Zdania na wypadek : wiersze wybrane

Okładka książki Zdania na wypadek : wiersze wybrane
Karol Maliszewski Wydawnictwo: Klub Integracji Twórczych "Stowarzyszenie Żywych Poetów" poezja
poezja
Klub Integracji Twórczych "Stowarzyszenie Żywych Poetów"
2007-01-01
2007-01-01
Poezja polska 20 w.

Patronaty LC

Okładka książki Wiersze i opowiadania doraźne 2020 - Nikt nie jest sobą nawet na wyspie Paweł Bień, Małgorzata Bożek, Kamila Cebulska, Wioletta Ciesielska, Łukasz Gamrot, Marianna Geniusz, Aglaja Janczak, Adam Kaczanowski, Miłosz Kamiński, Zofia Eufrozyna Kiljańska, Katarzyna Klakla, Jakub Kornhauser, Marek Kucak, Paweł Kusiak, Zbigniew Machej, Karol Maliszewski, Joanna Mueller, Sonia Nowacka, Nina Paśniewska, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Agata Puwalska, Julek Rosiński, Magda Ruta, Karolina Sałdecka, Mariusz Sambor, Jakub Sęczyk, Jakub Skurtys, Aleksander Sławiński, Marta Stachniałek, Aleksandra Suława, Katarzyna Szaulińska, Małgorzata Szczecina, Antonina M. Tosiek, Patryk Zimny
Ocena 5,2
Wiersze i opow... Paweł Bień, Małgorz...
Okładka książki Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae Armantrout, Kacper Bartczak, Paweł Bień, Artur Burszta, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Grzegorz Chojnowski, Michał Domagalski, Łukasz Dynowski, Konrad Góra, Jerzy Jarniewicz, Radosław Jurczak, Mundek Koterba, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Elżbieta Łapczyńska, Filip Łobodziński, Karol Maliszewski, Nina Manel, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Bronka Nowicka, Grzegorz Nurek, Paulina Pidzik, Klaudia Pieszczoch, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Jan Rojewski, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Anna Sawicka, Krzysztof Schodowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Kamil Sipowicz, Rafał Skonieczny, Jakub Skurtys, Tadeusz Sławek, Marta Sokołowska, Katarzyna Szaulińska, Maciej Taranek, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Anna Wasilewska, Grzegorz Wołoszyn, Bohdan Zadura, praca zbiorowa
Ocena 4,7
Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae...

Mogą Ciebie zainteresować

Rzadko się zdarza, że decyduję się na przedstawienie w ramach opinii na tym portalu tomiku poetyckiego. Czynię tak z wyborem wierszy Karola Maliszewskiego, do którego wracam od lat i mam w nim swoje ulubione teksty, nie tylko dlatego, ze jest to poeta, z którym mam zaszczyt korespondować od niemal dekady, który miał niebagatelny wpływ na moje własne poezjowanie i który docenił je dwukrotnie umieszczając moje utwory w swojej poetyckiej rubryce internetowej na stronie miesięcznika Odra, ale przede wszystkim dlatego, że to poeta wyrazisty i niepokorny, a przecież tak mocno osadzony w dykcji polskiej poezji ostatnich dziesięcioleci, idący wraz z dokonującymi się w niej przemianami. W tym sensie jest poetą reprezentatywnym, a jednocześnie oryginalnym.

W wierszach tych odnajdziemy wiele rodzajów poetyckiego obrazowania i inspiracji. Obok tekstów uniwersalnych, tematyka lokalna(zwłaszcza w części drugiej):portrety małych miasteczek Kotliny Kłodzkiej, górskie pejzaże i kościółki w małych miejscowościach, ciche konfesyjne liryki i twarde konkrety codzienności. Czasem pojawia się w nich peel-obserwator rzeczywistości, innym razem wagabunda gnany wewnętrznym pędem przez nowo odkrywane miejsca. Są też wiersze pięknie opowiadające o poetyckiej inicjacji i zdające sprawę ze współistnienia z innymi poetami na płaszczyźnie twórczych poszukiwań. Prawdziwa pełnia różnorodności tematycznej i warsztatowej. To poezja otwarta, pełna znaczeń i symboli.

O jeszcze jednej twarzy noworudzkiego poety tak pisze Jacek Gutorow w posłowiu: ”w jego dorobku odnajduję teksty, których urok początkowo jest niezrozumiały i polega na osobliwym zawieszeniu głosu, kiedy Maliszewski zdaje się nie wiedzieć kim jest i pozwala słowom przebiegać przez scenę wiersza. Być może chodzi tu o spiętrzenie doznań i doświadczeń tak wielkie, że wyważa język z zawiasów i pozwala słowom składać się na nowo, w odmiennych nieprzewidywalnych porządkach? A może chodzi o świadomą próbę wiersza nieoswojonego, czyniącego z poety kogoś obcego samemu sobie? Bo w wielu wierszach Maliszewski radykalizuje poetykę oderwanego spojrzenia tak dalece, że wśród nagromadzonych obrazów znika ślad jakiejkolwiek tożsamości.”

Trudno o lepszą charakterystykę tego poetyckiego, wielorakiego głosu. Niech podsumowaniem będzie fragment z wiersza „Zdania na wypadek śmierci”: „Nie spodziewać się czegoś nadzwyczajnego/bo wszystko jest nadzwyczajne”. Oto niewymownie pojemna definicja i literatury, i życia.

Dodaj cytat z książki Zdania na wypadek : wiersze wybrane