Teofil

2010-01-01
2010-01-01
978-83-62207-03-9
Tomasz Jegierski
teofil powieść kanadyjska Rzym kościół pierwotny

Polecam. Niezwykły klimat pierwszego wieku rodzącego się chrześcijaństwa. Intelektualne poszukiwania Teofila, greckiego lekarza, świetnie wykształconego. Bardzo dobrze oddane realia tamtego świata, podróż Teofila, próby zrozumienia wyboru Łukasza....Lektura skłaniająca do refleksji, nadaje się na czas urlopu, pozwala nieco odpocząć od szaleństwa współczesnej codzienności.

Wspaniała książka, pełna wiary i przesłania odwiecznej mądrości. Książkę można podzielić na 3 etapy; 1 Grecja przed podróżą - czas wspomnień, 2 Jerozolima - czas doświadczeń, 3 powrót -okres buntu i...
Co tu dużo pisać, przeczytałem książkę z ogromną radością i nie była tylko jałową rozrywką, bo codziennie, każdy fragment budował mnie, rozbijał starego człowieka i budował nowego. Gorąco polecam!

Przeczytałam w 2015 roku. Jest to historia Teofila, przybranego ojca św. Łukasza ewangelisty, który próbuje zrozumieć ,dlaczego jego syn podąża za Jezusem. W końcu sam się nawraca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobra książka, dla lubiących chrześcijańską literę, i szukającym Prawdy.Zadaje dużo pytań, Jest o poszukiwaniu drogi do Najwyższego.Nie jest to łatwa sztuka, wymaga analizy swojego życia i zasad które je buduje, stawia pytanie otostateczny sens bytu człowieka na Ziemi. Warto przeczytać. Polecam szczerze.

Książka poświęcona Teofilowi, który jest adresatem Ewangelii wg. św. Łukasza oraz Dziejów Apostolskich, a o którym mamy niezbyt wiele pewnych informacji. Autor przedstawia Teofila jako niewierzącego opiekuna późniejszego ewangelisty św. Łukasza oraz jego drogę do wiary. Bardzo wciągająca opowieść.

Michael D.O'Brien: mój ulubiony pisarz kanadysjki, znany także jako twórca ikon.
Porównywany jest do Dostojewskiego i Tołstoja.
Tym razem, akcja tej uduchowionej powieści rozgrywa się dokładnie 30 lat po śmierci Chrystusa, w szerokiej, biblijnej przestrzeni geograficznej od Krety po Cezareę, Nazaret, Kanę, Kafarnaum, Jerycho aż do Jerozolimy.
Główni bohaterowie: tytułowy Teofil Arystonides zwany dostojnym, dobry lekarz i przybrany ojciec Łukasza, także lekarza, póżniejszego Autora jednej z czterech Ewangelii. Oboje są bardzo inteligentni, ukształtowani na kulturze starożytnej, otwarci na niedolę drugiego człowieka.
Poprzez fabułę towarzyszymy im w stopniowej przemianie wewnętrznej. Teofil nie może sobie poradzić z "mitami", za którymi przemawia prawda historyczna.
Z czasem przejdzie proces bolesnego dojrzewania i dozna objawień natury metafizycznej.
Zachwyciły mnie rozmowy jakie wiedli między sobą- takie, wysokiego lotu.
Błyskotliwie odpowiadali sobie cytatami z dzieł pisarzy starożytnych( Homer, Horacy, Wergiliusz, Eurypides).
Łukasz " równie szybko jak strawę pożerał starożytne książki...szczególnie rzymskich pisarzy", a Filip czytał nawet " w ogrodzie przy świetle lampy, karmiąc swój umysł..."

Powieść ma kilka wątków: o rodzinie, przyjażni, literaturze, medycynie, religii- wszystkie ważne.
Palące kwestie, pomimo stuleci są aktualne do dziś. Mam na myśli zatroskanie moralną kondycją świata. Tak zwane "pola śmierci"- miejsca, gdzie wyrzucano ciała, między innymi dzieci z aborcji czy praktykowanie starożytnej metody eliminacji noworodków. Eugenika? Skąd to znamy?!
Chrystus przyszedł na świat, uświęcił wartość i godność Dziecka, rodziny, a ludzie pozostają wciąż tacy sami...
W dramat narratora wpisana jest rodzina, która bez wątpienia jest sensem życia, a miłość doznaje odrodzenia w prawdziwej przyjażni.

Książka oparta jest na faktach historycznych w połączeniu z fikcją. Chwilami narracja Dzienników Teofila wydawała mi się trochę przydługa,rozwlekła, ale widać Autor czuł potrzebę całkowitego wyczerpania tematu z Wielkiej Historii.

Porównywany jest do Dostojewskiego i Tołstoja.
Główni bohaterowie: tytułowy...

• Literatura Piękna