Historia mego życia. Wspomnienia Warszawianki

Okładka książki Historia mego życia. Wspomnienia Warszawianki Aleksandra Tarczewska
Okładka książki Historia mego życia. Wspomnienia Warszawianki
Aleksandra Tarczewska Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
Ossolineum
1967-01-01
1967-01-01
Warszawa pamiętnik Tańska

Od jakiegoś czasu z lubością zaczytuję się w różnego rodzaju XIX-wiecznych wspomnieniach, czy pamiętnikach i w końcu trafiłam i na ten. A jako iż różni się on od większości tego typu książek tym, że spisany został nie przez szlachciankę, a polityczne kwestie nie grają tutaj niemal żadnej roli, tym bardziej wydał mi się on interesującym. Więcej - tym wartościowszą stanowił dla mnie lekturę, bo też i o codziennych kwestiach chciałam poczytać, a właśnie pod tym względem sprawdził się znakomicie. Szkoda, że pewne życiowe nieszczęścia sprawiły, iż Aleksandra nie kontynuowała swego pamiętnika, bo niestety pozostał mi po nim spory niedosyt.

Czarodziejski wiek XIX, oddalony od nas o dwa stulecia, a ciągle tak bliski, niemalże namacalny. Bardzo lubię czytać pamiętniki z tego okresu. Odnajduję w nich ( mimo niespokojnych wydarzeń historycznych) spokój, refleksję nad przemijającym czasem, wspaniałe opisy życia towarzyskiego, które stanowiło główny punkt upływającego dnia. Teraz zastąpił je telewizor, komputer i internet. Żyjemy dziś w takim pędzie i pośpiechu, że nie mamy czasu ani chęci poznać najbliższych nam sąsiadów. Tych zza ściany.
Innym powodem, dla którego z zapałem czytam pamiętniki jest fakt, że w przeciwieństwie do ich autorów wiem jak zakończyły się niektóre wydarzenia historyczne, znam ich konsekwencje dla losów Polski i mogę zgodzić się z przypuszczeniami stawianymi w tekście lub powiedzieć w myśli autorowi, że jest w błędzie.
Aleksandra z Tańskich Tarczewska jest siostrą znanej pisarki Klementyny z Tańskich Hoffanowej. Sama także podejmowała pewne próby literackie, o czym wspomina w swym pamiętniku. Zapiski Aleksandry obejmują swym zakresem lata dziecinne ( skrótowo),młodzieńcze i krótki okres po zamążpójściu. Zaletą pamiętnika jest fakt, iż spisywany był on na bieżąco, przez co przepełniony jest on żywiołowością oraz pewną dozą naiwności. Autorka z rozbrajającą szczerością opisuje wszystkie kłopoty, które spadały na młodą pannę na wydaniu, począwszy od doboru odpowiedniego stroju balowego a skończywszy na umiejętności zrywania zaręczyn zgodnie z obowiązującą etykietą. Wprowadza nas także w tajniki pożycia małżeńskiego, Takich szczegółów nie znalazłam w żadnych innych wspomnieniach.
W pamiętniku Tarczewskiej odnajdujemy nie tylko szczegóły życia codziennego, ale także jesteśmy świadkami powstawania nowej warstwy społecznej tz: szlacheckiego mieszczaństwa. Przed naszymi oczami przesuwa się korowód rozmaitych postaci, gdyż dom pań Tańskich był często odwiedzany przez rozlicznych krewnych i przyjaciół. Młode Tańskie były zapraszane nawet na wielkie bale arystokratyczne, których opis także znajdziemy w pamiętniku. Całość okraszona dowcipnymi i ciętymi komentarzami stanowi wspaniałą lekturę dla miłośników gatunku.

• XIX wiek
  • Warszawa