Smak marzeń

Okładka książki Smak marzeń Sherryl Woods
Okładka książki Smak marzeń
Sherryl Woods Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Kroniki portowe (tom 1) Seria: New York Times Bestselling Authors: Powieść obyczajowa literatura piękna
Kroniki portowe (tom 1)
New York Times Bestselling Authors: Powieść obyczajowa
The Inn at Eagle Point
HarperCollins
2011-02-25
2011-02-25
Janusz Maćczak

Rok 2023 zaczęłam od wyczytywania trupów z półki. Kolejnym na którego padło jest seria “Kroniki portowe”, które posłużyły do stworzenia serialu Chesapeake Shores. W Polsce wydano tylko 3 tomy, a pierwszym z nich jest “Smak marzeń”.
Mick O’Brien zaprojektował i zbudował Chesapeake Shores z myślę, że stworzy idealne miejsce dla siebie i swojej rodziny. Jednak jego życie oraz życie jego rodziny nie potoczyło się tak jak chciał. Trójka jego dzieci: Abby, Bree oraz Kevin uciekła z rodzinnego miasta. Teraz jednak po latach wracają, aby uporać się z przeszłością oraz odbudować nadwątlone rodzinne więzi. Pierwszy tom opowiada o najstarszej córce Micka - Abby. Wzięta finansistka z Wall Street nie ma czasu na lizanie ran po nieudanym małżeństwie. Ledwo starcza jej czasu na spędzanie czasu z córeczkami - Caitlyn oraz Carrie. Jednak, gdy najmłodsza z całego jej rodzeństwa - Jess - dzwoni do niej z prośbą o pomoc postanawia wrócić od razu do domu i miasta z którym wiąże się wiele przykrych wspomnień.
Po przeczytaniu opisu z tyłu książki od razu wiedziałam czego się spodziewać po tej książce. Na dodatek jej gabaryty również nie wskazywały na zbyt zagmatwaną historię miłosną. Nie pomyliłam się. Abby początkowo pokazywana jest jako ambitna finansistka z Wall Street i że to ona ponosi całą odpowiedzialność za swoje nieudane małżeństwo. Dopiero w trakcie czytania dowiadujemy się jakim mężczyzną jest jej były mąż. Niestety nie dostajemy od autorki szansy na przekonanie się o tym samemu, ponieważ od początku rodzina Abby przekonuje ją, że to nie tylko jej wina, że jej małżeństwo nie przetrwało. Wiecie - to wiadomo w związku zawsze winne są dwie strony (i nie, nie są to żona i teściowa). Nie podobało mi się jednak to w jaki sposób dostaliśmy ocenę Wessa. Brak konkretnych sytuacji, tylko ogólniki. Gdzieś pod koniec dopiero dwie sytuacje, w których potwierdza się to, co mówiła cała rodzina Abby, ale kryzysy zostały bardzo szybko rozwiązane. Nie lubię, gdy autor traktuje mnie jak kogoś komu trzeba wszystko podstawić pod nos.
Pomijając to co napisałam, to jest to całkiem przyjemna powieść, w której motywem przewodnim jest rodzina i to jak ona jest istotna. Myślę, że gdyby autorka zdecydowanie bardziej rozwinęła związek Abby i jej byłego męża - książka zyskałaby zdecydowanie bardziej. Brakowało mi tego, żeby uchwyciła moje emocje. Podobało mi się to, że czyta się lekko i przyjemnie, bo styl autorki jest bardzo miły i nie męczy czytelnika, ale też nie angażuje w historię - podając nam wszystko na tacy.
Z racji tego, że książkę czyta się tak sprawnie, a w Polsce wydano tylko 3 tomy to kolejne postanowiłam spróbować przeczytać po angielsku dla praktyki - w sumie to jestem też trochę ciekawa jak potoczą się losy dalszej rodziny O’Brienów.
Nie oceniam tej książki wysoko, ale dość dobrze się przy niej bawiłam, a to ostatnio podczas czytania dla mnie najważniejsze.

