Dymek z papierosa, czyli wspomnienia o scenach, scenkach i nadscenkach

Okładka książki Dymek z papierosa, czyli wspomnienia o scenach, scenkach i nadscenkach Kazimierz Rudzki
Kazimierz Rudzki Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Biblioteka Stańczyka biografia, autobiografia, pamiętnik
Biblioteka Stańczyka
Wydawnictwo Iskry
1959-01-01
1959-01-01
wspomnienia aktor anegdoty

Okładka książki Z dziejów cnoty. Szpilki 1935-85 Wiesław L. Brudziński, Jan Brzechwa, Maria Czubaszek, Feliks Derecki, Jerzy Dobrowolski, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Tadeusz Fangrat, Witold Filler, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zuzanna Gilczanka, Jerzy Górzański, Stefania Grodzieńska, Ryszard Marek Groński, Tadeusz Hollender, Krzysztof Jaroszyński, Jerzy Jurandot, Świętopełk Karpiński, Ludwik Jerzy Kern, Jerzy Kleyny, Jonasz Kofta, Lech Konopiński, Adam Kreczmar, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Stanisław Jerzy Lec, Eryk Lipiński, Ryszard Liskowacki, Antoni Marianowicz, Janusz Minkiewicz, Zbigniew Mitzner, Arnold Mostowicz, Sławomir Mrożek, Andrzej Nowicki, Jerzy Ofierski, Janusz Osęka, Agnieszka Osiecka, Edmund Jan Osmańczyk, Daniel Passent, Leon Pasternak, Jan Pietrzak, Anatol Potemkowski, Józef Prutkowski, Jeremi Przybora, Kazimierz Rudzki, Magdalena Samozwaniec, Włodzimierz Scisłowski, Jerzy Skokowski, Antoni Słonimski, Artur Maria Swinarski, Edward Szymański, Krzysztof Teodor Toeplitz, Julian Tuwim, Jerzy Urban, Marek Wasilewski, Stefan Wiechecki, Joanna Wilińska, Jerzy Wittlin, Marian Załucki
Z dziejów cnot... Wiesław L. Brudzińs...

Kolejna znaleziona na Allegro perła z lamusa, tym razem z teatralno kabaretowego lamusa polskiej historii. Zbiór pełen fotografii, rysunków satyrycznych, a nawet nut.

Życia teatralnego i kabaretowego w ówczesnych trudnych czasach, pomiędzy imadłem dwóch wojen nic nie potrafiło zmącić. Dla zahartowanych wichrami historii artystów, kryzysy i opory cenzuralne były pretekstem kreatywności. Wibrowała membrana wrażliwości, hurtownia wesołości, szumny wichrowy rausz fantazji zbiorowej. A o tym jak nasz smak i wrażliwość artystyczna ulegają poważnej ewolucji uświadamiają i wspominają Tadeusz Boy-Żeleński, Grzymała- Siedlecki, Arnold Szyfman, Jan Brzechwa, Adolf Dymsza ...i in.

Najbardziej mi bliski krakowski kabaret "Zielony Balonik" jedyny w swoim rodzaju, był pierwotnie pochodzenia malarskiego raczej niż literackiego. Narodził się przy stoliku malarskim obok ASP, nazwa i produkt były dziełem przypadku. Paru malarzy (wśród nich Wojtkiewicz) spotkało na plantach w słoneczny dzień październikowy sprzedawcę dziecinnych baloników. Były same zielone... Jan Apolinary Michalik udostępnił artystycznym tułaczom miejsce i zakupił pianino...

,, (...) był to pierwszy jego nieoględny krok do wejścia w nieśmiertelność (...) Ta mała, setkę osób zaledwie licząca salka Jamy Michalikowej była naładowana elektrycznością. Było coś radosnego w tej maleńkiej biesiadzie wszystkich sztuk, w tym misterium duchowej wolności, było jakieś zbawcze odprężenie dziesiątków lat zakrzepłej żałoby, frazesu, celebry, załgania ( ...) Wszystko znalazło się tam razem jak w arce Noego płynącej po mętnych wodach krakowskiej melancholii".

