Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu

Okładka książki Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu Stanisław Obirek
Okładka książki Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu
Stanisław Obirek Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z Wagą religia
462 str. 7 godz. 42 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Seria z Wagą
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-02-02
Data 1. wyd. pol.:
2011-02-02
Liczba stron:
462
Czas czytania
7 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374149228
Tagi:
katolicyzm otwarty umysł
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2023 - Beletrystyka z Auschwitz Jan Borowicz, Łukasz Cybulski, Agnieszka Dauksza, Paweł Dobrosielski, Aleksandra Grzemska, Artur Hellich, Olga Kaczmarek, Karolina Koprowska, Klaudia Korczyńska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Jacek Leociak, Tomasz Szymon Markiewka, Stanisław Obirek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Marta Tomczok, Agnieszka Witkowska-Krych
Ocena 8,0
Teksty drugie ... Jan Borowicz, Łukas...
Okładka książki Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Małgorzata Gurowska, Elektra KB, Alevtina Kakhidze, Elżbieta Korolczuk, Adam Kozicki, Michał Kozłowski, Kaja Kusztra, Tomasz Szymon Markiewka, Małgorzata Mycek, Stanisław Obirek, Tomek Paszkowicz, Joanna Sarnecka, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz, Agata Wrońska, Kuba de Barbaro
Ocena 1,0
Jak rozmawiać ... Katarzyna Chmielews...
Okładka książki Babilon. Kryminalna historia Kościoła Artur Nowak, Stanisław Obirek
Ocena 6,6
Babilon. Krymi... Artur Nowak, Stanis...
Okładka książki Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Artur Nowak, Stanisław Obirek
Ocena 7,3
Gomora. Władza... Artur Nowak, Stanis...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
262
248

Na półkach:

W lutym br. ukazała się nowa pozycja Stanisława Obirka, teologa i publicysty, będąca analizą poglądów współczesnych myślicieli zajmujących się religią. Czytelnik znajdzie w książce zagadnienia z teologii, religioznawstwa, jak i socjologii religii.

Książka „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu” jest dyskusją nad kształtem Kościoła katolickiego, jego miejsca w społeczeństwie i roli, jaką ma odgrywać w życiu człowieka. Obirek ukazuje złożoność myśli teologicznej poświęconej katolicyzmowi. Zarówno wśród osób związanych z tą instytucją, jak i jej zewnętrznych komentatorów. Pisze: „Tak jak w anegdocie trzech Żydów ma cztery opinie na temat judaizmu, tak każdy z trzech katolików będzie utrzymywał, że to jego wizja Kościoła jest prawdziwa” (s. 127). Można nazwać to subiektywizmem i relatywizmem, dostrzegając w tym niebezpieczeństwo. Pytanie: czy postawa otwartości i chęci dojścia do Boga własną drogą jest zagrożeniem dla człowieka czy instytucji, w ramach której funkcjonuje? Można również potraktować je jako wzbogacenie religii przez nowe, często będące w niezgodzie z nauczaniem instytucji, spojrzenie na wiarę. Pytanie: czy w przypadku indywidualnego dojścia do Boga religia instytucjonalna jest jeszcze potrzebna?

Więcej: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

W lutym br. ukazała się nowa pozycja Stanisława Obirka, teologa i publicysty, będąca analizą poglądów współczesnych myślicieli zajmujących się religią. Czytelnik znajdzie w książce zagadnienia z teologii, religioznawstwa, jak i socjologii religii.

Książka „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu” jest dyskusją nad kształtem Kościoła katolickiego, jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
482
31

Na półkach: ,

trudno krytykować kogoś, kto najpewniej nie skrzywdziłby muchy w dobroci swojej, ale autor co nieco zasłużył. właściwie do 40-50 strony napotykamy na oznajmienie, co w książce będzie, co ona ma na celu, czego chce autor. czytelnik się frustruje, bo w kolejce następne książki do przeczytanie, a nadal nie dochodzimy w lekturze Umysłu Wyzwolonego do meritum. i - niestety - po 40-50 stronie nic się już nie wydarzy: będziemy nadal dostawać masę skojarzeń do pewnych tekstów, myślicieli, pisarzy, ślizgamy się po powierzchni nie wiadomo czego; żadnej kontrowersji, żadnego interesującego paradoksu, zdecydowanego poglądu autora. dowiadujemy się np takich sensacji, że Eliade jest wybitnym znawcą Jogi, co chyba wstyd w ogóle przypominać; egzegeza powieści Saramago o Jezusie sprowadza się do tego, że książka Saramago jest o Jezusie, a Saramago był komunistą, więc spojrzenie Saramago na Jezusa jest spojrzeniem komunisty na Jezusa (zakres informacji zajmujący bodaj cały akapit, jakim zostaje obdarowany czytelnik, nie przekroczył znajomości omawianego tytułu i autora); można się dowiedzieć też, że w hinduizmie jest coś takiego jak Wedy, Bhagavad Gita, Upaniszady i coś w nich jest, co - gdyby odrobinę pokombinować - jakoś komponuje się z chrześcijaństwem. i tak jest chyba cały czas, jeśli nic się przede mną między wierszami nie ukryło.
całość rozczarowuje. książka zresztą jest pomyślana jako "książka o religii" jako takiej, medytacja nad nią, próba oceny, krytyki.
cóż bardziej ambitnego?!
niestety, niestety - projekt to nieudany.

trudno krytykować kogoś, kto najpewniej nie skrzywdziłby muchy w dobroci swojej, ale autor co nieco zasłużył. właściwie do 40-50 strony napotykamy na oznajmienie, co w książce będzie, co ona ma na celu, czego chce autor. czytelnik się frustruje, bo w kolejce następne książki do przeczytanie, a nadal nie dochodzimy w lekturze Umysłu Wyzwolonego do meritum. i - niestety - po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2792
315

Na półkach:

Ta książka więcej obiecuje, niż daje. Przedmowa, (pod)tytuł, wreszcie osoba autora z jego wykształceniem, erudycją i ciekawą biografią zapowiadały rzecz niebanalną, a być może nawet odkrywczą i odświeżającą polski dyskurs teologiczny. Liczyłem przynajmniej na inspirujący do dalszych przemyśleń zarys dojrzałego katolicyzmu. Otrzymałem tylko dosyć powierzchowną wycieczkę po niezliczonej ilości tematów. Czego tu nie ma! Jung i Karen Armstrong, Wedy i Upaniszady, Gombrowicz, Brzozowski i Miłosz, Polak/Więcławski i Hryniewicz, historia islamu i kabały, Pasolini i Saramago, historia jezuitów i Holocaust, Dostojewski i Ong oraz wiele, wiele więcej. Obirek skacze z tematu na temat, próbując nieco na siłę łączyć poszczególne wątki, ale koniec końców nie bardzo wiadomo o co mu chodzi - oprócz tego, że walczy z religią instytucjonalną (niestety książka wygląda na wytwór jakiegoś antyinstytucjonalnego resentymentu). Zadziwia też niezrozumienie tak podstawowych kwestii, jak dogmat o nieomylności papieża (odnoszę wrażenie, że celowo zbanalizowany). Bardzo nie spodobała mi się też interpretacja dorobku Hansa Ursa von Balthasara, jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku. I choć "Umysł wyzwolony" nie nuży, to jednak bardzo rozczarowuje. Można sobie darować. Chyba jedyny pożytek, jaki z niej wyniosłem to chęć przeczytania kilku książek, które autor tak obficie cytuje.

Ta książka więcej obiecuje, niż daje. Przedmowa, (pod)tytuł, wreszcie osoba autora z jego wykształceniem, erudycją i ciekawą biografią zapowiadały rzecz niebanalną, a być może nawet odkrywczą i odświeżającą polski dyskurs teologiczny. Liczyłem przynajmniej na inspirujący do dalszych przemyśleń zarys dojrzałego katolicyzmu. Otrzymałem tylko dosyć powierzchowną wycieczkę po...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
45
32

Na półkach: ,

Baradzo dobra i bardzo ważna książka. Polecam!

Baradzo dobra i bardzo ważna książka. Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
419
87

Na półkach: , , , ,

http://istas11.wordpress.com/2012/01/14/czy-doskonaly-katolicyzm-istnieje/

http://istas11.wordpress.com/2012/01/14/czy-doskonaly-katolicyzm-istnieje/

Pokaż mimo to

avatar
55
12

Na półkach: ,

Dobra

Dobra

Pokaż mimo to

avatar
644
487

Na półkach:

Fragmentami bardzo trudno mi się ją czytało, rozważania teologiczne zdecydowanie powyżej moich zdolności rozumienia. Hermetyczny język.

Niektóre rozdziały bardzo mi się podobały, zwłaszcza fragmenty o Vaticanum II i teologii wyzwolenia.

Fragmentami bardzo trudno mi się ją czytało, rozważania teologiczne zdecydowanie powyżej moich zdolności rozumienia. Hermetyczny język.

Niektóre rozdziały bardzo mi się podobały, zwłaszcza fragmenty o Vaticanum II i teologii wyzwolenia.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    68
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    18
  • Ulubione
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Religia
    2
  • 2021
    1
  • Filozofia wieczysta
    1
  • Wiara
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu


Podobne książki

Przeczytaj także