Bóg. Życie i twórczość

Bóg biografia Hołownia
religia
978-83-240-1481-1
Bóg biografia Hołownia

Nie wciągnęła mnie ta książka. To inny sposób narracji, niż w "Boskich Zwierzętach", które mnie urzekły.
Znalazłam w niej jednak niezwykle ważną, a zarazem banalnie prostą myśl, dotyczącą interpretacji Biblii.
Szymon Hołownia potwierdza teorię, z którą spotkałam się ponad dwadzieścia lat temu - Pismo Święte ma dwóch autorów: Ducha Świętego i człowieka. I jak przekonuje...

- próba rozumowej analizy pozarozumowego - mistycyzmu;
- biografia nieznanego - próba mierzenia niewidzialnego bez miarki;
- biografia Boga czy bogów to biografia ich twórców - ludzi;

Dobry pomysł na książkę i średnie wykonanie. Choć to być może kwestia uprzedzenia, którego starałam się pozbyć zasiadając do lektury. Dobre przygotowanie merytoryczne i dość naiwna narracja. Na pewno jednak dobra próba przybliżenia tematu po ludzku.

Super pomysł na książkę i świetne wykonanie.

Można przeczytać, pomimo że napisane przez fanatyka religijnego, który pomimo skażenia fanatyzmem jest nadal dobrym człowiekiem.

Pisana popowym językiem poważna porcja teozofii. Czytelnik skuszony prostym językiem poczuje się przytłoczony ogromną porcją filozofii i trudnej wiedzy teologicznej. Raczej pozycja dla zaawansowanych lub poszukujących zaawansowanych teologicznie lektur.

Uwielbiam taki styl pisania - zwięzły, czasem potoczny, luźny a gdy trzeba przywalić z łaciny autor śpieszy z definicją. No ale tych najważniejszych definicji nie było, jak Bóg, osoba boska. Może i nie bez przyczyny gdyż według autora doświadczać Boga należy bardziej przez serce niż rozum. To też mimo początkowej walki z antyteistami na równinach rozsądku wycofuje się w...

Świat Boga widziany oczami Szymona Hołownia polecam z całego serca ☺️

2022

Przeczytane. Posiadam. Niestety.
Przeraziłam się dziś, że będę musiała poświęcić kilka następnych godzin z mego życia temu "dziełu" (a kilka już poświęciłam na przeczytanie), gdyż nie mogłabym tej książki pozostawić bez komentarza.
Na szczęście jakiś czas temu zrecenzował ją w sposób szczegółowy @żabot, a mnie pozostało odetchnąć z ulgą, podziękować - co niniejszym czynię -...

Przyznam szczerze, że nie udało mi się w całości przebrnąć przez książkę. Czytałam fragmentarycznie, nie potrafiłam się wciągnąć. Może kiedyś do niej wrócę ale na razie nie tęsknię i oznaczam jako przeczytaną.

Dyskusje

1 392