Jak przetrwać wśród czarnych dziur. Najzabawniejszy przewodnik po Wszechświecie

Okładka książki Jak przetrwać wśród czarnych dziur. Najzabawniejszy przewodnik po Wszechświecie
Jeff BlomquistDave Goldberg Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
A User’s Guide to the Universe: Surviving the Perils of Black Holes, Time Paradoxes, and Quantum Uncertainty
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2014-01-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-16
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378396888
Tłumacz:
Sławomir Kupisz
Tagi:
wszechświat kosmos czarna dziura
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
924
33

Na półkach: , , , ,

Jako zupełny laik w dziedzinie fizyki i tylko nieznacznie mniejszy laik, jeśli chodzi o kosmologię, poczułam nagły zew poszerzenia horyzontów. Sięgnęłam po „Jak przetrwać wśród czarnych dziur (...)” – i absolutnie nie żałuję. Nie zdobyłam żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu fizyki, ale terminy jakie jak „splątanie kwantowe”, „teoria strun”, „standardowy model kosmologiczny” albo „bozon Higgsa” przestały być dla mnie tajemniczymi, a przy tym niemal całkiem pustymi pojęciami.

Tytuł polskiego tłumaczenia, jak już zauważył inny Czytelnik, rzeczywiście wprowadza w błąd – zagadnieniu czarnych dziur poświęcono raptem kilkanaście z niemal czterystu stron. Tytuł oryginalny, w wolnym tłumaczeniu: „Podręcznik użytkownika po Wszechświecie”, lepiej oddaje istotę rzeczy, ponieważ książka objaśnia, w jaki sposób funkcjonuje cała otaczająca nas materia (oraz antymateria, oraz oddziaływania niematerialne między cząstkami, jeśli już o tym mowa). Można się też z niej między innymi dowiedzieć, czy – i właściwie dlaczego – możliwe jest skonstruowanie wehikułu czasu albo jak dokładnie wygląda kwestia podróży z prędkością większą od prędkości światła.

Autorzy książki przekazują wiedzę w sposób wyjątkowo klarowny i obrazowy. Laik może mieć problemy z zapamiętaniem jakichś informacji, ale nie z ich zrozumieniem. Styl całości okazał się tak przystępny, że kolejne kartki przewracałam czasami wręcz za szybko, bez należytego skupienia. Humor, tak podkreślony w tytule polskiego wydania, jest dość specyficzny – skierowany przede wszystkim do nerdów albo do fanów science-fiction, czasem tak nieśmieszny (co autorzy przyznają wprost), że aż dobry. Raczej nie sprawi, że czytelnik będzie co chwila rechotał z rozbawieniem, ale sprawdza się znakomicie jako miły przerywnik, dzięki któremu lektura staje się znacznie strawniejsza.

Osoby poważnie zainteresowane fizyką i/lub kosmologią najprawdopodobniej uznają tę książkę za mało odkrywczą i nadmiernie uproszczoną, ale laikom takim jak ja polecam ją bez wahania.

Jako zupełny laik w dziedzinie fizyki i tylko nieznacznie mniejszy laik, jeśli chodzi o kosmologię, poczułam nagły zew poszerzenia horyzontów. Sięgnęłam po „Jak przetrwać wśród czarnych dziur (...)” – i absolutnie nie żałuję. Nie zdobyłam żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu fizyki, ale terminy jakie jak „splątanie kwantowe”, „teoria strun”, „standardowy model...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    154
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    26
  • Teraz czytam
    8
  • Chcę w prezencie
    4
  • Popularnonaukowe
    4
  • Ulubione
    4
  • Astrofizyka
    2
  • Nauka
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne