Broń chemiczna

Okładka książki Broń chemiczna
Michał KrauzeIreneusz Nowak Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej militaria, wojskowość
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8311071195
Tagi:
broń chemiczna chemikalia środki rażenia
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

Wśród rodzajów broni masowego rażenia – jądrowej, biologicznej i chemicznej – ta ostatnia ma najbogatszą historię, zarówno jeśli chodzi o jej powstanie i rozwój, jak i praktyczne wykorzystanie w celach wojskowych. Dzisiaj można już mówić o kolejnej generacji broni chemicznej, jakościowo innej od tej, która masowo została zastosowana w czasie Pierwszej Wojny Światowej. Bezustanny postęp w dziedzinie rozwoju – od gazów bojowych i środków parzących, poprzez środki paralityczno-drgawkowe – doprowadził obecnie do wyposażenia wojsk w związki chemiczne o wielkiej toksyczności.

Zmianie podlegały także formy i sposoby zastosowania środków trujących na polu walki. Starano się osiągnąć większą efektywność ich użycia, wyrażającą się między innymi w zdolności do powodowania masowych strat ludzi oraz długotrwałych skażeń. Prymitywne urządzenia i środki wykonywania napadów chemicznych zastąpione zostały z czasem doskonalszymi, chemicznymi pociskami artyleryjskimi i rakietowymi, lotniczymi bombami chemicznymi i przyrządami wylewczymi. Pojawiły się także nowe techniki przeprowadzania środków trujących w stan bojowy w przyziemnych warstwach atmosfery, polegające na aerozolowaniu. Wszystko to spowodowało, że współczesna broń chemiczna, obejmująca środki trujące oraz amunicję i urządzenia przeznaczone do rozpraszania tych środków w atmosferze, jest bardzo skutecznym i podstępnym sposobem masowej zagłady.

Książka stanowi kompletne opracowanie. Jest rys historyczny, podział i ogólna charakterystyka bojowych środków chemicznych, ich drobiazgowy przegląd, opis amunicji i przyrządów wytwarzających środki trujące, zasady i sposoby użycia. Oprócz tego, jako smaczek, autorzy opisali pracę dowództw i sztabów NATO w zakresie użycia broni chemicznej oraz przewidywane skutki jej wykorzystania przez przeciwnika. Ostatnim rozdziałem, świetnie dopełniającym całości opracowania, jest problem broni chemicznej w świetle prawa międzynarodowego i inicjatyw rozbrojeniowych. Naprawdę jest tu wszystko, czego można chcieć w temacie broni chemicznej.
Jedyną wadą książki jest stosowanie przez panów Krauzego i Nowaka systemu CGS zamiast MKS, a także dziwacznych innych jednostek, co znacząco utrudnia lekturę. Dotyczy to głównie naukowej podbudówki do poszczególnych podrozdziałów i korzystanie np. z Gg (gigagramów) zamiast t (ton). Boli także używanie innych wielkości przy opisach chociażby ciepła właściwego (współcześnie: J/(kg*K)) niż powszechnie przyjęte w układzie SI. Być może dawniej, książkę wydano w 1985 roku, w literaturze fachowej taki był zwyczaj, ale z dzisiejszej perspektywy to już czysty archaizm.

Wśród rodzajów broni masowego rażenia – jądrowej, biologicznej i chemicznej – ta ostatnia ma najbogatszą historię, zarówno jeśli chodzi o jej powstanie i rozwój, jak i praktyczne wykorzystanie w celach wojskowych. Dzisiaj można już mówić o kolejnej generacji broni chemicznej, jakościowo innej od tej, która masowo została zastosowana w czasie Pierwszej Wojny Światowej....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    3
  • Do kupienia
    1
  • Ulubione
    1
  • Militaria
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Broń chemiczna


Podobne książki

Przeczytaj także