Autorka jest przedstawicielką starszego pokolenia i jej widzenie rodziny amerykańskiej jest nieco wyidealizowane. Nie unika trudnych konfliktów jak tu opuszczenie przez matkę piątki swoich dzieci ale znajduje dla niej usprawiedliwienie. Bohaterki są pokiereszowane swoim życiem. W tle miasteczko nadmorskie zbudowane w dużej części przez dziadka i ojca (wybitnego architekta). Dobrze się czyta ale dla cierpliwych. Trochę mdławe.

Najpierw był u mnie serial a dopiero potem książka. Czy to źle? Nie.
Czy serial różni się od książki? Odrobinę.
Muszę przyznać, że serial i książka mają w sobie magię, magię, której brakuje nam na co dzień.
To książka pełna miłości, pojednania, rodziny i bycia kochanym. Oczywiście nie jest ona wybitna, ale jest piękna.
Czytając książkę, chwilowo tylko pierwszy tom, chciałoby się mieć siostrę, która po jednym telefonie pakuje się i przyjeżdża, To jest piękne.
Warto przeczytać książkę, uważam że Sherryl Woods to świetna pisarka, która wie, że żeby coś powstało pięknego nie potrzeba scen łóżkowych, wulgaryzmów czy też krwi lub dziwnych akcji. Czasami wystarczy napisać coś łatwego, co sprawi, że pokocha się bohaterów, rodzinę.
Nie dziwię się, że powstał serial na podstawie książki, to był dobry pomysł.
Ps. serial na netflix, super aktorzy i zazdroszczę im tarasu z widokiem na jezioro.

Najpierw był u mnie serial a dopiero potem książka. Czy to źle? Nie.
Czy serial różni się od książki? Odrobinę.
Czytając książkę, chwilowo tylko pierwszy tom,...

Lubię serial Chesapeake Shores, który można znaleźć na Netflixie. I chociaż nie jest to żadne wybitne dzieło, to lubię w nim tę spokojną, małomiasteczkową rutynę oraz opowieść o zwykłych ludziach i zwykłych problemach.

,,Smak marzeń" jest pierwszym tomem opowieści o rodzinie O'Brien. Jego fabuła dosyć mocno pokrywa się z tym co można było zobaczyć w pierwszym sezonie serialu. To tutaj właśnie zostają przedstawieni najważniejsi bohaterowie. O'Brienowie nie są taką do końca zwyczajną rodziną. Piętnaście lat wcześniej przeżyli własny dramat, gdy rodzice postanowili się rozwieść a matka zaczęła nowe życie w Nowym Jorku. Opieką młodsze rodzeństwo otoczyła siedemnastoletnia wtedy Abby. Teraz, dorosła już kobieta na prośbę najmłodszej siostry wraca do miasteczka by pomóc jej w rozwiązaniu problemów. Nie zdaje sobie sprawy, że oprócz własnych, rodzinnych problemów czeka tam na nią także dawny ukochany, którego porzuciła przed laty by móc spełniać się zawodowo w Nowym Jorku.

Chociaż wiedziałam jak potoczą się losy Abby i Trace to z przyjemnością, na nowo obserwowałam jak próbują znaleźć właściwą drogę ku szczęściu. Przyznam, że tutaj, w książce bardziej ich polubiłam, wydali mi się mniej idealni i cukierkowi niż w serialu. W powieści Sherryl Woods także nie ma co się spodziewać pogłębionej psychologii postaci czy gwałtownych emocji targających bohaterów ale lepiej widać ich wątpliwości, chwile zwątpienia czy wręcz przeciwnie radość i pojawiające się emocje.

Opowieść bardzo skoncentrowana jest na Abby i Tracie, tak że pozostałych bohaterów, którzy stanowią rodzinę prawie nie widać. Chyba tylko energiczna, dynamiczna Jess wprowadza mnóstwo zamieszania i napędza akcję. Wątek, który będzie się przewijał dalej przez kolejne części czyli poprawa relacji pomiędzy matką, Meghan a resztą rodziny jest zaledwie zarysowany, pokazując, że to dopiero początek długiej i trudnej drogi.

