Leni. Życie i Twórczość Leni Riefenstahl

Okładka książki Leni. Życie i Twórczość Leni Riefenstahl Steven Bach
Okładka książki Leni. Życie i Twórczość Leni Riefenstahl
Steven Bach Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Leni: The Life and Work of Leni Riefenstahl
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-05-01
2008-05-01
978-83-245-8554-0
Piotr Grzegorzewski, Tatiana Grzegorzewska
Hitler romans nurkowanie taniec aktorstwo Żydzi

Opowieść o mitomance zagubionej w brutalnej rzeczywistości

Opowieść o mitomance zagubionej w brutalnej rzeczywistości

Jestem pełna podziwu dla autora, który wykonał tytaniczną pracę, zbierając materiały do biografii Leni Riefenstahl. Również książka napisana jest w sposób rzetelny, udokumentowany, pokazuje różne punkty widzenia w obiektywny sposób. Poza tym czyta się ją niczym najlepszą powieść, nawet jeśli zna się życie i twórczość bohaterki.

Z biografii wyłania się postać kobiety kontrowersyjnej, silnej, zdeterminowanej, chorobliwie ambitnej i utalentowanej. Trudno odmówić Leni Riefenstahl wielkiej wyobraźni i efektów pracy - jej filmy wyreżyserowane na zlecenie nazistów należą do najwybitniejszych i przełomowych dzieł kinematografii propagandowej, jednak nie należy zapominać, że są apoteozą potwornego systemu, który pochłonął miliony niewinnych ofiar.

Autor opisuje również wcześniejsze losy i karierę bohaterki, która zaczynała od małych ról w niemych, sentymentalnych filmikach. Równie interesujące są powojenne losy Leni Riefenstahl, która wciąż miała reżyserskie ambicje, konsekwentnie kontynuowała swoją pasję, bogacąc ją o kolejne zainteresowania i duże osiągnięcia w dziedzinie fotografii.
Godna podziwu jest niespożyta energia tej kobiety, która po siedemdziesiątce została najstarszym licencjonowanym nurkiem świata i do końca swego życia pozostawała aktywna. Zmarła, mając 101 lat.

Tyle pozytywów, bo wybitna reżyserka miała też wiele wad - potrafiła kłamać na zawołanie i była gotowa na wszystko, by zrealizować swoje artystyczne plany. W swoich wspomnieniach, powojennych zeznaniach i wywiadach często się wybielała, np. twierdząc, że została zmuszona przez Hitlera i Goebbelsa do nakręcenia filmów "Olimpia", "Zwycięstwo wiary", "Triumf woli" i innych propagandowych produkcji. Jednocześnie i wcześniej, i później kładła nacisk w różnych wypowiedziach na swoją niezależność, na to, że zawsze robiła to, co chciała, także w sferze zawodowej.
Przykładów takich niekonsekwencji, oszustw, oszczerstw i niechlubnych czynów jest tu znacznie więcej. Steven Bach często konfrontuje je z relacjami innych, wiarygodnych świadków, co jest na pewno jedną z największych zalet biografii.

Książka "Leni" to nie tylko opis życia i twórczości tytułowej bohaterki. To również portret jednego z najstraszniejszych okresów w historii XX wieku i wszech czasów, to pełna rozważań opowieść na temat źródeł nazizmu i jego skutków, zbiorowego szaleństwa, jakiemu uległy miliony Niemców.

Polecam z czystym sumieniem, gdyż biografia napisana jest mądrze, obiektywnie i porywająco.

Z biografii wyłania się postać kobiety...

Można patrzeć krytycznie na samoocenę Leni, ale nie ma wątpliwości, że przeżyła piękne życie. Rewelacyjna autobiografia. Bardzo ciekawa książka dla osób interesujących się III Rzeszą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pasjonująca, sporo szczegółów i cudowne zdjęcia

Pasjonująca, sporo szczegółów i cudowne zdjęcia

Zaprzedana Hitlerowi? Co za bzdura!
Jej obrazy bronią się same. W biografii wiele ciekawych wątków, mniej lub bardziej prywatnych, ale na pewno pokazujących Artystkę prze duże A.

Zaprzedana Hitlerowi? Co za bzdura!

Leni Riefenstahl - kontrowersyjna, ale co by nie było i fascynująca postać. Po przeczytaniu tej biografii czytelnik zapamięta może, że Leni to nie tylko 'ta kobieta-reżyser, która kręciła filmy dla Hitlera'.

• Biografie
  • Biografie/Autobiografie