Słynną pieśń Leona Schillera ,,Jutro inaczej zacznę żyć" zapamiętałam z filmu A. Wajdy ,, Z biegiem lat z biegiem dni". Wówczas w Jamie Michalika zawodziła ją sala pełna bohemy i snobizującej burżuazji ...

,,Wiatr za szybami śmieje się.
Psiakrew, to życie takie złe!
Nie! Już nie będe więcej pić...
Jutro inaczej zacznę żyć! ..."

CYTATY :

,, Ale kiedy pianino umilkło bodaj na chwilę przy luzowaniu się grajków, czuć było coś niesamowitego w powietrzu. Jakiś niepokój ścinał wszystkie twarze. Jak gdyby lęk, że wedrze się przez mury upiorny hejnał mariacki"

,, Dowcip nikim się nie brzydzi, wszystkich matadorów miasta tu się schlasta".

,, Każdy wrzeszczał o czym innym, jak zwykle w życiu rodzinnym. Ojciec najgorsze wyrazy powtarzał po kilka razy".

,, A kiedy już blady świt wkradał się przez okna cukierenki i niepoprawnych cyganów tradycyjny ' smęt ' ogarniał, odzywały się ciche, ni to szpinetowe, ni to kurantowe tony piosenek staropolskich".

,, Jedna tylko istnieje rzecz stała: energia; natomiast transformacje jej i wędrówki podlegają najosobliwszym kaprysom". T. Boy

Kapitalna kopalnia wiedzy o pierwszych polskich kabaretach: Zielonym Baloniku, Figlikach, Momusie, Czarnym Kocie, Perskim i Morskim Oku, Sfinksie, Stańczyku, Ździebku, Różowej Kukułce, Klubie Szyderców i Qui Pro Quo. Rzecz raczej dla nie-teatrologów czy kulturoznawców nie do przebrnięcia. Jednak dla ludzi "z branży" to prawdziwy rarytas. Rudzki zebrał wspomnienia tych, którzy zakładali bądź działali w kabaretach w latach 1905-1939. Zrobił to w ostatnim momencie, potem wszyscy wymierali. Wielka szkoda, że nie udało się pozyskać świadectwa pamięci od żyjącego wtedy jeszcze Jarosy'ego. Niemniej wspomnienia Jurandota i Dymszy to perełki!

Wśród pozycji poświęconych historii polskich kabaretów, prawdziwa perełka. Jest to zbiór wspomnień ludzi którzy tworzyli, występowali lub byli widzami w kabarecie. Wśród osób, które dzielą się sowimi wspomnieniami jest Adolf Dymsza, Arnold Szyfman, Tadeusz Boy-Żeleński, Jerzy Jurandot. Lista jest naprawdę długa. Dzięki opisanym wydarzeniom możemy zobaczyć jak na historię kabaretów patrzą ludzie w nim występujący.

Piętnastu autorów z których najbardziej znane dziś nazwiska to Boy-Żeleński, Brzechwa, Jurandot, Dymsza, pod wodzą Kazimierza Rudzkiego opowiada o kabaretach swej młodości. Opowieści to urocze, miejscami zabawne wzbogacone tekstami piosenek i licznymi fotografiami.

Bezcenne wspomnienia. Świat mistrzowskiego dowcipu, elegancji, kultury słowa. Niepowtarzalny i wart uwagi, w dobie prostactwa, celebryctwa i brzęku mamony w głupich reklamach.

• Filmowe
  • Starocie wydawnicze
  • Groteska, satyra
  • Do kupienia
  • Kunszt słowa

Dodaj cytat z książki Dymek z papierosa, czyli wspomnienia o scenach, scenkach i nadscenkach