Wyspa na prerii

Okładka książki Wyspa na prerii
Wojciech Cejrowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura podróżnicza
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2014-07-11
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-11
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377855256
Tagi:
wojciech cejrowski preria podróże Arizona USA

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wanted? Read and arrive!



8350 450 183

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
1799 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
593
585

Na półkach:

Konstrukcja tekstu była dla mnie ciekawa; składała się z krótkich historyjek i dygresji, ale wszystko w rejonie prerii. Myślę, że ubarwiał swoje opowieści, żeby książka wzbudzała duże zainteresowanie czytelnicze. Pięknym ubogaceniem "Wyspy na prerii" stały się dobrej jakości fotografie.

Poznałem trochę warunków życia na prerii: fizycznych (zmagania się z siłami natury, żywiołami) i społecznych (zwyczaje obowiązujące w grupie lokalnych mieszkańców, stereotypy). To wszystko było opisane w specyficzny sposób – charakterystyczny dla Wojciecha Cejrowskiego.

"Na prerii wynaleziono setki naprawdę krótkich słówek zastępujących różne częściej używane zwroty i wyrażenia. Zamiast are not, mówi się ain't, gdyż are not wymaga zrobienia "A" oraz "O", czyli szerokiego otwarcia ust na inwazję kurzu. We are not (trzy sylaby, z czego dwie dość szeroko otwarte) wypowiada się na prerii jako wain't, bo wypowiedzenie wain't odbywa się w przeważającej części na wydechu przez nos, a usta można uchylić jedynie minimalnie, praktycznie wcale. (Po czym i tak musisz wypluć kurz, którego ci zdążyło nawiać)".

"W Luizjanie pełno jest groźnej czarnej magii, która nigdy nie służy dobru człowieka, lecz pomiata, oślepia, zniewala, wykorzystuje, niszczy, a ostatecznie zabija. To nie bajki". "To bardzo nieprzyjemna, niebezpieczna, mroczna magia przywieziona przez niewolników z Afryki. Magia ludzi uciśnionych, skierowana na pokonanie wroga, na zaszkodzenie drugiemu, na niszczenie wskazanych osób. Magia polegająca na rzucaniu uroków i przeklinaniu.
Murzyni w Luizjanie mają swoje voodoo i zombie. Biali zajmują się tarotem, nekromancją, okultyzmem i wszelkimi odmianami satanizmu. Jedni i drudzy przyzywają moce, których nie są w stanie kontrolować. (...) demon po to przychodzi, po to daje się wezwać – żeby coś zniszczyć, pożreć, posiąść, opętać. Nawet jeśli mamy do czynienia z eliksirem "miłości", to jego działanie polega na tym, że ktoś został zaślepiony, opętany i zniewolony, po to by ktoś inny mógł posiąść jego ciało".

"O co chodzi z tym spaniem na torach? Dlaczego Autor podaje akurat taki przykład? Na Dzikim Zachodzie torowisko było doskonałym miejscem noclegowym. Zapach kolejowych podkładów impregnowanych smołą odstraszał insekty i węże (!), a ponadto na drewnianych podkładach było zawsze trochę cieplej niż na gołej ziemi. Dlatego w westernach widują Państwo takie sceny, gdy ktoś układa się spać na torowisku z szyną w roli poduszki".

Autor przedstawił Amerykę jako świat marzeń, przez niektórych określany jako "amerykański sen". Wojciech Cejrowski zachwycał się bezproblemowymi ludźmi, prostymi procedurami urzędowymi itd. Stwierdzał, że Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to najcudowniejszy kraj do życia.

Jednak o wiele lepsze wrażenie pozostawiły na mnie bezpośrednie spotkania z Wojciechem Cejrowskim podczas jego prelekcji niż obcowanie z tą książką.

Konstrukcja tekstu była dla mnie ciekawa; składała się z krótkich historyjek i dygresji, ale wszystko w rejonie prerii. Myślę, że ubarwiał swoje opowieści, żeby książka wzbudzała duże zainteresowanie czytelnicze. Pięknym ubogaceniem "Wyspy na prerii" stały się dobrej jakości fotografie.

Poznałem trochę warunków życia na prerii: fizycznych (zmagania się z siłami natury,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 316
  • Posiadam
    1 461
  • Chcę przeczytać
    1 367
  • Ulubione
    240
  • Teraz czytam
    110
  • Podróżnicze
    94
  • 2014
    85
  • Chcę w prezencie
    45
  • 2015
    41
  • Podróże
    37

Cytaty

Więcej
Wojciech Cejrowski Wyspa na prerii Zobacz więcej
Wojciech Cejrowski Wyspa na prerii Zobacz więcej
Wojciech Cejrowski Wyspa na prerii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także