytelnikiem i wzruszeniami, i wiedzą. Warto to docenić, a nad skłonnością do usprawiedliwień i wybaczania przejść do porządku dziennego.

Ten zbiór to głównie pożegnania znanych autorowi twórców: częściowo przedruk artykułów, częściowo mów okolicznościowych i pogrzebowych.

Czyta się te wspomnienia z zainteresowaniem, gdyż Jacek Bocheński umiejętnie operuje słowem, jest dyskretny i wyrozumiały wobec dawnych znajomych i przyjaciół. Dodatkowo okrasza swe notki trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi roli i wagi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    9
  • Teraz czytam
    1
  • Ulubione
    1
  • Skład tanich książek
    1
  • 01 Literatura Faktu
    1
  • Polska
    1
  • Dzienniki, wspomnienia / eseje, felietony
    1
  • Do Zdobycia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zapamiętani


Podobne książki

Przeczytaj także