Jedność fizycznego obrazu świata. Wybór pism społecznych

Okładka książki Jedność fizycznego obrazu świata. Wybór pism społecznych
Max Planck Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Seria Myśliciela nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
273 str. 4 godz. 33 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
Seria Myśliciela
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
273
Czas czytania
4 godz. 33 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Samuel Kernerowie
Tagi:
fizyka filozofia
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
571

Na półkach: , , ,

Max Planck, ojciec rewolucji kwantowej, wielokrotnie był proszony o odczyty na tematy związane z metodologią nauki. Oczekiwano, że skomentuje przemiany w naukach ścisłych i pomoże zrozumieć, jaki świat wyłania się z ustaleń badawczych. Zbiór „Jedność fizycznego obrazu świata” zawiera 9 takich wystąpień z okresu 1909-1941. Niesamowita w lekturze tych tekstów jest głębia przemyśleń, dalekowzroczność i jasność argumentacji. Zakładane szerokie grono ich odbiorców wynika z formuły wystąpień, co ustala ostateczną formę i stopień technicyzacji wykładów. Nie znaczy to jednak, że zawarta w zbiorze treść nie wymaga od odbiorców namysłu i skupienia. Dodatkowo dystans czasu nie jest atutem dla współczesnego czytelnika, wręcz przeciwnie.

Planck wnikliwie rozpatrzył sens pytania o sposób funkcjonowanie przyrody i nieuchronność niepełnej o niej wiedzy. W swoich analizach przedyskutował pojęcia związane głównie z determinizmem, stopniem antropomorfizacji przedmiotu badań, przyczynowością i probabilistyką. Przykłady przytoczone na poparcie stawianych tez pochodziły w większości z fizyki doświadczalnej i teoretycznej, choć profesor sięgał i do chemii czy biologii. Całość, to wspaniałe spotkanie z umysłem pełnym pokory, zaangażowania i miłości do nauki.

Ciekawe okazało się prześledzenie rozumowania Plancka w tematach, które nie miały wtedy jeszcze rozwiązania. Zawiesił świadomie i z wyczuciem jednoznaczność analizy możliwego następcy mechanistycznego podejścia do fizyki, które na dobre i na złe zdominowało wiek XIX. Nie mógł też do końca wytłumaczyć paradoksu demona Maxwella i przemożnego wpływu konsekwencji zasady nieoznaczoności Heisenberga na kwestie pomiaru. W pozostałych tematach jego dywagacje nie straciły nic ze świeżości. Oczywiście pozostają problemy, które filozofia nauki wciąż analizuje, ale te akurat zagadnienia są w większości nierozwiązywalne z samej definicji.

Widać, jak Planck dalekowzrocznie poprzedzał swymi przemyśleniami ustalenia Poppera czy Kuhna, gdy opisywał proces przeformułowywania się nauki w wyniku budowania nowych paradygmatów w ramach rewolucji naukowej (str. 129,157, 170). Fizyk, jako świadomy redukcjonista (str. 117), ciekawie pozycjonuje się między behawioryzmem pozytywizmu i absolutyzmem pełnego dotarcia do prawdy fizykalnej (którą nazywa metafizyką). Nie ma złudzeń - nauka się nie skończy, co pozostaje aktualne po stu latach.

Wciąż warto czytać Plancka. Jego przemyślenia daleko wykraczają poza czystą fizykę, a horyzonty myślowe pokazują skalę jego zainteresowań. W dobie publikacji popularnych pisanych z marketingowego imperatywu, jego słowa pozwalają na głęboki namysł nad tym, co jest naszym udziałem w życiu. Sam doświadczył osobistych tragedii - starszy syn zginął pod Verdun w 1916, a młodszy wpędził ojca-staruszka ponownie w rozpacz, gdy w 1945 został powieszony, jako spiskowiec przeciw Hitlerowi. Da się wyczuć egzystencjalne rozterki profesora, ale nieodmiennie fizyka dawała mu radość i pomogła dożyć niemal 90-ciu lat.

Gorąco polecam.

Max Planck, ojciec rewolucji kwantowej, wielokrotnie był proszony o odczyty na tematy związane z metodologią nauki. Oczekiwano, że skomentuje przemiany w naukach ścisłych i pomoże zrozumieć, jaki świat wyłania się z ustaleń badawczych. Zbiór „Jedność fizycznego obrazu świata” zawiera 9 takich wystąpień z okresu 1909-1941. Niesamowita w lekturze tych tekstów jest głębia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • Cosmology & Science
    1
  • Nauki_przyrodnicze_ogólne_1
    1
  • Fizyka_1
    1
  • ! BŚ
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jedność fizycznego obrazu świata. Wybór pism społecznych


Podobne książki

Przeczytaj także