rozwiń zwiń

Wspomnienia wojenne

Okładka książki Wspomnienia wojenne
Karolina Lanckorońska Wydawnictwo: Znak historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8324000771
Tagi:
Ravensbruck
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
588 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1876
156

Na półkach: , , , , , ,

Książka ze wszech miar wartościowa i godna polecenia. Na jej podstawie mógłby powstać dobry i ciekawy film, pokazujący meandry polskiej historii. Mam nadzieję, że autorka w przyszłości będzie równie znana jak Emilia Plater i Irena Sendlerowa.

Karolina Lanckorońska jest postacią niezwykłą. Arystokratka, patriotka, sanitariuszka w trakcie I wojny światowej, historyczka sztuki, wielbicielka sztuki renesansowej i barokowej, organizatorka studiów dla polskich żołnierzy we Włoszech po WWII, fundatorka 560 stypendiów dla polskich uczonych w trakcie komuny i później, donatorka książek dla polskich uczelni, leków w trakcie stanu wojennego, wreszcie autorka prekursorskich prac o Michale Aniele i liczących kilkadziesiąt tomów zebranych zagranicznych tekstów źródłowych na temat Polski. Last but not least podarowała polskim muzeom w 1994 roku kolekcję kilkuset bezcennych dzieł sztuki, w tym dwóch z trzech obrazów Rembrandta, jakie są w Polsce.

Książka, tak, jak głosi tytuł, opisuje jej przeżycia w trakcie II wojny światowej, najpierw ze Lwowa, skąd uciekła przed sowietami, potem z Małopolski, co wiązało się z aktywnością charytatywną dożywiania więźniów, wreszcie z uwięzienia i prawie zagłodzenia w Stanisławowie, kolejnych więzień, Ravensbrück i w końcu okresu powojennego w kontekście domknięciem sprawy jej oprawcy i kata profesorów lwowskich, Krügera.

Jeśli ktoś chce poznać etos polskiej szlachty, a tym wypadku arystokracji realizowanej na najwyższym poziomie, to ta książka jest dla niego. Podobną areté znajdziemy u Władysława Zamojskiego, Mieczysława Jałowieckiego i Zofii Kossak-Szczuckiej.

Przekaz Karoliny Lanckorońskiej jest suchy, przedstawiający kolejne wydarzenia i fakty, i bardzo dobrze, że taki jest. Autorka pisze o sprawach dantejskich. Opisuje też bardzo wiele osób, jakie spotkała w kolejnych więzieniach i obozie, szczególnie jeśli te osoby zginęły i żaden inny ślad poza jej pamięcią po nich nie pozostał.

Nie jest to przekaz poprawny politycznie - jak już cytował jeden z recenzentów, autorka pisze:
"Tekst początkowo był pisany z myślą o wydaniu angielskim. Kazałam przetłumaczyć kilka ustępów i przedstawiłam je dwóm wydawcom. Obaj z miejsca odrzucili z uzasadnieniem, że "tekst jest zbyt antyrosyjski". Po kilku latach znów przedstawiłam go dwóm innym angielskim wydawcom, którzy także odmówili, tym razem z uzasadnieniem, że "tekst jest zbyt antyniemiecki".

Znajdziemy w tekście uprzedzenia autorki, wynikające z jej spiżowego wręcz (albo zakutego) katolicyzmu, który daje perspektywę, że każda inna religia, łącznie z Ortodoksją wschodnią, to zabobon. Jest też sporo uprzedzeń uzasadnionych, wynikających z opisywanych doświadczeń - oczywiście wobec korupcji, złodziejstwa i bestialstwa Rosjan i Niemców, ale i wobec Ukraińców, który podczas okupacji sowieckiej stosowali podobną strategię, co Chińczycy wobec dynastii Mandżurów - komunizm przeminie, można go użyć instrumentalnie, a Kresy pozostaną w ich rękach. Strategię udaną w obydwu wypadkach, jak wiemy z historii.

Jest w tej książce wiele spraw, o których warto wiedzieć - o wywózce ponad miliona polskich chłopów, nie tylko inteligencji, na Sybir; o wagonach z ukradzionymi w Warszawy rzeczami, tak z mieszkań prywatnych, jak ze sklepów, w trakcie Powstania Warszawskiego; o relacjach polsko-ukraińskich pod okupacją sowiecką i wielu, wielu innych.

Spojrzenie Karoliny Lanckorońskiej na to, co się działo jako jednego z nielicznych polskich nauczycieli akademickich, którzy przetrwali wojnę, jest niezwykle cenne. Miejsca, w których autorka pozwala sobie na przebłyski humoru i erudycji są jak promienie światła wpadające przez kraty więzienne.

Po przeczytaniu tej książki szczerze zastanawiam się, na ile inba z 2019 w MNW dotycząca Jerzego Miziołka to był problem, powiedzmy, niezgodności charakterów między nim a ekipą starych pracowników, a na ile był to przejaw niechęci warszawskich, a więc i w sporej części postprominenckich oficjeli do jednego z uczniów i stypendystów Karoliny Lanckorońskiej. I to wiernie spłacającego dług wdzięczności ucznia, ponieważ tematyka jego książek wyraźnie wiąże się ze specjalizacją jego mentorki.

Gorąco polecam lekturę osobom zainteresowanym II wojną światową i historią Polski, którzy nie poszukują łzawych opowieści, a faktów.

Książka ze wszech miar wartościowa i godna polecenia. Na jej podstawie mógłby powstać dobry i ciekawy film, pokazujący meandry polskiej historii. Mam nadzieję, że autorka w przyszłości będzie równie znana jak Emilia Plater i Irena Sendlerowa.

Karolina Lanckorońska jest postacią niezwykłą. Arystokratka, patriotka, sanitariuszka w trakcie I wojny światowej, historyczka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    938
  • Przeczytane
    782
  • Posiadam
    172
  • Ulubione
    44
  • Teraz czytam
    25
  • Historia
    22
  • Lektury
    16
  • Chcę w prezencie
    13
  • Biografie
    13
  • II wojna światowa
    13

Cytaty

Więcej
Karolina Lanckorońska Wspomnienia wojenne Zobacz więcej
Karolina Lanckorońska Wspomnienia wojenne Zobacz więcej
Karolina Lanckorońska Wspomnienia wojenne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne