Zwaśnione serca

2010-07-14
978-83-7551-168-0
Magdalena Sikorska
romans historyczny

Początek książki w którym poznajemy głównych bohaterów niezbyt przypadł mi do gustu, ale to pewnie przez te wredne i chamskie docinki pomiędzy Robinem i Anne. Wiedziałam, że tak maskują swoje uczucia do siebie, jednak momentami ich słowa były dla mnie zbyt okrutne. Dopiero później jak poznałam głębiej ich myśli i uczucia, a docinki zaczęły być splatane z sarkastycznym poczuciem humoru to zdecydowanie książka mnie wciągnęła. Zrobiło się zabawnie i ciekawie, a to jak Robin starał się o Anne było fenomenalne. Do tego autorka posługiwała się starodawnym językiem w książce i to też był plus.

On i ona. Ona - w dzieciństwie stratowana przez konia, po wielu latach od wypadku wciąż utyka i cierpi. Każdy krok to dla niej ból i wyzwanie. Pragnie być jednak powabna w jego towarzystwie, oczarować go dobrocią, cierpliwością i uśmiechem. On - upokorzony przez swojego największego wroga, za wszelką cenę chce dowieść, że jest godzien jej miłości, pragnie się nią opiekować, chronić ją przed niebezpieczeństwem. Ilekroć jednak bohaterowie otworzą usta, tylekroć mówią nie to, co zamierzali. Padają ostre, raniące do żywego słowa. Oboje czują się urażeni, zagniewani, czasem wręcz przepełnia ich nienawiść. Mają wyjątkowo błędne mniemanie o uczuciach i myślach ukochanej osoby. Błądzą niczym dzieci we mgle. Czytelnik doświadcza wrażenia, że moment porozumienia nigdy nie nastąpi. Każdy, kto sięga po romans niebędący melodramatem, wie, że bohaterowie prędzej czy później padną sobie w ramiona. Pytanie tylko, w którym momencie książki i za przyczyną jakiego wydarzenia.
"Zwaśnione serca" to romans historyczny. Historii raczej w nim niewiele, choć można sporo się dowiedzieć na temat obyczajów w średniowieczu. Autorka, mając zapewne na uwadze epokę, w której rozgrywa się akcja, zastosowała coś na kształt stylizacji językowej, wkładając w usta swoich bohaterów słownictwo typu: święci pańscy, ani chybi, aczkolwiek, jednakowoż, a jużci, wszelako, zaiste. W niektórych fragmentach wypadało to dosyć sztucznie, ale ogólnie książkę mogę polecić.

To książka o tym, że duma to przykra wada i potrafi ona utrudnić życie niejednego rycerza.

Robin od zawsze dobrze czuł się w towarzystwie Anne. Jago dzieci spędzali ze sobą mnóstwo czasu. Wszystko jednak uległo zmianie, gdy Robin stając w obronie Anne doznaje upokorzenia. Od tamtej chwili czuje się jej niegodny. Wyrzuca ją z pamięci i wyrusza w świat.
Anne to urocza, cicha dziewczyna, którą los potraktował dotkliwie. Jako mała dziewczynka spadła z konia i od tamtej chwili utyka na chromą nogę. Nie liczy na to, że zostanie kiedykolwiek czyjąś żoną - w końcu kto by chciał kulawą?
Gdy Robin wraca do domu, uroda Anne wprost go oszałamia. Jego młodzieńcze uczucia odzywają się ze zdwojoną siłą. Jednakże jako rycerz doświadczony w boju, odznacza się nikłą umiejętnością w zalotach. W przeciwieństwie do swojego brata Nicka, który zdaje się mieć również oko na piękną Anne.
Co z tego wyniknie? Sami się przekonajcie.
Miła historia. :)

Anne to urocza, cicha...

kolejny świetny romans historyczny serdecznie polecam.

kolejny świetny romans historyczny serdecznie polecam.

• Romans historyczny
  • Biblioteczka mojej mamy
  • Romans
  • Szybka lista:)
  • 33BB
  • Serie

Dodaj cytat z książki Zwaśnione serca