Bóg. Życie i twórczość

2010-11-08
2010-11-08
978-83-240-1481-1
Bóg biografia Hołownia

Czy można pisać o Bogu, religii i kościele traktując temat z humorem, trochę w stylu poradnika internetowego i trochę jak w telewizyjnym talk-show? Tak właśnie zrobił (12 lat temu) Szymon Hołownia dziennikarz, publicysta, prezenter telewizyjny, niedoszły zakonnik (dwa razy wstępował do nowicjatu),nieukończony student (pięć lat studiował),a obecnie polityk obiecujący (jeśli go wybierzemy) poprowadzić Polskę ku świetlanej przyszłości.
Wyszło ciekawie (chociaż nieco za wiele demagogii, niekiedy trudno mi było dostrzec granicę między żartem a poważnymi refleksjami i miedzy uznanymi prawdami religijnymi a poglądami autora).
Książka bardzo osobista, pełna ciekawostek; czasem śmiesznych, niekiedy przerażających a niekiedy (chyba) nieprawdziwych. Każdy rozdział kończy "Poradnik" -refleksje autora i "(Do)Czytanie" - wykaz (starej i nowej) literatury dla tych co chcą wiedzieć więcej. Nie jest to "katechizm" ani historia chrześcijaństwa. Wydaje mi się, że autor w wielu miejscach przecenił swą wiedzę zarówno teologiczną jaki i historyczną (a może celowo nagiął fakty, żeby było ciekawiej?) a i w pozycjach "do czytania" miesza poważnych myślicieli z nawiedzonymi pseudonaukowcami.
Książkę polecam przede wszystkim tym, którzy zastanawiają się czy poprzeć autora w najbliższych wyborach. Napisał bardzo ładnie że: "życia nie sposób wyobrazić sobie bez modlitwy, ale potem trzeba wyjść i być dla innych". Ale czy naprawdę tak myślał i czy mu się nie zmieniło? I czy jest w stanie nie traktować ateistów i osób o innych niż on poglądach religijnych (z książki wynika, że Bóg i Kościół są dla niego ważne) jako tych gorszych (i głupszych)?

Autor wyraźnie oddziela NAS, od tych GORSZYCH.
Stawia tezę i zamiast ją udowodnić, obraża każdego, kto potencjalnie może się z nią nie zgodzić.
Takie słowa jak racjonalista czy ateista ją używane w pejoratywnym kontekście. Brak wiary nazywa "skrzywieniem".
Jesteśmy MY i ONI.
My jesteśmy wyjątkowi, a oni nie.
Nas Bóg kocha bo jesteśmy wspaniali, a ich z litości.
Męcząca, frustrująca i naiwna.

Leci do kosza, bo wstyd mieć to w domu.

Autor wyraźnie oddziela NAS, od tych GORSZYCH.
Jesteśmy MY i ONI.
My jesteśmy wyjątkowi, a oni nie.
Nas Bóg kocha bo jesteśmy wspaniali, a ich z litości.
Męcząca,...

Zmęczyła mnie ta książka strasznie...
Nie jestem pewna czy jeszcze się odważę sięgnąć po jakiekolwiek pozycje z tej tematyki i tego autora...
Mocno to wszystko naciągane jak dla mnie.

Zmęczyła mnie ta książka strasznie...
Mocno to wszystko naciągane jak dla mnie.

Bardzo mnie rozczarowała ta książka. Po pierwsze - jak ktoś napisał - tytuł nie odpowiada treści. Owszem, znajdziemy coś w rodzaju biografii Boga, przeczytamy też rozdział o jego 'twórczości literackiej' i fragmenty o działalności wśród ludzi, ale gdybym przeczytała tę książkę i miałabym zgadnąć jej tytuł, nie wpadłabym na ten, który znajdziemy na okładce. Dość chaotyczna pozycja.
Nie przypadł mi też do gustu humor autora, mam wrażenie, że była to próba bycia na siłę 'fajnym', 'luzackim'. Ale osobiście niezbyt mnie to rozbawiło, nie żebym się zgorszyła, raczej czułam lekkie zażenowanie, podobne do sytuacji, gdy widzę, jak ktoś dorosły próbuje wkupić się w łaski młodzieży mówiąc slangiem, ale źle mu to wychodzi. Rozumiem, że książka nie miała być podręcznikiem teologii, ale... no po prostu nie - nie trafia to w moją wrażliwość.
Mogłabym długo spierać się z poglądami wyrażonymi w tej książce, bo do katolicyzmu mi daleko. Dla nie-katolików kompletnie nieobeznanych z tym wyznaniem lektura może być okazją do poznania innego punktu widzenia, ale czy kogoś ona przekona? Tego nie wiem, mnie nie przekonała, ale chyba nie taki był jej cel.
Wypatrzyłam też przynajmniej jedną merytoryczną pomyłkę, niestety nie podam strony, bo chwilowo nie mam książki pod ręką, ale we fragmencie o prorokach sytuacje z życia proroka Eliasza (bodajże zabicie proroków Baala na górze Karmel) przypisano innemu prorokowi (dopiszę szczegóły jak tylko książka znowu trafi w moje ręce). Oczywiście to naprawdę mało istotny szczegół, nijak nie wpływa on na argumentację, ale aż dziwne, że mimo konsultacji wkradł się błąd.
Może jestem przewrażliwiona, ale odnoszę niemiłe wrażenie, że autor niekiedy czuje się lepszy od innych, patrzy z wyższością na ateistów (widoczne zwłaszcza w pierwszych fragmentach o samym istnieniu Boga),pozwala sobie na utrzymane w kpiarskim tonie uwagi o mormonach oraz znacząco spłyca wierzenia świadków Jehowy tylko do zamiłowania w apokaliptyce.
To w takim razie co na plus? Na pewno bogata bibliografia i co najlepsze - zwięzłe i zachęcające streszczenie, czego po danej pozycji możemy się spodziewać. Spodobał mi się też ostatni rozdział o Jerozolimie.
Podsumowując - tyle dobrego, że przeczytałam coś Szymona Hołowni i wyrobiłam sobie własne zdanie, do czego wszystkich zachęcam. I może w jakimś stopniu lepiej poznałam katolicki punkt widzenia na Boga, Biblię, mistyków i inne tematy, by jeszcze bardziej uświadomić sobie, jak są mi one dalekie i z czym się nie zgadzam. Zawiodłam się, ale nie na tyle żeby nie zajrzeć do innych książek autora. Możliwe, że mój chłodny odbiór wynika z mojego bardzo różnego od autora spojrzenia na kwestie religii chrześcijańskiej i innej wrażliwości, innego poczucia humoru. Ale przecież odbiór zawsze jest subiektywny i o to tu chodzi:)

Cieszę się, że w końcu i tą pozycję przeczytałem choć pierwszy raz zaczynałem kilka lat temu to mnie zmęczyła. Teraz byłem wytrwalszy i opłaciło się bardzo. Bardzo lubię Szymona, jego porównania, bardzo plastyczny język, osądy. Lubię pokorę która przebija z jego książek. Ta jest o Bogu. Bogu w trzech osobach. O tym jak się objawiał ludzkości. Mamy w zasadzie Biblijną Historię Zbawienia. Nie szukam w jego książkach (w tej również nie znajdę) głębi teologicznej myśli, szukam konkretu czasem prostego – i ten znalazłem w tej pozycji. Książka mnie ubogaciła wiele myśli mi zostawiła. Może jedną szczególnie – dla chrześcijan wschodnich teologię może uprawiać tylko mistyk. Głęboko prawdziwa idea – tylko o Bogu myśląc, rozważając jego dzieła, kontemplując Osobę – można Go na dobrą sprawę poznawać! Nigdy jednak poznać.

Bardzo podobała mi się ta książka, pomogła mi pogłębić relację z Bogiem, rozjaśnić niektóre kwestie związane z wiarą.

Nie wciągnęła mnie ta książka. To inny sposób narracji, niż w "Boskich Zwierzętach", które mnie urzekły.
Znalazłam w niej jednak niezwykle ważną, a zarazem banalnie prostą myśl, dotyczącą interpretacji Biblii.
Szymon Hołownia potwierdza teorię, z którą spotkałam się ponad dwadzieścia lat temu - Pismo Święte ma dwóch autorów: Ducha Świętego i człowieka. I jak przekonuje Hołownia - autorem drastycznych momentów jest wyłącznie ten drugi.
Natomiast jedynym testem na słuszność interpretacji biblijnych wersetów są jej owoce.
"Jeśli nasza interpretacja nie niesie miłości, miłosierdzia dla innych (...) popełniamy błąd".
Tą ważną kwestię powinni przemyśleć ci, którzy pochwalają przemoc wobec dzieci w imię Biblii, a nawet opisują jej instrukcje w chrześcijańskich poradnikach.

- próba rozumowej analizy pozarozumowego - mistycyzmu;
- biografia nieznanego - próba mierzenia niewidzialnego bez miarki;
- biografia Boga czy bogów to biografia ich twórców - ludzi;

- próba rozumowej analizy pozarozumowego - mistycyzmu;
- biografia nieznanego - próba mierzenia niewidzialnego bez miarki;
- biografia Boga czy bogów to biografia ich twórców - ludzi;

Dobry pomysł na książkę i średnie wykonanie. Choć to być może kwestia uprzedzenia, którego starałam się pozbyć zasiadając do lektury. Dobre przygotowanie merytoryczne i dość naiwna narracja. Na pewno jednak dobra próba przybliżenia tematu po ludzku.

Super pomysł na książkę i świetne wykonanie.

Super pomysł na książkę i świetne wykonanie.

• 2011
  • Religia