rozwiń zwiń

Łupaszka - Trylogia. U boku Łupaszki. Żołnierze Łupaszki. Więzień Kołymy.

Okładka książki Łupaszka - Trylogia. U boku Łupaszki. Żołnierze Łupaszki. Więzień Kołymy.
Jan Stanisław Smalewski Wydawnictwo: Mireki historia
660 str. 11 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Mireki
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
660
Czas czytania
11 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364452376
Tagi:
Łupaszka AK Brygada Wileńska Szendzielarz
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
125
23

Na półkach:

Przede wszystkim trylogia nie powinna nazywać się "Łupaszka" a "Maks". Autor nadał chyba taki tytuł aby bardziej znana postać pułkownika Szendzielarza przyciągała czytelników. Tytułowa postać w samej trylogii jest jednak postacią poboczną, a w trzeciej części właściwie się nie pojawia.

Każda z książek jest opowiedziana z perspektywy podkomendnego Łupaszki - Antoniego Rymszy pseudonim "Maks" - dowódcy trzeciego plutonu 5 Wileńskiej Brygady AK.
W pierwszej części przeczytamy o chwilach spędzonych w partyzantce, losach oddziału, jego członkach, bitwach i wszystkim co z partyzanckim życiem związane. Dowiemy się również jak przebiegało brutalne śledztwo wobec Antoniego Rymszy prowadzone przez Sowietów.
Druga część skupia się na powojennych losach małżeństwa Rymszów, a także innych żołnierzy i Kresowiaków próbujących odnaleźć się w rzeczywistości, która daleka jest od tej w jakiej by chcieli żyć.
Część trzecia opisuje zesłanie Antoniego Rymszy na Kołymę, próbę przetrwania, funkcjonowanie łagrów i ciężkie lata setek tysięcy ludzi skazanych na nieludzkie warunki, głód i pracę ponad siły.

Ogólnie kawał ciekawej historii z którą warto się zapoznać. Czytając takie książki człowiek uświadamia sobie jak wielkie szczęście ma żyjąc w takich czasach jak obecne - gdy nie brakuje jedzenia, ciepła, dachu nad głową czy względnego bezpieczeństwa.
Tylko ten tytuł trylogii pozostawia u mały niedosyt, bo osobiście liczyłem, że o Łupaszce będzie więcej i czuję się trochę oszukany. Mimo to jednak nie żałuję i cieszę się, że ta książka wpadła mi w ręce.

Przede wszystkim trylogia nie powinna nazywać się "Łupaszka" a "Maks". Autor nadał chyba taki tytuł aby bardziej znana postać pułkownika Szendzielarza przyciągała czytelników. Tytułowa postać w samej trylogii jest jednak postacią poboczną, a w trzeciej części właściwie się nie pojawia.

Każda z książek jest opowiedziana z perspektywy podkomendnego Łupaszki - Antoniego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    6
  • Teraz czytam
    3
  • Historia Polski - Żołnierze Wyklęci
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Historia Polski
    1
  • Historyczne
    1
  • Kolekcja
    1
  • Anykomunizm-komunizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Łupaszka - Trylogia. U boku Łupaszki. Żołnierze Łupaszki. Więzień Kołymy.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne