Za żelazną kurtyną

Okładka książki Za żelazną kurtyną
Andrzej KlimowskiDanuta Schejbal Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy komiksy
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Behind the Curtain
Wydawnictwo:
timof i cisi wspólnicy
Data wydania:
2015-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363963378
Tłumacz:
Beata Brzezowska
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Robot... Andrzej Klimowski, Stanisław Lem, Danuta Schejbal
Ocena 6,2
Robot... Andrzej Klimowski, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

W czasach PRL-u wiele osób wyemigrowało z Polski i często już nie wróciło. Komiks „Za żelazną kurtyną” przedstawią odwrotną sytuację. Na dodatek nie jest to zmyślona opowieść, ale autentyczna historia dotycząca Danuty Schejbal, osoby obecnie uznanej w świecie teatru i Andrzeja Klimowskiego, światowej sławy plakacisty i wykładowcy Royal College of Art.

Akcja rozpoczyna się w 1974 r. Młode małżeństwo o polskich korzeniach postanawia przeprowadzić się z Wielkiej Brytanii do Polski, żeby studiować na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Czeka ich zderzenie z wieloma absurdami PRL-u.
PRL przedstawiony na łamach komiksu nie jest w żaden sposób kolorowy. Pokazane jest, że warunki mieszkaniowe są ciężkie, a na półkach często brakuje towaru. Często trzeba przemilczeć pewne sprawy przed przedstawicielami władzy. Przy tym jednak bohaterowie są zazwyczaj daleko od wszelkich strajków czy największych zdarzeń. Jednakże od pewnych sytuacji nie da się uciec jak chociażby wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Na dodatek wielu rodaków nie jest zbyt przyjaznych, a nawet stara się wykorzystać to, że ktoś przyjechał z Zachodu, żeby naciągnąć na jak najwięcej pieniędzy.

Istotną rolę odgrywa w komiksie sztuka. To właśnie w poszukiwaniu natchnienia małżeństwo zdecydowało się na wyjazd do Polski. Pokazane są prace bohaterów w teatrze czy nad plakatami. Często muszą działać w chałupniczych warunkach, co czasami owocuje bardzo interesującymi dziełami. Do tego w działalności artystycznej przeszkadza trochę sytuacja materialno-polityczna.

W komiksie co jakiś czas pojawiają się retrospekcje dotyczące przeszłości bohaterów czy ich rodziny. Domyślam się, że miały one częściowo pokazać inspirację, którą małżeństwo odnalazło w Polsce. Historie dotyczące rodziców bohaterów czy dzieciństwa Andrzeja są całkiem interesujące. Jednakże dosyć długie sceny nawiązujące do Powstania Warszawskiego są niepotrzebne i wprowadzają chaos w narrację.

Rysunki są dosyć proste, ale też bardzo przejrzyste i dobrze oddają tamte czasy. Bardzo dobrze operuje się tu kolorami. Większość komiksu jest czarno-biała za wyjątkiem specyficznych scen jak chociażby czerwone kadry ukazujące fotograficzną czy poszczególne elementy garderoby

Sama sytuacja tu przedstawiona jest bardzo ciekawa i gdybym nie wiedział, że wydarzyła się naprawdę, to uznałbym ją za naciąganą. Nie wszystkie elementy tej historii pasują, a także nie powie ona niczego nowego o PRL. Jednakże i tak warto się zapoznać chociażby dla zobaczenia warunków pracy artysty w tamtych czasach.

W czasach PRL-u wiele osób wyemigrowało z Polski i często już nie wróciło. Komiks „Za żelazną kurtyną” przedstawią odwrotną sytuację. Na dodatek nie jest to zmyślona opowieść, ale autentyczna historia dotycząca Danuty Schejbal, osoby obecnie uznanej w świecie teatru i Andrzeja Klimowskiego, światowej sławy plakacisty i wykładowcy Royal College of Art.

Akcja rozpoczyna się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    4
  • Komiksy
    3
  • Komiks
    2
  • .Posiadam
    1
  • Przeczytane w 2015
    1
  • Komiks
    1
  • 52 Komiksy 2015
    1
  • Komiks
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Za żelazną kurtyną


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także