100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości

Okładka książki 100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości Deborah G. Felder
Okładka książki 100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości
Deborah G. Felder Wydawnictwo: Świat Książki historia
319 str. 5 godz. 19 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The 100 most influential women of all times
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
319
Czas czytania
5 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7129-666-5
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Tagi:
historia kobieta
Średnia ocen

4,8 4,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,8 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
159
113

Na półkach: ,

N°10 /2017

Tematem książki jest wyselekcjonowana przez autorkę setka kluczowych dla historii kobiet z całego świata. Przedstawiona kolejno w mini biografiach według wagi dokonań. Czyta się to bardzo przyjemnie, tylko co u licha na pierwszym miejscu w tym zestawieniu robi Eleonora Roosevelt? Że niby jakaś żona amerykańskiego prezydenta miała największy wpływ na losy ziemi? Yeah, right!

Książka to mała encyklopedia, z takimi oczywistymi wyborami jak Safona, Kleopatra czy Margaret Thatcher. Jest też spora ilość postaci, o których istnieniu nie miałam pojęcia: o tancerce Marcie Graham i pilotce Amelii Earhart przeczytam sobie kiedyś coś więcej.

Przed seansem filmu o Emilii Dickinson, który niedawno puszczano we francuskich kinach, użyłam mojej mini encyklopedii jako ściągi. Byłam pewna, że znajdę tam życiorys tej słynnej amerykańskiej pisarki i tak też było. Potem, w kolejnym rozdziale dowiedziałam się kim była tajemnicza Rosa Bonheur, na której cześć nazwano pływający lokal taneczny, obok którego śmigam codziennie rowerem do domu. Nasze polskie morale może podnieść obecność dwóch Polek: Marii Skłodowskiej Curie (zasłużone drugie miejsce) oraz Róży Luksemburg.

Nie spodobała mi się natomiast wzmianka o Maryi jako jakimś tam byle micie. W dodatku co druga bohaterka jest feministką, tak jakby był to warunek zapisania się na kartkach historii. Zabrakło mi pochwały zbiorowej dla kobiet, które swoim uczciwym, przykładnym, pracowitym „zwykłym” życiem zapisują się w naszej historii, jako cudowne matki, ukochane babcie, niezwykłe ciocie, albo opiekuńcze chrzestne. Wielka szkoda, że wychowywanie dzieci, szczęśliwa rodzina nie zostały tutaj uwzględnione i uznane za wartościowe, to tak jakby oceniać kobiety oczami męskiej wizji sukcesu.

Z drugiej strony, wyciągnęłam z tej lektury dużo motywacji i dumy z bycia kobietą. Poznałam nazwiska pierwszych antropolożek, pielęgniarek, lekarek, ekolożek, politologów, śledzących i demaskujących korupcję dziennikarek, tancerek, aktorek, pisarek i wiele innych.

Upewniłam się, że bez kobiet świat stanąłby szybko na głowie, albo poruszał się w wątpliwie słusznym kierunku. Fascynująca i inspirująca lektura, do której należy jednak podejść z pewnym dystansem. A tytuł powinien brzmieć „100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości według Deborah G. Felder”, bo tylko 5 z całej setki nie pochodzi z Ameryki i Europy.

W razie gdyby kogoś interesowały moje recenzje wideo, nieśmiało podaję linka: https://www.youtube.com/watch?v=Fgo5G_cqaW0

N°10 /2017

Tematem książki jest wyselekcjonowana przez autorkę setka kluczowych dla historii kobiet z całego świata. Przedstawiona kolejno w mini biografiach według wagi dokonań. Czyta się to bardzo przyjemnie, tylko co u licha na pierwszym miejscu w tym zestawieniu robi Eleonora Roosevelt? Że niby jakaś żona amerykańskiego prezydenta miała największy wpływ na losy ziemi?...

więcej Pokaż mimo to

avatar
102
14

Na półkach:

No cóż, jak można było się spodziewać po tego typu pozycji, książka delikatnie mówiąc nie zachwyca. Już sam pomysł stworzenia tytułowego rankingu kobiet jest mocno kontrowersyjny. Moim zdaniem dobór bohaterek jest bardzo subiektywny, o czym dobitnie świadczy przyznanie pierwszego miejsca Eleonorze Roosevelt, która większości Europejczyków znana jest z tego, że była "żoną swojego męża". Zawiedzie się również ten, kto liczy na ciekawe biografie owych Pań. Barwne życiorysy tych niezwykle skomplikowanych kobiet autorka przedstawiła bardzo pobieżnie, ograniczając się często do wiadomości stricte encyklopedycznych. Nie polecam lektury.

No cóż, jak można było się spodziewać po tego typu pozycji, książka delikatnie mówiąc nie zachwyca. Już sam pomysł stworzenia tytułowego rankingu kobiet jest mocno kontrowersyjny. Moim zdaniem dobór bohaterek jest bardzo subiektywny, o czym dobitnie świadczy przyznanie pierwszego miejsca Eleonorze Roosevelt, która większości Europejczyków znana jest z tego, że była "żoną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
150
38

Na półkach: ,

Nie polecam... wiem, że wybór to rzecz subiektywna ale co druga przedstawiona kobieta to feministka. Autorka upraszcza rzeczywistość, nie uniknęła też błędów czy nieścisłości historycznych, które można zauważyć nie będąc specjalistą.

Nie polecam... wiem, że wybór to rzecz subiektywna ale co druga przedstawiona kobieta to feministka. Autorka upraszcza rzeczywistość, nie uniknęła też błędów czy nieścisłości historycznych, które można zauważyć nie będąc specjalistą.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    50
  • Chcę przeczytać
    45
  • Posiadam
    15
  • Feminizm
    2
  • 2014
    2
  • Biografie
    2
  • Psychologia, antropologia, filozofia
    1
  • Zainteresowania: kobieta, mitologia, fotografia
    1
  • Przeczytane dawno temu
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne