O Bogu i człowieku. Rozmowy

- Data wydania:
- 2013-05-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-05-01
- Liczba stron:
- 200
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308050897
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tagi:
- rozmowy bóg człowiek wiara
Książka będzie zapewne zaskoczeniem dla czytelnika, że oto o religii postanowili rozmawiać: były ksiądz jezuita i były ideowy komunista. Lektura od pierwszych stron pokazuje, że mamy do czynienia z współczesną wersją platońskiego dialogu, który w atmosferze przyjaźni i tolerancji porusza tematy fundamentalne.
O czym rozmawiają? O Bogu jednym i wielu bogach, o tolerancji, o poszukiwaniu jedynej prawdy, o tym czym jest doświadczeni religijne, o relacjach między Bogiem a człowiekiem, o roli przypadku w życiu i o swoich mistrzach, na koniec o nadziei.
Można wymieniać licznych przywoływanych filozofów, teologów, pisarzy wspólne inspiracje i lektury rozmawiających, m. in: Pascal. Lewinas, Jaspers, Gadamer, Sartre, Arendt, Lem, Goethe, Kołakowski, Kertesz, Twardowski, Lem.
Stanisław Obirek nie kryje, że w koncepcjach Baumana znalazł potwierdzenie wielu swoich intuicji, ujętych precyzyjniej, niż sam by to umiał sformułować. Zygmunt Bauman zaskakuje znajomością problematyki teologicznej i to on właśnie formułuje przejmujące w wymowie przesłanie o nieśmiertelności nadziei.
Rozmówców łączy to samo poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o rolę religii w życiu człowieka. Wbrew oczekiwaniom podążają wielokrotnie tymi samymi drogami. Znakomicie się porozumiewają, dyskretnie przywołują osobiste doświadczenia. Rozmowę moderuje umiejętnie Stanisław Obirek.
Uczestniczenie poprzez lekturę w takiej rozmowie to ogromna satysfakcja intelektualna. Czytelnik ma większą szansę rozumienia poruszanych problemów, niż w przypadku czytania eseju – bo wypowiadane poglądy dynamizuje od razu odpowiedź.
Spośród licznie przeprowadzanych rozmów z Zygmuntem Baumanem ten dialog zdecydowanie wyróżnia pogodny przyjacielski klimat, sprzyjający swobodzie formułowania myśli.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Książka na półkach
- 105
- 44
- 22
- 4
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Wszystko co twórcze w ludzkiej egzystencji, twórcze ze swojego przyrodzenia i nieodwracalnej natury, ma swe źródło w ludzkiej różnorodności....
Rozwiń
Opinie [9]
Za książki wartościowe uznaję nawet te, z którymi w całości mogę się nie zgadzać, ale które zmuszają do zajęcia stanowiska, bo stoi za nimi ciekawa treść. Intelektualne spotkanie Zygmunta Baumana ze Stanisławem Obirkiem okazało się dla mnie inspiracją do namysłu, niezgody i kilku bardziej ogólnych wniosków. Więc lektura wypadła ciekawie, choć ostatecznie oceniam również...
więcejWarto przeczytać. Tym bardziej że jeden z autorów wyrwał się spod wpływów katolickiej propagandy.
Pokaż mimo toObirek i Bauman biorą w swoje ręce intelektualne wiertarki i młoty, by rozkuć twarde jak kamień pojęcie prawdy. Dokopują się paradoksów, np. o wydawałoby się otwartym, mobilnym świecie, w którym coraz więcej ludzi gotowych jest wytyczać granice, by ich następnie strzec. Za wszelką cenę. Analizują rolę pisma w rozwoju monoteistycznych religii. Korzystając z bogatych źródeł...
więcejNo i jestem w kropce w sprawie gwiazdek... Po odświeżającej lekturze książki-rozmowy między prof. Jerzym Vetulanim i ks. Grzegorzem Strzelczykiem "Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu" zachęcona sięgnęłam po kurzącą się na jednej z półek wymianę myśli Bauman-Obirek. I zderzyłam się ze ścianą erudycji i wzajemnej atencji, którą emanują obaj panowie. Tak jak każdy z nich osobno...
więcejSporo ciekawych spostrzeżeń, mocno podbudowanych erudycją obu panów (co może przyprawiać o ból głowy i nadwerężyć dobre samopoczucie każdego bibliofila), dla ludzi zainteresowanych współczesnym światem i narastającymi konfliktami na tle religijnym. Zachwyciła mnie osobiście pochwała politeizmu - wierz w co chcesz i daj wierzyć innym! Niestety, nie ma nadziei na powrót...
więcejCiekawe dyskusje na wysokim intelektualnie poziomie... ale jak na Baumana zaledwie mocno przeciętnie (choć oczywiście dochodzimy to do pojęcia "relatywnie"...)
Pokaż mimo toDla mnie rozmowy te są bardzo nierównomierne. Czasem mam wrażenie, że to tylko erudycja, bawienie się zagadnieniami naukowymi na temat człowieka, bez odniesienia tego do własnych doświadczeń, czasem jednak trafi się na inspirujące myśli czy polecenie ciekawych pozycji do dalszych poszukiwań w tych tematach. Być może spodziewałam się czegoś innego?
Pokaż mimo toLubie obu erudytów , znawców kultury, historyków , wytrawnych krytyków i zmyślnych obserwatorów, duża przyjemność w obcowaniu z tą treścią niełatwą wszakże, percepcji wymaga i skupienia - powiem tak Bauman -ginący dziś intelektualny gatunek.
Pokaż mimo toRozmowa obu panów przypomina niestety trochę towarzystwo wzajemnej adoracji, "Staszku podziwiam twoją erudycję", "uczę się globalizacji z twoich książek" itd, brakowało mi trochę zadziorności i emocji w tym starciu umysłów. Poza tym zarówno Obirek jak i Bauman mają nieco irytującą manierę przerzucania sie ilościa przeczytanych książek, na jednej stronie potrafi pojawić się...
więcej