Wiatr od Armoryki. Bretońskie podania i legendy.

Okładka książki Wiatr od Armoryki. Bretońskie podania i legendy. Elsie Masson
Okładka książki Wiatr od Armoryki. Bretońskie podania i legendy.
Elsie Masson Wydawnictwo: Armoryka Seria: Biblioteka Celtycka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Biblioteka Celtycka
Folk tales of Brittany.
Armoryka
2009-01-01
2009-01-01
Marek Skowerski
celtowie mitologia legendy bretońskie mitologia celtycka folklor

Ciekawy wstęp wyjaśniający co, kto i dlaczego. Same opowieści napisane są prostym językiem. Czyta się szybko.

Pragnąłbym zaznaczyć, że legendy i podania te powstały już po czasach chrystianizacji i Bóg chrześcijański dość mocno odcisnął się w tekstach. Jeżeli ktoś szuka opowieści nasiąkniętych bóstwami celtyckimi to lepiej powinien sięgnąć po inną książkę z tego wydawnictwa.

Arcyciekawy wybór bretońskich podań i legend,w którym świat nadprzyrodzony przenika świat rzeczywisty stanowiąc jego nieodłączną część.
Czytelnik znajdzie tu opowieści o legendarnych władcach Bretanii,bohaterach i wróżbitach.Często pojawia się motyw walki dobra ze złem (zło jest zwykle potężniejsze od dobra,ale zazwyczaj z nim przegrywa),jednak zwycięstwo dobrej strony często jest okupione stratą i cierpieniem.Inne motywy przewijające się w tych legendach,to motywy zwycięstwa miłości,wierności i sprawiedliwości,pochwała dobrego i cnotliwego życia ; występują w nich postaci obdarzone nadnaturalnymi zdolnościami,które mają duży wpływ na losy głównych bohaterów (czarodzieje,wiedźmy,skrzaty,chochliki) oraz magiczne przedmioty,które mogą zmieniać bieg wydarzeń (pierścienie,złota misa,diamentowa kopia,mosiężna szpilka),a także nadprzyrodzone zjawiska.
Wszystko to nadaje opowieściom niesamowity i niepowtarzalny nastrój,dodaje uroku i czaru.
Warto sięgnąć po tę lekturę!

• Celtowie
  • Mitologia celtycka
  • Do kupienia!
  • Mitologie/folklor - różne
  • Muszę kupić i tyle
  • Mitlogia, magia, baśnie

Dodaj cytat z książki Wiatr od Armoryki. Bretońskie podania i legendy.