O artyzmie polskich średniowiecznych zabytków językowych (Bogurodzica, Kazania świętokrzyskie, „Posłuchajcie, bracia miła”)

Średnia ocen

                4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bogurodzica Hieronim Feicht, Ewa Ostrowska, Jerzy Woronczak, autor nieznany
Ocena 5,9
Bogurodzica Hieronim Feicht, Ew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Niewiele zachowało się średniowiecznych tekstów w języku polskim, trudno się je nam współcześnie czyta i niezbyt chętnie po nie sięgamy. Odnosimy nawet wrażenie, że to twórczość prymitywna, ludowa itd. Praca E. Ostrowskiej pokazuje, że w przypadku "Bogurodzicy", "Kazań świętokrzyskich" oraz pieśni "Posłuchajcie, bracia miła" można mówić o pewnym wyrafinowaniu, zwłaszcza w dziedzinie formy, o przystosowywaniu do języka polskiego technik kompozycyjnych wykorzystywanych w ówczesnej literaturze łacińskiej. Autorka przekonuje czytelników, że kultura polska w średniowieczu stosunkowo szybko doszła do takiego poziomu, w którym dzieła tego rodzaju mogły być tworzone w języku narodowym, a to wskazuje zarazem na istnienie jakiegoś środowiska odbiorców tych tekstów. W przypadku tekstu "Bogurodzicy" Ostrowska dodatkowo przedstawia swój wariant odczytania pewnych wątpliwych słów, które zresztą już w epoce staropolskiej były niezrozumiałe. Dobra, solidna praca i to nie tylko dla muszących się z nią zapoznać polonistów, ale i dla tych, których interesuje historia języka polskiego.

Tomasz Babnis

Niewiele zachowało się średniowiecznych tekstów w języku polskim, trudno się je nam współcześnie czyta i niezbyt chętnie po nie sięgamy. Odnosimy nawet wrażenie, że to twórczość prymitywna, ludowa itd. Praca E. Ostrowskiej pokazuje, że w przypadku "Bogurodzicy", "Kazań świętokrzyskich" oraz pieśni "Posłuchajcie, bracia miła" można mówić o pewnym wyrafinowaniu, zwłaszcza w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Polonistyka
    1
  • Polska
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Językoznawstwo
    1
  • Neofilologie
    1
  • Średniowiecze
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także