Jak myśleć, nie używając mózgu

Okładka książki Jak myśleć, nie używając mózgu
Annie Murphy Paul Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Extended Mind
Wydawnictwo:
Feeria
Data wydania:
2023-01-25
Data 1. wyd. pol.:
2023-01-25
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367604062
Tłumacz:
Dawid Czech
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Diabeł, którego znasz. Psychiatria sądowa bez tajemnic Gwen Adshead, Eileen Horne
Ocena 7,5
Diabeł, któreg... Gwen Adshead, Eilee...
Okładka książki Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT Patrick Fanning, Michael Greenberg, Matthew McKay
Ocena 7,8
Wybrakowani, b... Patrick Fanning, Mi...
Okładka książki Męska depresja. Jak rozbić pancerz Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko
Ocena 7,2
Męska depresja... Krzysztof Krajewski...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
417
234

Na półkach: , , , ,

M. Paul “Jak myśleć nie używając mózgu. Myśl ciałem, przestrzenią i innymi ludźmi” wyd. Feeria

Książka pt. “Jak myśleć nie używając mózgu” to pozycja z zakresu rozwoju osobistego, na temat szeroko pojętego myślenia. Ma trochę mylący tytuł, bowiem po przeczytaniu mogę stwierdzić, iż nie chodzi o to by myśleć nie używając mózgu (jak w tytule) ale o fakt, iż należy wspomagać myślenie na różne sposoby, które stanowią treść tejże publikacji. Może to kwestia niepoprawnie przetłumaczonego tytułu?
Autorka wspomina i opisuje bardzo szczegółowo, na podstawie przedstawionych różnorakich badań myślenie. W poszczególnych rozdziałach wymienia takie rodzaje myślenia jak myślenie zmysłami, ruchem, gestami, przestrzenią, ekspertami, współpracownikami i grupami. Jak można zauważyć przekrój omawianych kwestii jest dość spory i bardzo się cieszę z tego powodu. Annie Paul jest zdania, że obecnie funkcjonuje “skrzywienie neurocentryczne”, które powoduje, że ludzie nie zauważają potencjału i możliwości rozszerzania umysłu poza jego obręb. Co jest oczywiście błędem. W dobie wszechogarniającego postępu i nadmiaru informacji do ciągłego przetwarzania powinniśmy jak najwięcej odciążać nasz mózg, podczas pracy, nauki czy analizy danych. Pomocne jest przy tym właśnie skupienie się na takich głównych aspektach jak ciało, nasze otoczenie i inni ludzie. Na takie główne rozdziały podzieliła swoją książkę autorka, co wydaje się bardzo logicznym posunięciem. Na stronie 40 znajdziemy “ściągę” odnośnie treści poszczególnych rozdziałów.
Z treści książki dowiedziałem się wielu intrygujących informacji. Mianowicie to, że nasz mózg całkiem sprawnie radzi sobie z orientowaniem w przestrzeni, poruszaniem się, odbieraniem bodźców czy podczas nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Problemem są jednak dla niego takie działania jak: odtwarzanie z pamięci złożonych ciągów informacji czy zrozumienie abstrakcyjnych pojęć. Chyba wielu z nas może to potwierdzić, chociażby uczestnicząc w zajęciach z fizyki, gdzie spora część pojęć była właśnie ciężka do przyswojenia ze względu na swoją abstrakcyjność. Ciężko, przynajmniej mi było przełożyć język teoretyczny na doświadczenia fizyczne, które były realne.
Annie Paul uwypukla również wady obecnego szkolnictwa. To, że w ogólnie nie rozwija się myślenia poza mózgiem. Podaje tego liczne i dobitne przykłady. Ponadto rozprawia się z nieprawdziwymi metaforami, które są bardzo rozpowszechnione i powielane. Np. takie jak “mózg to komputer”, czy “mózg to mięsień”. Były to kluczowe wnioski, które mają swoje niebagatelne konsekwencji i warto się z nim zaznajomić. W sporej części książki autorka powołuje się na liczne badania i doświadczenia, wykonywane przez innych uczonych, które mają być potwierdzeniem tego, o czym piszę. Moim zdaniem trochę było tego zbyt wiele w książce. To chyba tylko jedyny mały minusik tej publikacji.
Przechodząc do podsumowania to książka “Jak myśleć nie używając mózgu” zawiera mnóstwo bardzo przydatnych, ciekawych informacji, które nie są niestety rozpowszechnione - nad czym ubolewam. Mam nadzieję, że uda mi się podaną recenzją zachęcić niektórych do sięgnięcia po ten tytuł, bo jest naprawdę warty przeczytania. Poświęcenia swojego czasu na zagłębienie się w temat a co najważniejsze wdrożenie podanych rad w codzienne życie, które spowodują, że poszerzymy swoje horyzonty, zwiększymy kreatywność i wydajność oraz oszczędzimy czas. Nie znam człowieka, który w dzisiejszym, zabieganym świecie “skarżyłby się” na nadmiar wolnego czasu… Publikację czytałem z wielkim zainteresowaniem, bowiem fascynuje mnie ta tematyka. To nie było zwykłe czytanie rozwijającej książki, to była podróż po meandrach fascynujących treści i sposobów na bardziej efektywne myślenie. Co prawda obecnie podobnych pozycji na rynku wydawniczym jest sporo, jednak nie wszystkie czyta się tak płynnie jak “Jak myśleć nie używając mózgu”. Mam wielką nadzieję, że podana publikacja sprawi, że Czytelnicy będa bardziej świadomi procesów, które kształtują nasze myślenie.

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

M. Paul “Jak myśleć nie używając mózgu. Myśl ciałem, przestrzenią i innymi ludźmi” wyd. Feeria

Książka pt. “Jak myśleć nie używając mózgu” to pozycja z zakresu rozwoju osobistego, na temat szeroko pojętego myślenia. Ma trochę mylący tytuł, bowiem po przeczytaniu mogę stwierdzić, iż nie chodzi o to by myśleć nie używając mózgu (jak w tytule) ale o fakt, iż należy wspomagać...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    109
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Poradnik
    2
  • Psychologia, pedagogika, socjologia, filozofia
    1
  • Kupione 2024
    1
  • Przeczytane 2023
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jak myśleć, nie używając mózgu


Podobne książki

Przeczytaj także