rozwiń zwiń

Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej

Okładka książki Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej
Maria Stachurska Wydawnictwo: Burda Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Burda Książki
Data wydania:
2020-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-25
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380536456
Tagi:
Auschwitz II Wojna Światowa Biografia Położna
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
122 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
690
500

Na półkach:

Bardzo nie lubię kiedy ktoś mnie oszukuje, a wydawca tej książki robi to z premedytacją, prawdopodobnie aby podbić sprzedaż książki. Na okładce w opisie od wydawcy czytam, że jest to "pierwsza pełna biografia Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz". Zainteresowałam się tą książką gdyż wcześniej czytałam beletrystyczną opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej "Położna z Auschwitz" autorstwa Magdaleny Knedler. Książkę Knedler pamiętam do dziś, tę quasi-biografię zapomnę za chwilę.
Po pierwsze, to nie jest biografia, tylko opowieść rodzinna, w której jest dużo luk, niedopowiedzeń i braków, bo autorka nie jest na tyle skrupulatna, żeby je uzupełnić. Wspomnienia są snute w tonie rodzinnych opowieści jakie słyszymy często na rodzinnych spotkaniach przy okazji świąt czy innych uroczystości. Na zasadzie: "Pamiętacie jak dziadek Bronek pięknie grał na skrzypcach?", "A znacie tę historię, jak babcia Krysia......" Autorka w żadnym miejscu książki nie wspomina, że jakiekolwiek informacje uzyskała od swojej cioci, że przeprowadziła z nią jakąkolwiek rozmowę o jej ciekawym życiu. (Leszczyńska zmarła kiedy Stachurska miała 16 lat.) To niestety widać. Cała książka sprawia wrażenie jakby była pisana na podstawie opowieści osób trzecich, których autorka nie potrafi na tyle zajmująco opowiedzieć, aby zainteresować czytelnika. Czytelnika, który chciał otrzymać fakty z życia podziwianej i nietuzinkowej osoby, a otrzymał umoralniającą opowiastkę o życiu w Polsce od pierwszej połowy XX wieku do czasów PRL.
Książka w stosunkowo małym stopniu i bardzo ogólnikowo opowiada o głównej bohaterce, bardzo dużo jest tutaj o jej rodzinie i o trudach życia w Polsce w opisywanym okresie. Podróż do Brazylii i życie w tym kraju - na pewno ciekawy watek życia Stanisławy - został opisany dokładnie na dwóch stronach, a streścić go można w jednym zdaniu: "Wyjechała, chodziła tam do szkoły, po dwóch latach wróciła i przywiozła sobie na pamiątkę małpkę." O jej pracy w obozie lepiej i bardziej przejmująco napisała we wspomnianej wyżej książce Magdalena Knedler.
Kolejne co wręcz raziło to nieustanne podkreślanie religijności zarówno samej Stanisławy, jak i jej całej rodziny. Nie jest dla mnie problemem czytanie o bohaterze religijnym, zawierzającym życie Bogu, modlącym się za swoje pacjentki i ich nowo narodzone dzieci, ale powtarzanie tego notorycznie średnio co 3 strony nasuwa mi pytania: Czy książka jest skierowana do konkretnych środowisk i konkretnych osób, czy do wszystkich? Czy autorka podkreślając przesadnie religijność bohaterki chciała się komuś przypodobać, albo zyskać większy rozgłos? Patrząc na popularność tej książki i oceny wystawione przez czytelników niestety nic z tego nie wyszło.
Mając tak nietuzinkową postać w swojej rodzinie z tak barwnym życiem, nie tylko tym obozowym, autorka zwyczajnie nie podołała próbie jego opisania. Chciała wystawić pomnik, pomnik o który jej ciocia nigdy nie zabiegała. Pomnik, który okazał się stertą kamieni i który w najmniejszym stopniu nie jest rzetelnym świadectwem życia, bo życie tej wyjątkowej kobiety zasługuje na dużo lepsze upamiętnienie, niż ta przeciętna pisanina.

Bardzo nie lubię kiedy ktoś mnie oszukuje, a wydawca tej książki robi to z premedytacją, prawdopodobnie aby podbić sprzedaż książki. Na okładce w opisie od wydawcy czytam, że jest to "pierwsza pełna biografia Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz". Zainteresowałam się tą książką gdyż wcześniej czytałam beletrystyczną opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    142
  • Chcę przeczytać
    96
  • Posiadam
    11
  • 2021
    10
  • 2022
    4
  • Biografie
    4
  • Legimi
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Ebook
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej


Podobne książki

Przeczytaj także