Rumcajs

2019-12-02
1975-01-01
Maria Marjańska-Czernik
Rumcajs Hanka Cypisek rozbójnik

Są takie historie po które sięgamy z sentymentu, których czytanie łączy kolejne pokolenia, a ich wspomnienie nierozerwalnie związane jest z dzieciństwem. W moim przypadku jest tak z Dobranockami emitowanymi na TVP, chociaż te czeskie pamiętam jak przez mgłę, to niesamowite przygody sympatycznego rozbójnika Rumcajsa wyjątkowo utkwiły mi w pamięci.

W Jiczynie, w kramiku pod wieżą, szewc Rumcajs prowadził warsztat cieszący się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Niestety z powodu nieprzewidzianych okoliczności i obrazy starościńskiej stopy warsztat został zamknięty, a Rumcajs wygnany do lasu z dożywotnim zakazem powrotu do miasta.
Jako, że mężczyzna był porywczy i wybuchowy oraz nie miał innego pomysłu na życie postanowił zostać rozbójnikiem za swój główny cel obierając walkę z Księciem-Panem.

Rumcajs to zbójnik dość nietypowy, o gołębim sercu, buntujący się przeciwko niesprawiedliwości i uciemiężeniu, stający w obronie słabszych i pokrzywdzonych, strzelający żołędziami i chodujący pszczoły w brodzie. Z pewnością jest to postać pozytywna, za którą trzyma się kciuki i kibicuje z całego serca. Wartka akcja okraszona odrobiną fantastyki, uniwersalnym poczuciem humoru i barwnym językiem sprawia, że lektura staje się emocjonująca i zupełnie odmienna od współcześnie znanych historii.

Więcej na @czytaj.i.baw

W Jiczynie, w kramiku pod...

Nie wiem jak to jest z wami, ale wspomnienia z dzieciństwa znacznej części mojego pokolenia nieodmiennie wiążą się z dobranockami, często produkcji czechosłowackiej. Postaci z tych animacji - Żwirek i Muchomorek, Makowa panienka, Wodnik Szuwarek, Rumcajs, a przede wszystkim Krecik - wpisały się w zbiorową pamięć kilku pokoleń polskich telewidzów. Teraz, już dorośli, wracamy do nich we wspomnieniach, a czasem próbujemy zachęcić własne dzieci do oglądania. Tymczasem proponuję wam lekturę opowieści o Rumcajsie Václava Čtvrteka i Radka Pilařa zebrane w tomie wydanym przez wydawnictwa Nowa Baśń.

Możecie sięgnąć po książkę z sentymentu, przy okazji głośnego czytania własnym dzieciom, i zupełnie przypadkiem przekonać się, że nie tylko wy podczas lektury świetnie się bawicie. Bo choć język opowieści jest odrobinę archaiczny, książka wciąż ujmuje lekkością, ciepłem i humorem. Dla dzieciaków te historie to możliwość kontaktu z fabułą zupełnie odmienną od znanych im schematów, a jednocześnie ujmującą za serce już od pierwszych zdań.

Rumcajs jest bohaterem tak sympatycznym, że nie sposób go nie pokochać. Co znamienne, to tak naprawdę rozbójnik o gołębim sercu, który co prawda z panem wojuje i w lesie się kryje, ale strzela żołędziami, kocha swoją żonę i z uśmiechem podchodzi do życia. Jest wrogiem niesprawiedliwości i gotów jest pomagać cierpiącym i ciemiężonym i choćby dlatego warto dzieciom przybliżyć tego bohatera.

Krótkie opowieści idealnie nadają się do głośnego czytania, zwłaszcza wieczorem. Mają wartką akcję, barwne dialogi, a do tego jest w nich sporo uniwersalnego humoru - zarówno słownego, jak i sytuacyjnego. Owszem, przygody Rumcajsa ocierają się czasem o groteskę, ale są przede wszystkim zabawne i emocjonujące, z wartką akcją i ciekawymi przypadkami. Są zupełnie inne od historii, które popkultura serwuje obecnie dzieciakom i przez to - choć książka powstała kilkadziesiąt lat temu - są jak powiew świeżości.

Książka jest pięknie wydana - ma około 100 stron i większy format oraz twardą oprawę, a jej strony wypełniają świetne, charakterystyczne ilustracje Radka Pilara, który odpowiada za stworzenie tak nam dobrze znanego wizerunku Rumcajsa. Nasycone kolory, sympatyczne postaci i zabawne kadry - jest w nich wszystko to, co tak lubiliśmy.

