Podróże furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku

Okładka książki Podróże furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku Václav Čtvrtek
Václav Čtvrtek Wydawnictwo: Polityka Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom literatura dziecięca
literatura dziecięca
Cała Polska Czyta Dzieciom
Cesty formana Sejtrocka, O hajnem Robatkovi a jelenu Vetrnikovi
Polityka
2008-04-29
2008-04-29
Anna Dorota Kamińska
Czechy cała Polska czyta dzieciom

Okładka książki Bajki wierszem Wiera Badalska, Jan Brzechwa, Hanna Januszewska, Lucyna Krzemieniecka, Roman Pisarski, Zofia Rogoszówna, Igor Sikirycki, Anna Świrszczyńska, Julian Tuwim, Oleg Usenko, Danuta Wawiłow
Bajki wierszem Wiera Badalska, Jan...
Okładka książki 8+2 i ciężarówka Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
8+2 i ciężarówka Marianna Oklejak, A...
Okładka książki Bajki filozoficzne Agnieszka Malmon, Michel Piquemal
Bajki filozofi... Agnieszka Malmon, M...

Cieszę się, że książkę wspiera fundacja "Cała Polska czyta dzieciom", w innym przypadku nigdy bym na nią nie trafiła i po nią nie sięgnęła. A warto zapoznać dzieci z leśnymi legendami gajowego Chrobotka i jelenia Wietrznika. Furman Szejtroczek i jego koń Bułeczka też mieli niezwykłe przygody.

Kolejne arcydzieła autora Rumcajsa oraz Żwirka i Muchomorka. Nie są to książki tak słynne, jak np. Kubuś Puchatek lub Mały Książe, ale dla mnie równie wspaniałe - klasyka.

Bezbłędnie napisane, piękne jak prawda, mądre (ale nie przemądrzałe),naturalne i bezpretensjonalne. Ciekawa lektura dla dorosłego, jak i dla dziecka. Na takich książkach dzieci powinny się wychowywać.

Na półkach: , , , , , ,

Spora czcionka, obrazki w "stylu czeskim" (znane z bajek o Rumcajsie i kreciku),krótkie opowiastki. Kolejny trafny dobór do biblioteczki dla dzieci.

Z dwóch serii umieszczonych w książce zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu ta o Szejtroczku. Zaradny furman i jego mądra żona-nimfa to postacie wyjęte jakby z opowiastek/baśni ludowych.

Z dzieciństwa pozostał mi wielki sentyment do czeskich baśni. Te telewizyjne wyróżniała prosta, nieskomplikowana animacja, która - na szczęście - w żaden sposób nie mogła się równać z wyidealizowaną kreską Disneya, oraz zabawni, pogodni bohaterowie. Wieczory spędzone w towarzystwie rusałki Amelki, motyla Emanuela, Żwirka i Muchomorka czy rozbójnika Rumcajsa pozostały dla mnie kwintesencją dzieciństwa; te kolorowe, trochę naiwne, ale radosne baśnie pomagały mi beztrosko zasypiać.
Furman Szejtroczek i gajowy Chrobotek to kolejni bohaterowie z tej samej półki. Szejtroczek jest poczciwym człowiekiem o dobrym sercu, któremu w nagrodę wodnik Czesałek podarowuje konia. Nie jest to jednak zwykły koń, ale zaczarowany...sum. Potrafi mówić ludzkim głosem i nieraz ratuje swojego pana z opresji. Żoną furmana jest rusałka Julcia; oboje wiodą na pozór zwyczajne życie pełne codziennych trosk, jednak zdarza się,że mają do czynienia z całą rzeszą fantastycznych postaci, wśród których są dębowe ludki, olbrzymy, rusałki, ogniste ludy...Zmagają się także z niecnym i zawziętym starostą Humpalem, ale dzięki sprytowi i pomocy nieocenionego wałacha Bułeczki każda ich przygoda kończy się szczęśliwie.
Gajowy Chrobotek jest przyjacielem i opiekunem wspaniałego jelenia Wietrznika. Ich domem jest gęsty las zamieszkały przez wesołe zwierzęta: lisicę Miotełkę, zająca Szastaja czy niedźwiedzia Gromobura. Nie może tu zabraknąć psotnego wodnika o wdzięcznym imieniu Barbara ani pięknej Józefki potajemne wzdychającej do przystojnego gajowego... Pomysłowy Chrobotek wraz z przyjaciółmi dzielnie stawia czoło podstępnemu panu Krępakowi oraz jego psu Herszcikowi.
Wielką zaletą tych historyjek jest jednoznaczność postaw moralnych bohaterów, tak ważna dla każdego dziecka. Dzięki temu łatwiej jest mu się identyfikować z sympatycznym, sprytnym i dobrym bohaterem, który odnosi zwycięstwo nad tym złym i paskudnym.
Poza tym czarowna różnorodność postaci, nierzadko fantastycznych, nawiązujących do słowiańskiego folkloru, ciekawe i niezwykłe przygody bohaterów, którzy doskonale sobie radzą nie uciekając się do przemocy - a wszystko to zawarte w zabawnych, pogodnych, nieskomplikowanych, choć niepozbawionych głębszego przesłania opowiastkach, które urozmaicą i uatrakcyjnią niejedno deszczowe, dziecięce popołudnie.
Zachęcam do tej lektury, bo naprawdę warto!

Opublikowane na moim blogu:
zwiedzamwszechswiat.blogspot.com

Fantastyczne opowiadanie dla całej rodziny. Historia furmana Szejtroczka powinna się doczekać ponownego wydania, ponieważ nie można jej kupić.

• Dziecięce
  • Literatura czeska
  • Dla dzieci
  • Cała Polska czyta dzieciom
  • Czeskie

Dodaj cytat z książki Podróże furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku