Dziwne, niepojęte. Autystyczne dziecko

Okładka książki Dziwne, niepojęte. Autystyczne dziecko
Carl H. Delacato Wydawnictwo: Fundacja SYNAPSIS nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
226 str. 3 godz. 46 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The ultimate stranger. The autistic child
Wydawnictwo:
Fundacja SYNAPSIS
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
226
Czas czytania
3 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
83-902232-6-0
Tłumacz:
Monika Główczak
Tagi:
autyzm choroba Delacato sensoryzm psychologia terapia zimne matki
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
401
326

Na półkach: , ,

„a jeśli lepiej zrozumiemy te dzieci, być może pewnego dnia, w przyszłości, będziemy w stanie podjąć wyjątkowe wyzwanie: zapobieganie zaburzeniom”.

Carl H. Delacato był człowiekiem, którego nie zadowalała odpowiedź „bo tak jest”. A ponieważ teoria o autyźmie wynikającym z „zimnych matek” i ich nieszczęsnych sutków wydawała się już od samego początku zaczerpnięta z niewłaściwego rozumowania, Delacato dążył do zrozumienia czym jest autyzm, a przez to jak pomóc dzieciakom w spektrum. W książce „dziwne, niepojęte” przedstawia swój dorobek badawczy oraz to jak poprzez zauważanie i zwrócenie uwagi na realne przyczyny zachowań podopiecznego można wspomóc jego funkcjonowanie.
Na pierwszych już stronach autor zwraca uwagę, że problemowość danego ograniczenia zależy od kontekstu kulturowego tj. zestawiając rodzica amerykańskiego z niemieckim różnią się oni w uznaniu, co jest najważniejszym polem do usprawniania - ci pierwsi uważali, że najpierw należy się skupić na wrażeniach słuchowych natomiast drudzy stawiali na wzrok. W kontekście kulturowo-rodzinnym możemy również zaobserwować jak ważnym jest stworzenie ekomapy. Zbadano, że w rodzinach, gdzie jest instytucja babci czy cioci dziecko robi większe postępy niż przy pomocy płatnych niań, a dodatkowo sami rodzice lepiej radzą sobie psychicznie z wiedzą, że nawet z takimi problemami mają na kogo liczyć.
Tytuł „Dziwne, niepojęte” odnosi się do pierwszych spostrzeżeń Delacato na autystów i ich czynności autodestrukcyjnych, które to właśnie z brakim zrozumienia obserwują inni. Jednocześnie podkreśla, że taką strategie przetrwania ma dziecko, póki nie znajdzie „lepszej” łagodzącej jego sensoryzmy. W momencie gdy znajdziemy odpowiednią odpowiedź na dziecka nadwrażliwość, niedowrażliwość lub biały szum będziemy mogli wyjść z „próby przetrwania”.
Podoba mi się, że książka została napisana z realnymi przykładami autystów i tym jak przebiegała/ła terapia i zostały przestawione postępy dzieci.
Ważne do zapamiętania są słowa, że nie ma czegoś takiego złudna nadzieja, a rolą terapeuty oprócz pracy z dzieckiem jest również wsparcie rodziny. Co wynika z lektury opiekunom o wiele łatwiej jest wspierać dziecko gdy dojdziemy dlaczego dane zachowania trudne występują „to co rozumiemy mniej nam przeszkadza”.
„Dziwne, niepojęte” to lektura wartościowa dla każdego, zarówno rodziców jak i specjalistów. Będąca źródłem wiedzy oraz odpowiedzią na wiele pytań z dziedziny zaburzeń autystycznych.

„a jeśli lepiej zrozumiemy te dzieci, być może pewnego dnia, w przyszłości, będziemy w stanie podjąć wyjątkowe wyzwanie: zapobieganie zaburzeniom”.

Carl H. Delacato był człowiekiem, którego nie zadowalała odpowiedź „bo tak jest”. A ponieważ teoria o autyźmie wynikającym z „zimnych matek” i ich nieszczęsnych sutków wydawała się już od samego początku zaczerpnięta z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    56
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    2
  • Pedagogika
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • 2013
    1
  • Przeczytane dawno temu
    1
  • 2019
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziwne, niepojęte. Autystyczne dziecko


Podobne książki

Przeczytaj także