Czytanie książki było dla mnie podróżą sentymentalną do krainy dzieciństwa, ale ucieszyło mnie, z jaką przyjemnością opowiastek słuchał Wojtek, który sięga przecież po zgoła inne lektury. Śmieliśmy się oboje, oboje nas ujął ciepły, radosny klimat tych historii. To jedna z tych książek, które mimo upływu lat w ogóle się nie starzeją i nie trącą myszką przy powtórnej lekturze. Ba, powiem więcej, wiele "współczesnych" opowieści zrobiło na mnie mniejsze wrażenie. Jeśli jako dzieci oglądaliście przygody Rumcajsa - nie wahajcie się, bo lektura pozwoli wam znów poczuć się dziećmi. Jeśli zaś czytacie książki dzieciom, to to jest idealny wybór - sprawiając przyjemność najmłodszym, sprawicie ją jednocześnie sobie.

Lubicie pokazywać dzieciom bajki i postaci, które kojarzą wam się ze swoim własnym dzieciństwem? Rumcajs to klasyka. Pierwsze odcinki powstały w 1967 roku. Czy będzie potrafił zaciekawić także współczesne dzieci?
Czy wiecie może jak to się stało, że Rumcajs został rozbójnikiem? Wszak z niego był zwykły szewc. Jesteście ciekawi jak Rumcajs zamknął księcia pana w wierzy? A może jak przechytrzył smoka dzięki jego własnemu odpiciu w tafli wody? Nasz sprytny zbój nie miał łatwego życia, nawet z jego jaskini w Rzaholeckim Lasie chciał go przepędzić olbrzym. Jak myślicie, Rumcajs dał się wykurzyć?
Od początku poznacie konflikt z księciem panem i to, jak Rumcajs wybrał sobie Hankę na żonę. Przy okazji lektury dziecku, można sięgnąć do zakamarków swojej pamięci. A może nie znaliście wcale tej bajki?
Przyznam szczerze, ja tych opowieści w ogóle nie pamiętałam. Dzięki tej książce i lekturze synowi na dobranoc mogłam poznać historię Rumcajsa od początku. I choć cała bajka ma już ponad 50 lat nadal potrafi bawić dzieci (i dorosłych).
„Rumcajs” to 24 niebyt długie opowiadania, ilustrowane klasycznymi obrazkami i postaciami z bajki. Książka ma format A4 i twardą oprawę. Mam wrażenie, jakbym trzymała w ręku egzemplarz nie wydany teraz, tylko kilkadziesiąt lat temu, może tylko z tą różnicą, że w starych książkach dla dzieci raczej kojarzę miękkie, a nie twarde oprawy. Nam to wydanie się bardzo podoba.
My chętnie sięgamy po Rumcajsa na dobranoc. Ta bajka nadal bawi dzieci i otula je swoim wyjątkowym i niepowtarzalnym urokiem. Polecam.

Rumcajs, taki Janosik dla dzieci. Niesamowita cała seria, podobnie jak i animacja. Polecam!

Lubię konkrety, dlatego moja opinia będzie krótka. Poniżej wypunktowałam, dlaczego Rumcajs bawi i mnie, i mojego syna. I dlaczego po jej przeczytaniu poszliśmy do biblioteki po kolejne części przygód rozbójnika (na audiobookach).

Dlaczego podoba się mnie?
1) Z sentymentu. Oglądałam i ja za dzieciaka, i moi rodzice też - więc czytając ją synowi sprawiam, że już trzecie pokolenie zna przygody rozbójnika z Rzacholeckiego lasu.
2) Z wygody. Rozdziały są dość krótkie (w książce jest ich 20) i można szybko skończyć ;)
3) Słowa. Brzmienie czeskich imion i nazw ogromnie mi się podoba. Sam Jiczyn i Rzacholec mają w sobie coś takiego, że chce się wypowiadać te słowa ;)

Dlaczego podoba się mojemu synkowi (5l.)?
1) Przygody. Dzieje się dużo i szybko. A przy tym, to nie są straszne sprawy i wszystko równie szybko dobrze się kończy
2) Humor. Nie czytajcie tej książki dziecku na dobranoc. Uśmieje się i pobudzi zamiast iść spać :D
3) Ilustracje i format. Duże, kolorowe obrazki. Przyjemne dla oka.

