Podróże furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku

Václav Čtvrtek Wydawnictwo: Polityka Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom literatura dziecięca
Cesty formana Sejtrocka, O hajnem Robatkovi a jelenu Vetrnikovi
literatura dziecięca
Anna Dorota Kamińska
Cała Polska Czyta Dzieciom
Czechy cała Polska czyta dzieciom

Fantastyczne opowiadanie dla całej rodziny. Historia furmana Szejtroczka powinna się doczekać ponownego wydania, ponieważ nie można jej kupić.

Cieszę się, że książkę wspiera fundacja "Cała Polska czyta dzieciom", w innym przypadku nigdy bym na nią nie trafiła i po nią nie sięgnęła. A warto zapoznać dzieci z leśnymi legendami gajowego Chrobotka i jelenia Wietrznika. Furman Szejtroczek i jego koń Bułeczka też mieli niezwykłe przygody.

Kolejne arcydzieła autora Rumcajsa oraz Żwirka i Muchomorka. Nie są to książki tak słynne, jak np. Kubuś Puchatek lub Mały Książe, ale dla mnie równie wspaniałe - klasyka.

Bezbłędnie napisane, piękne jak prawda, mądre (ale nie przemądrzałe), naturalne i bezpretensjonalne. Ciekawa lektura dla dorosłego, jak i dla dziecka. Na takich książkach dzieci powinny się wychowywać.

Na półkach: , , , , , ,

Spora czcionka, obrazki w "stylu czeskim" (znane z bajek o Rumcajsie i kreciku), krótkie opowiastki. Kolejny trafny dobór do biblioteczki dla dzieci.

Z dwóch serii umieszczonych w książce zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu ta o Szejtroczku. Zaradny furman i jego mądra żona-nimfa to postacie wyjęte jakby z opowiastek/baśni ludowych.

Z dzieciństwa pozostał mi wielki sentyment do czeskich baśni. Te telewizyjne wyróżniała prosta, nieskomplikowana animacja, która - na szczęście - w żaden sposób nie mogła się równać z wyidealizowaną kreską Disneya, oraz zabawni, pogodni bohaterowie. Wieczory spędzone w towarzystwie rusałki Amelki, motyla Emanuela, Żwirka i Muchomorka czy rozbójnika Rumcajsa pozostały dla...

• Dla dzieci
  • Literatura czeska