Tak jak serial jest moim guilty pleasure tak samo książka. Przyjemna, optymistyczna, pozwalająca się zrelaksować i nie wymagająca zbyt wielkiego wysiłku. Idealna na czas gdy czeka się na urlop :)

Już to kiedyś mówiłam, a teraz powtórzę: ekranizacje dobrze robią książkom. Po obejrzeniu dwóch odcinków serialu "Chesapeake Shores" i dostrzeżeniu napisu "based on" postanowiłam sięgnąć po książkowy pierwowzór.
Książka, o ile czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie, nie wywarła na mnie jakiegoś większego wrażenia. Powieść obyczajowa z elementami romansu. Ot, babskie czytadło, niewymagające, idealne na wakacje. No, i oczywiście przewidywalne.
Rzeczą, której najbardziej nie rozumiem, jest polskie tłumaczenie. Seria w oryginale brzmiąca "Chesapeake Shores" (nazwa własna),stała się "Kronikami portowymi", a tytuł książki "The Inn at Eagle Point", to nagle "Smak marzeń". Szukając tej książki bardzo się zdziwiłam. Gdzie tu sens?

Smak marzeń sheryl Woods. Co można powiedzieć o tej książce? Historia rodziny O`Brien. Jest ojciec Mick, który zbudował miasteczko Chesapeake Shores. Jest matka Megan, która odchodzi od męża zostawiając go z małymi dziećmi. Nie może znieść tego że mąż jest ciągle w pracy. I są dzieci, Jess, Abby, Bree i Kevin. Głównymi bohaterkami są tu jednak Jess, która pragnie spełnić swoje marzenie o własnym pensjonacie, ale nie bardzo radzi sobie w biznesie oraz jej siostra Abby, która porzuca swoje dotychczasowe życie w Nowym Jorku, aby pomóc młodszej siostrze. Powrót Abby do rodzinnego miasteczka wiąże się z bolesnymi wspomnieniami, porzuceniem przez matkę oraz dawną miłością- Trace`m. Czy Jess będzie miała swój wymarzony hotelik? Jak potoczą się losy Abby? Czy Mick i Megan znajdą wspólny język po tylu latach? Tego dowiecie się czytając Smak marzeń. :)

Trzymająca w napięciu, opowiada naprawdę ciekawa historie mieszkańców Chesapeake Shores. Bardzo się cieszę, że jest kontynuacją tej serii bo z każdym rozdzialem robi się coraz bardziej interesująco.

To kolejna książka tej autorki i powiem szczerze, że niczym szczególnym mnie nie zaskoczyła ani nie uwiodła. Schemat fabuły jest jakby powieleniem poprzednich powieści, zmienia się jedynie miejsce i bohaterowie, ale z góry można przewidzieć, jakie będzie zakończenie.

Tym razem akcja powieści toczy się w Cheasepeake Shores niedaleko Baltimore, miasteczku wybudowanym przez braci O'Brienów. Miał to być raj dla rodziny i mieszkańców, jednak w rzeczywistości stał się symbolem porażki, utraconych marzeń i szczęścia. Gdy po latach najmłodsza córka Mike'a - Jessica kupuje podupadający pensjonat i pojawiają się kłopoty z jego finansowaniem, na odsiecz przyjeżdża jej starsza siostra - Abby, analityczka giełdowa z Wall Street, która od 15 lat mieszka w NY.
Wracają wspomnienia, dawne skrywane i niezapomniane uczucia, zadawnione konflikty i nieporozumienia rodzinne, urazy i obawy, ale też wiara, nadzieja i szansa na przebaczenie. Wszystkiego możemy się domyślać od pierwszych niemal stron, a już od 30-tej mamy całkowitą pewność.
Książka lekka, łatwa i ...; na pewno na odstresowanie i odprężenie po bardziej wymagającej lekturze.

Co może przynieść nam los? Jak może zmienić nasze plany, życie? Tego właśnie dowiaduje się Abby, gdy pewnego dnia okazuje się, że musi pomóc młodszej siostrze Jess w spełnieniu jej marzeń. Wyjeżdża z Nowego Jorku na wieś i nawet nie spodziewa się że została tam zwabiona podstępem. Jak potoczą się losy zwaśnionej przed laty rodziny? Sięgnij po tą pozycję. Fajna książka na długie wieczory.

Romasidło!

Romasidło!

• Romans
  • 2011

Dodaj cytat z książki Smak marzeń