Dlaczego podoba się mnie?

Myślę, że większość osób starszych doskonale pamięta słynną bajkę o Rumcajsie, który mieszkał w lesie.

Do dziś pamiętam, jak zawsze starałem się na dobranockę zdążyć, aby obejrzeć perypetie Rumcajsa, jednak nie zawsze się udawało. Dzięki przepięknym wydaniu książki Rumcajs Vaclava Ctvrtek możemy jeszcze bardziej zrozumieć tę postać. W dodatku w książce znajduje się sporo rysunków, które zachęcą również najmłodszych.

Pamiętam, że zawsze zastanawiałem się, kim wcześniej był Rumcajs i właściwie, dlaczego mieszał i żył w dzikim lesie, w dodatku w jaskini. Jak doszło do jego spotkania z Hanką i kiedy zamieszkali razem? W książce znajdziemy na to, wręcz satysfakcjonujące odpowiedzi.

Cała recenzja na: https://czasostrefa.pl/powrot-do-dziecinstwa-recenzja-ksiazki-rumcajs/

Osobom w wieku 30+ postaci Rumcajsa chyba nie trzeba przedstawiać... Ten sympatyczny, brodaty rozbójnik i jego niesamowite przygody przez wiele lat towarzyszyły dzieciom każdego dnia w wieczornych "Dobranockach". Dzisiaj trochę zapomniane perypetie Rumcajsa możemy odkrywać na nowo, dzięki pięknie wydanej książce zawierającej 20 ciekawych i bardzo różnych historyjek. Dodatkowo książka duetu pisarsko- ilustratorskiego (Vaclav Ctvrtek i Radek Pilar) przepełniona jest pięknymi, kolorowymi obrazkami, a duży format zachęci najmłodszych do lektury.

Rumcajs był zwyczajnym szewcem, jednak niefortunny zbieg okoliczności sprawił, że pewnego dnia postanowił żyć w zgodzie z naturą, zamieszkać w leśnej jaskini i zostać rozbójnikiem. Początkowo prowadził samotne, kawalerskie życie, jednak gdy spotkał a swej drodze uroczą Hankę zamieszkał razem z nią. Rumcajs i Hanka postanowili rozbójnikować tak, aby zabierać najbogatszym i oddawać najbiedniejszym.

Przygody Rumcajsa bywają niesamowite, czasami wręcz fantastyczne! Rumcajs bardzo często wpada w dziwaczne tarapaty, a nawet ląduje w więzieniu, jednak zawsze udaje mu się wyjść cało z opresji. Z książki dowiadujemy się w jaki sposób Rumcajs zostaje rozbójnikiem oraz jak poznaje swoją Hankę. Czytamy o tym jak kupuje nowy pistolet na żołędzie, jak topi smoka, przepędza olbrzyma, pomaga maszyniście pociągu czy też jak daje nauczkę właścicielowi młyna. W tym wszystkim cały czas pozostaje w zaciekłym konflikcie z księciem - panem.

Myślę, że książka opisująca przygody Rumcajsa i Hanki w Rzaholeckim lesie to idealna propozycja do wspólnego czytania dla dorosłych razem z dziećmi. Najmłodsi będą mogli odkryć historię sprzed lat, a rodzice czy dziadkowie z sentymentem wrócą do bajki, na której się wychowywali.

Chociaż język w tej książce jest dość archaiczny, a sytuacje bywają niecodzienne to myślę, że nawet najmłodsi słuchacze nie będą mieli problemu ze zrozumieniem treści.

Dla mnie książka z przygodami Rumcajsa była kolorowym, wesołym i bardzo miłym powrotem do przeszłości!

Czytałam już wiele przeróżnych "nowoczesnych" książek mojemu synkowi, ale okazuje się, że stare, znane z naszych młodych lat postacie stają się również częścią dzieciństwa kolejnego pokolenia. Patrząc na współczesne bajki emitowane w TV czy książki o wychodzących potworach z komputera cieszę się, że mam jeszcze trochę wpływu na treści, które chłonie mój 6-latek. Zachęcam do czytania klasyki, która rozwija wyobraźnię i uczy dzieci bycia dobrymi ludźmi.

czyt. Wiktor Zborowski

czyt. Wiktor Zborowski