Westerplatte

Instytut Wydawniczy PAX
1971-01-01
1971-01-01
Historia Wojskowość II Wojna Światowa

Wyidealizowany obraz 7-dniowej walki żołnierzy z Westerplatte z Niemcami. Jest to coś pomiędzy literaturą a reportażem. Autor przedstawił wersję wydarzeń opartą na rozmowach z majorem Sucharskim, komendantem na Westerplatte, które przeprowadził podczas ich spotkania we Włoszech. Nie jest to złe literacko, ale chaotyczne, powierzchowne, mitologizujące postać majora i żołnierzy (choć z drugiej strony trudno im odmówić bohaterstwa). Dziś wiemy, że postać komendanta jest kontrowersyjna, że nie wiadomo, czy na pewno był wtedy głównodowodzącym i czy na pewno zachowywał zawsze zimną krew, tak jak przedstawia Wańkowicz. Jednak nawet, gdyby te pomówienia (?) miały się potwierdzić, to wciąż jest to, według mnie, człowiek zasługujący na najwyższe uznanie i tym bardziej "ludzki" w moich oczach. W każdym razie obraz tamtych 7 dni mógł być o wiele bardziej złożony niż nie jest to pokazane w "Westerplatte". Jednak zaletą książki jest wzbudzenie we mnie ciekawości na temat tamtych wydarzeń i zachęciła mnie do głębszego zapoznania się z historią walki o Westerplatte.

Czytana 1 września, wzbudza niepokojące refleksje.

Czytana 1 września, wzbudza niepokojące refleksje.

Książka przeczytana w ramach wyzwania LC22 na lipiec. Nie spodziewałem się wybitnej pozycji i nie mogę czuć się zawiedzony. Język autora mocno nieprzystający do współczesnych wymogów czytelnika. Przesadzony patosem i porównaniami, które meczą. Sama fabuła opisana chaotycznie. Brakuje rzetelnego zapisu wydarzeń. Opis dojścia do wojny wspomina punktowo o paru wydarzeniach, które nic nie wnoszą. Nie polecam.

Książka dzieli się na dwie części: pierwsza, i ta z której powodu podszedłem do książki i została mi polecona, dotycząca wydarzeń przed wybuchem wojny, planach Niemiec na zdobycie terenów Polski od środka. Druga część to opis Westerplatte i stoczonej tam bitwy. Warto przeczytać, aż by się chciało aby było więcej stron.

Króciutka opowieść dokumentalna o obronie Westerplatte w 1939 r. w formie wywiadu Melchiora Wańkowicza z Henrykiem Sucharskim. Pomimo przegranej Polaków, podnosi na duchu, jak w Sienkiewiczowskiej Trylogii. Michał Breitenwald niesamowicie oddaje ducha walki naszych żołnierzy. Cenię Go jako lektora.

Książkę przeczytałam po raz kolejny.
Oprócz klasycznego wniosku: nigdy więcej wojny, pojawił się kolejny: Dlaczego ludzie nie wyciągają wniosków z historii?

Pomimo coraz nowszych i bardziej szczegółowych opracowań tej bitwy, polecam zapoznanie się z klasyczną wersją pana Wańkowicza.
Polecam!

Książkę przeczytałam po raz kolejny.

Polecam!

Ciekawa książeczka opisująca ostatnie dni przed atakiem na Westerplatte. Polecam, koniecznie trzeba przeczytać!

Bardzo ciekawa książeczka, napisana w przystępnym języku. Opis wydarzeń na Westerplatte oparty na relacji ustnej Majora Sucharskiego. Zakończenie (jeżeli tak faktycznie było) pokazuje ludzką i honorową stronę niemieckich wojsk z początku wojny.

Kiedy czytam takie książki jestem dumny.
Pomimo wszystkich absurdów, które w Polsce mają miejsce,
JESTEM CHOLERNIE DUMNY, ŻE JESTEM POLAKIEM!

---------------------
Dodam tylko, że o Westerplatte jest tylko połowa książki, z czego jestem nieco rozczarowany. Ale takiego stylu pisania się spodziewałem i taki jest.

Kiedy czytam takie książki jestem dumny.
Pomimo wszystkich absurdów, które w Polsce mają miejsce,
JESTEM CHOLERNIE DUMNY, ŻE JESTEM POLAKIEM!

---------------------

• Literatura faktu