rozwiń zwiń

Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty

Okładka książki Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty
Willy Israel Cohn Wydawnictwo: Via Nova historia
447 str. 7 godz. 27 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Kein Recht, nirgends : Breslauer Tagebucher 1933-1941 : eine Auswahl
Wydawnictwo:
Via Nova
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
447
Czas czytania
7 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360544747
Tłumacz:
Viktor Grotowicz
Tagi:
Dzienniki pamiętniki listy Żydzi Wrocław Niemcy
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
178
178

Na półkach:

Willy Cohn to historyk z wykształcenia i zamiłowania, naukowiec i niemiecki patriota o żydowskich korzeniach, który niemal do końca swoich dni nie potrafił zapomnieć o swej miłości do Niemiec. Jednocześnie nie potrafił zrozumieć jak on, weteran wojny światowej, odznaczony przez cesarza Wilhelma nagle stał się nikim wedle nazistowskiej propagandy.
Pamiętniki stanowią cenne źródło historyczne tamtych strasznych czasów. Opis bestialstwa i zdziczenia Niemców, którzy dopuszczali się czynów opisanych przez Cohna. Począwszy od małych szykan i złośliwości, aż po eksterminację narodu żydowskiego. Jestem ojcem i mężem i aż mnie ciarki przechodziły, gdy wyobraziłem sobie sytuacje, z którymi musiał borykać się Cohn, próbując ocalić swą rodzinę od zagłady.
Dla mnie, jako wrocławianina i miłośnika historii, książka Willego Cohna to także doskonały przewodnik po Breslau, mieście, którego już nie ma, czego nie mogę odżałować. Uważam, że fragmenty książki winny być czytane w szkołach w całej Europie, ku przestrodze, aby pokazać młodym Europejczykom do czego prowadzi totalitaryzm, niechęć do innych kultur i znieczulica społeczna na ludzką krzywdę. To element naszego dziedzictwa i sprawa, o której nie wolno nam nigdy zapomnieć.
Zainteresowanym powiem, że Willy Cohn ma swą tablicę pamiątkową na kamienicy Rynek 49 we Wrocławiu, zbudowanej przez jego ojca.
Po lekturze pamiętników naszły mnie jeszcze takie refleksje:
Nie potrafię zrozumieć i zaakceptować faktu jak wielu nazistów uniknęło jakiejkolwiek kary i dożyło spokojnej starości (można o tym poczytać np. w licznych artykułach dodatku „Ale historia” do Gazety Wyborczej). Nie potrafię pogodzić się z tym, że wielu nazistom kary za zbrodnie przeciwko ludzkości pomógł uniknąć kościół katolicki, umożliwiając im szlakiem przez Watykan ucieczkę z Europy. I wreszcie jakim trzeba być upośledzonym intelektualnie prymitywem, by w dzisiejszych czasach gloryfikować nazizm i jego przywódców ?!?
Gorąco polecam „Żadnego prawa – nigdzie” wszystkim zainteresowanym historią Wrocławia i tamtych czasów. Pozycja klasyczna.

Willy Cohn to historyk z wykształcenia i zamiłowania, naukowiec i niemiecki patriota o żydowskich korzeniach, który niemal do końca swoich dni nie potrafił zapomnieć o swej miłości do Niemiec. Jednocześnie nie potrafił zrozumieć jak on, weteran wojny światowej, odznaczony przez cesarza Wilhelma nagle stał się nikim wedle nazistowskiej propagandy.
Pamiętniki stanowią cenne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    15
  • Judaica
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Wrocław
    2
  • Systemy totalitarne
    1
  • XX wiek
    1
  • Tematyka Żydowska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne