Honor albo śmierć

Okładka książki Honor albo śmierć
Ayse Onal Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324712953
Tłumacz:
Jacek Żuławnik
Tagi:
Turcja Turcy Kurdowie islam prawa kobiet zabójstwo reportaż literatura faktu literatura turecka
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Uwięziona Michèle Fitoussi, Malika Ufkir
Ocena 7,1
Uwięziona Michèle Fitoussi, M...
Okładka książki Pod burką Jamila Barakzaï, Manon Quérouil
Ocena 6,6
Pod burką Jamila Barakzaï, Ma...
Okładka książki Safiya. Żyję dzięki Wam Safiya Hussani, Raffaele Masto, Tungar Tudu
Ocena 6,8
Safiya. Żyję d... Safiya Hussani, Raf...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
174 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1339
802

Na półkach:

"Podstawowym czynnikiem decydującym o akceptacji człowieka przez społeczeństwo jest honor" ( str.170)

Wstrząsający dokument oparty na faktach, przedstawiony w formie wywiadów przeprowadzonych przez turecką autorkę z więźniami, odbywającymi karę za morderstwo popełnione w imię honoru. Wierzyć się nie chce, że w dzisiejszych czasach coś takiego może mieć miejsce. Dane przytoczone we wstępie są porażające, ofiarami zabójstw w imię honoru są nie tylko kobiety, ale także ich dzieci, a zabójcami członkowie rodziny, tłumacząc się zagrożeniem honoru rodzinnego.Powszechnie wiadomo jaka jest sytuacja kobiet tureckich, kurdyjskich, kiedy zmuszane są do małżeństwa z osobami blisko spokrewnionymi, często o wiele starszymi,gdzie przemoc domowa i kary cielesne są na porządku dziennym, nie mają nic do powiedzenia, a muszą być bezwzględnie posłuszne.
Czy chciały wiele od życia? Żyć według własnego uznania, mieć wolność wyboru, podróżować. Czy to tak wiele? Lecz na drodze stały silne związki rodzinne i wielopokoleniowa tradycja. Rodzina, w której nie ma się wsparcia, gdzie dziewczynki przychodzące na świat są przekleństwem. Wiele młodych kobiet zdobywało się na odwagę (będąc świadomymi konsekwencji), uciekało z domu, by zdobyć upragnioną wolność.

"Uciekając, skazujemy się na śmierć, lecz nawet jeśli uda nam się umknąć, i tak czeka nas niewolnicze życie, identyczne z tym, od jakiego próbowałyśmy się uwolnić" (str.43)

Wiele zależało też od rodziców. Jedni byli bardziej tolerancyjni, inni stali na straży tradycji i presji społecznej. Niektórym dziewczynkom umożliwiano uczenie się, choć one nie były zainteresowane, inne chciały się edukować, lecz nie było im dane. Czasami ofiary były same sobie winne, kusząc los, łamiąc przyjęte zasady i tradycje. Niektóre z kobiet wolały popełnić samobójstwo, niż żyć w hańbie.

Czy mordercom popełniającym zbrodnię w imię honoru można współczuć?
Po lekturze ich wypowiedzi, myślę, że w pewnym stopniu tak. Oni byli zmuszani do popełnienie czynu, którego nie chcieli popełnić, jednakże w imię honoru, przestarzałych tradycji i presją społeczeństwa musieli to zrobić. Często byli to młodzi chłopcy, bo rodzina wychodziła z założenia, że młodociani nie dostaną dużego wyroku, a wiek może go jeszcze skrócić. Rzeczywistość po dokonaniu czynu jest bolesna. Wszyscy się od winowajcy odwracają, a ich dopadają wyrzuty sumienia, ich życie staje się koszmarem.Lecz, gdyby drugi raz mieli popełnić przestępstwo, zrobiliby to.
Są to prawdziwe, smutne, tragiczne historie. Jedni są anonimowi, inni się ujawniają, by jak powiedział jeden ze skazanych: "Być może dzięki temu, że opowiecie moją historię, ktoś, kto planuje zrobić straszną rzecz, nie uczyni tego. To będzie dobry uczynek, którym odpokutuję za grzechy" (str.119)

"Podstawowym czynnikiem decydującym o akceptacji człowieka przez społeczeństwo jest honor" ( str.170)

Wstrząsający dokument oparty na faktach, przedstawiony w formie wywiadów przeprowadzonych przez turecką autorkę z więźniami, odbywającymi karę za morderstwo popełnione w imię honoru. Wierzyć się nie chce, że w dzisiejszych czasach coś takiego może mieć miejsce. Dane...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    222
  • Chcę przeczytać
    162
  • Posiadam
    74
  • Ulubione
    10
  • 2013
    3
  • 2014
    3
  • Literatura faktu
    3
  • 2020
    2
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Honor albo śmierć


Podobne książki

Przeczytaj także