Kapitański stół

1968-01-01
1968-01-01
Antoni Strzelbicki
Morze statek satyra humor

Ta prosta, a zarazem bezpretensjonalna, opowieść o przygodach kapitana pasażerskiego statku jest całkiem udaną satyrą społeczno-obyczajową, społeczeństwem w miniaturze. A towarzyszy mi ponad od 40 lat. Dobrze zarysowane, choć oczywiscie i lekko przerysowane, typy ludzkie. Główny bohater budzi żywiołową sympatię swą uroczą niezgrabnością, choć gdy trzeba, wykazuje się zdecydowaniem. Scenki rodzajowe z udziałem pasażerów - przepyszne.

I największa zaleta książki: typowo brytyjskie poczucie humoru, lekko spatynizowane, bo rzecz ma swoje lata.. Dobra rozrywka, nie obrażająca inteligencji wymagajacego czytelnika - o co niełatwo w tej lżejszej literaturze, jaką nieczęsto tu recenzuję...

Zachęcony opiniami sięgnąłem po książkę Gordona i... rozczarowałem się, niestety. Dobrnąłem tylko do połowy i poddałem się. Sama historia ma potencjał, ale gdyby "za piórem" siedział np. P.G. Woodehouse wyciągnąłby z niej znacznie więcej. Niestety - nawet sceny w zamierzeniu zabawne, są płaskie, nie porywają - czyta się je "w locie".
Zaledwie dwa, trzy razy zostałem sprowokowany do lekkiego uśmiechu, a to trochę za mało, jak na dobre recenzje. Na plus można zaliczyć (skrótowe) opisy odwiedzanych przez "Charlemagne" egzotycznych miejsc. Krótko: są znacznie lepsze książki (i zabawniejsze).

Zaledwie dwa, trzy razy zostałem...

Jest to jedna z tych książek, nad którą rży się na głos ze śmiechu.
Głównego bohatera, kapitana, z rozpadającego się ze starości statku towarowego przeniesiono na luksusowy liniowiec. Taaki awans!
Ale ci pasażerowie... Powiem tyle, że nasz bohater chwilami zastanawia się, czy nie lżej było jednak znosić zapleśniałą w zepsutej chłodni żywność i wszechobecne karaluchy.

Jest to jedna z tych książek, nad którą rży się na głos ze śmiechu.

Bohaterem jest kapitan William Ebbs - świeżo upieczony dowódca luksusowego statku pasażerskiego, który wypłynął w morze z załogą oraz gromadą niezadowolonych pasażerów i pasażerkami nękającymi kapitana.
Autor, lekarz-anestezjolog, zanim został pisarzem, pełnił funkcję lekarza okrętowego i dobrze poznał środowisko morskie.Są tu opisane satyryczno-humorystyczne sylwetki psychologiczne bohaterów, konflikty, cała obyczajowość morska.

Jeżeli jesteś w złym nastroju, przeczytaj "Kapitański stół". To najlepsze lekarstwo na poprawę humoru. Zdecydowanie polecam.

Dodaj cytat z książki Kapitański stół