Teologia niemiecka

Okładka książki Teologia niemiecka
Frankfurtczyk Wydawnictwo: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego Seria: Klasycy filozofii niemieckiej religia
172 str. 2 godz. 52 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Klasycy filozofii niemieckiej
Tytuł oryginału:
Die Theologia Deutsch
Wydawnictwo:
Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
172
Czas czytania
2 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362609130
Tłumacz:
Piotr Augustyniak
Tagi:
Mistrz Eckhart mistyka nadreńska Marcin Luter
Średnia ocen

                9,3 9,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
300
158

Na półkach: , , ,

"Teologia niemiecka" to anonimowe dzieło, napisane przez przełożonego domu zakonu krzyżackiego gdzieś we Frankfurcie w XIV. Zostało rozpowszechnione przez Marcina Lutra w 1516 roku i zgadzając się z ojcem Reformacji, trzeba przyznać, że jest to dzieło wybitne, z którego wciąż można się wiele uczyć. A czego dokładnie dokładnie? Traktat ten mocno nawiązuje do spuścizny Eckharta i innych autorów mistyki nadreńskiej, czuć tutaj ducha neoplatonizmu i teologii apofatycznej, autor cytuje również Jana Taulera i Dionizego Areopagitę.

Głównym problemem, którym zajmuje się twórca traktatu jest pojęcie woli człowieka, przede wszystkim przez pryzmat jej "sobności", oderwania od woli Bożej, co zostaje wielokrotnie potępione, jako "droga Adama". Autor rozprawia się również z tendencjami kwietystycznymi i antynomistycznymi, podkreślając znaczenie moralnych nakazów, jako potrzebnych na drodze ku doskonałości, chociaż nie można tylko się na nich zatrzymać, nie można być "najemnikiem", lecz "miłośnikiem" Boga.

Bardzo polecam osobom zainteresowanym mistyką nadreńską, traktat nie jest długi, a tłumaczenie dokonane przez prof. Piotra Augustyniaka bardzo zrozumiałe, dobrze dobrane są też przypisy - filologiczne, a nie teologiczne.

"(...)krótko mówiąc, to, co zwie się i jest grzechem, wszystko to pochodzi stąd, że się chce inaczej niż Bóg i prawdziwe dobro. Jeśli więc nie byłoby żadnej innej woli niż ta jedna, grzech nigdy by się nie dokonał. I dlatego słusznie można powiedzieć, że wszelka własna wola jest grzechem oraz niczym innym niż tym wszystkim, co z niego wynika."

"Teologia niemiecka" to anonimowe dzieło, napisane przez przełożonego domu zakonu krzyżackiego gdzieś we Frankfurcie w XIV. Zostało rozpowszechnione przez Marcina Lutra w 1516 roku i zgadzając się z ojcem Reformacji, trzeba przyznać, że jest to dzieło wybitne, z którego wciąż można się wiele uczyć. A czego dokładnie dokładnie? Traktat ten mocno nawiązuje do spuścizny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    4
  • Ulubione
    3
  • Filozofia
    1
  • Filozofia / Religie
    1
  • Niezbędnik
    1
  • Mindf***
    1
  • 1.KRONOS
    1
  • 1.Myśl religijna
    1

Cytaty

Więcej
Frankfurtczyk Teologia niemiecka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także