Private London

Okładka książki Private London
James PattersonMark Pearson Wydawnictwo: Century Cykl: Agencja Private (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
angielski
powieść

Okładka książki Córka prezydenta Bill Clinton, James Patterson
Ocena 7,7
Córka prezydenta Bill Clinton, James...
Okładka książki Diana, William, and Harry: The Heartbreaking Story of a Princess and Mother Chris Mooney, James Patterson
Ocena 0,0
Diana, William... Chris Mooney, James...
Okładka książki Max Einstein ratuje przyszłość Chris Grabenstein, James Patterson
Ocena 6,9
Max Einstein r... Chris Grabenstein, ...
Okładka książki Run Rose Run Dolly Parton, James Patterson
Ocena 0,0
Run Rose Run Dolly Parton, James...

W kolejnej części serii "Private" przenosimy się do Londynu. Sprawy kryminalne tym razem są prowadzone przez Dana Cartera - szefa londyńskiej filii Private. Fabuła, moim zdaniem, jest o wiele ciekawsza niż w pierwszym tomie cyklu, mniej przewidująca, choć wciąż w przeważającej części obracamy się w świecie pięknych i bogatych. Mile zaskakują nieoczekiwane zwroty akcji. Równolegle prowadzone są dwie sprawy, i, co stanowi zaletę, długo nie wiadomo, co i czy coś je łączy.
Dużo sympatii budzą "nie-papierowi" bohaterowie: nieidealny Dan Carter, jego była żona i inni. Po przeczytaniu książki chciałoby się poznać kolejne przygody jej bohaterów, niestety, i jest to jedyny mankament tej książki, nie pojawiają się już oni w kolejnych częściach cyklu, również tych "londyńskich".
Nie jest to książka wybitna, ale też nie takie jest jej zadanie. Jako przyjemna lektura na deszczowy, nudny itd. dzień spełnia swoje zadanie idealnie.

Książka, niestety, nie została przetłumaczona na język polski. Jednak pierwsza część Private na tyle mnie zachęciła, że chciałem zapoznać się z kolejnymi częściami cyklu, mimo słabej, a nawet bardzo słabej znajomości języka angielskiego. Postanowiłem jednak zmierzyć się z tą lekturą, traktując ją jak sposób na naukę języka obcego. Nieskomplikowany język zachęca wręcz do czytania, i właściwie niewiele jest fragmentów, którym musiałem poświęcić więcej czasu, by zrozumieć ich sens.
Trochę pojawia się słownictwa "branżowego" i slangowego, ale poszczególne słowa i idiomy można było odnaleźć w słownikach online. Zachęcam więc do lektury, nawet tych, a zwłaszcza tych, którzy dopiero się uczą języka angielskiego. Myślę, że taki sposób jest o wiele ciekawszy niż uczenie się na pamięć słówek...

Prawie tak ciekawa jak poprzednia część. Czyta się jednym tchem, co ułatwiają krótkie rozdziały. Zakończenie nie zaskakuje - to rozczarowujące. Niemniej jednak chętnie zapoznam się z resztą serii Private.

Dodaj cytat z książki Private London