rozwiń zwiń

Narkotyki bez paniki. Co trzeba wiedzieć o legalnych i nielegalnych środkach psychoaktywnych

Okładka książki Narkotyki bez paniki. Co trzeba wiedzieć o legalnych i nielegalnych środkach psychoaktywnych
David Nutt Wydawnictwo: Krytyka Polityczna zdrowie, medycyna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Tytuł oryginału:
Drugs Without the Hot Air: Minimising the Harms of Legal and Illegal Drugs
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366586932
Tłumacz:
Maciej Lorenc
Tagi:
narkotyki harm reduction uzależnienia
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
80 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
104
48

Na półkach: ,

Rzetelna i uczciwa prezentacja korzyści i zagrożeń płynących z używania środków psychoaktywnych. Autor wskazuje na ogromne różnice w szkodliwości różnych substancji zmieniających świadomość i dowodzi, że wrzucanie ich do jednego wora – bo „narkotyki są złe” i już – jest tyleż absurdalne, co przynosi jeszcze większe szkody. Regułą jest wręcz, że kiedy władze delegalizują jakiś narkotyk, chemicy natychmiast opracowują jego odpowiednik, który okazuje się dużo bardziej niebezpieczny. Przykładowo, po zakazaniu mało szkodliwej marihuany, pojawiły się jej syntetyczne odpowiedniki (t. zw. „spice”), których nadużycie grozi atakami padaczki lub zawałami serca.
Mamy tu kawa na ławę wyłożony obraz dramatycznie błędnej polityki narkotykowej sankcjonowanej przez ONZ i obowiązującej niemal na całym świecie. System ten jest pozbawiony logiki, bowiem pewne skrajnie niebezpieczne używki, jak alkohol, są legalne, a inne – niemal całkowicie bezpieczne (np. LSD, czy grzyby psylocybinowe) – są wyjęte spod prawa.
Toczona od kilku dekad światowa wojna z narkotykami spowodowała jedynie wzrost konsumpcji, rozkwit przestępczości i dewastację życia milionów ludzi, którzy popadają w konflikt z prawem z powodu chęci przeżycia odmiennego stanu świadomości, czyli pragnienia które niemal od zarania towarzyszy ludzkości.
W odbiorze książki przeszkadza pewna maniera tłumacza, który postanowił poprzez tą publikację intensywnie promować feminatywy. Mamy więc: polityczkę, ministrę, a nawet premierkę Thatcher. Jakby tego było mało, niemal za każdym razem gdy autor wspomina o jakiejś grupie zawodowej (scientists, politicians, experts, members of parliament) tłumacz tworzy wersję dwupłciową: naukowczynie i naukowcy, politycy i polityczki, członkowie i członkinie parlamentu, etc. A przecież w polszczyźnie przyjęte jest, że tego typu rzeczowniki zbiorowe nawet jeśli są rodzaju męskiego obejmują również kobiety wykonujące dany zawód. Osobiście wolałbym żeby zamiast bawić się w inżynierię społeczną tłumacz skupił się na sztuce przekładu.

Rzetelna i uczciwa prezentacja korzyści i zagrożeń płynących z używania środków psychoaktywnych. Autor wskazuje na ogromne różnice w szkodliwości różnych substancji zmieniających świadomość i dowodzi, że wrzucanie ich do jednego wora – bo „narkotyki są złe” i już – jest tyleż absurdalne, co przynosi jeszcze większe szkody. Regułą jest wręcz, że kiedy władze delegalizują...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    316
  • Przeczytane
    91
  • Teraz czytam
    24
  • Posiadam
    22
  • 2023
    5
  • 2022
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2021
    2
  • Do kupienia
    2
  • Medycyna
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także