Przybysz

Okładka książki Przybysz Hilary Norman
Okładka książki Przybysz
Hilary Norman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Sam Becket (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Sam Becket (tom 3)
Shimmer
Prószyński i S-ka
2010-01-01
2010-01-01
Jan Hensel
literatura angielska zbrodnia

Super szybki kryminał, wartka akcja, kilka wątków, 2h czytania. Wciągający, nie przekombinowany, idealny na jeden wieczór.

Drugie spotkanie z Hilary Norman i się nie zawiodłam. Bardzo dobrze prowadzona historia, trzyma w napięciu od początku oraz zaskakuje jak już tylko pomyślisz, że zaskoczyć nie może. Polecam każdemu kto lubi dobry kryminał.

Moja recenzja:

Moja recenzja:

Los, po raz kolejny, wystawia rodzinę Becketów na bezlitosną próbę. Kiedy w Miami pojawia się brutalny zabójca, nikt nie spodziewa się, jak mocno jest on związany z głównymi bohaterami...

Kryminały Hilary Norman posiadają swój niepowtarzalny klimat. Postaci głównych bohaterów, mimo swoich zawodów, to zwykli ludzie, z którymi przeciętny czytelnik z łatwością się utożsami i będzie w stanie im współczuć, ale również ich wspierać w trudnych chwilach. Żyją, popełniają błędy, często są irracjonalni - jednym słowem - pozostają ludźmi nawet w sytuacjach, w których seriale przyzwyczaiły nas do zupełnie innych reakcji.

Polecam serię osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z kryminałami, wchodzą w świat licznych zbrodni i intryg, przedstawianych na kolejnych stronach książki.

"Przybysz" to z pewnością ciekawa lektura, znacznie bardziej brutalna i dosadna w opisach niż poprzednie części, jednak nadal trzymająca w napięciu i nie przekraczająca granic wytrzymałości nowicjusza nieobeznanego z okrutnymi obrazami zbrodni.

Spacerując po plaży można znaleźć muszelki, kamienie, bursztyny i inne skarby. Ale można też znaleźć dryfującą łódkę, a w niej zmasakrowane zwłoki mężczyzny. Detektyw Becket ma utrudnione zadanie - identyfikacja ciała przebiega dużo wolniej niż zwykle, gdyż rany denata polano wybielaczem. Bezdomna Mildred próbuje pomóc policjantowi, naprowadza go na trop srebrzystego Anioła Śmierci. Tylko czy aby na pewno to dla niej bezpieczne?
Nie tylko morderstwo okaleczonego mężczyzny zajmuje myśli detektywa Becketa. W domu Becketów pojawia się Claudia, szwagierka detektywa. Claudia zostawiła w domu męża, dwóch synów i przyjechała do siostry - Grace. Przyznaje się do romansu, ale też do tego, że ktoś ją sfotografował z kochankiem i szantażuje. Szantażystą okazuje się być przyrodni brat kobiet.. Żeby rozwiązać całą sytuację, Grace, Claudia i Sam muszą rozliczyć się z przeszłością, która wcale nie jest kolorowa.
Przez całą powieść da się szybko i bezboleśnie przebrnąć, ale.. Mogła z tego powstać naprawdę świetna książka, z opisami psychopatycznych umysłów niektórych bohaterów. Niestety, została spłycona. Od razu same konkrety, żadnego wprowadzenia, stopniowego wtajemniczania w akcję, która od początku jest bardzo przewidywalna.
Z pewnością sięgnę jeszcze do wcześniejszych części cyklu z Samem Becketem, bo zaczęłam czytać od środka, ale pewnie tylko dlatego, że gdy zaczynam jakąś serię, to staram się ją skończyć.

Książka daje się przeczytać, nie ciągnie się zanadto ale na kolana nie rzuca.

Ciekawa akcja, za którą chce się podążać ale końcówka moim zdaniem dość przewidywalna co mocno mnie rozczarowało.

Polecam jak ktoś chce jakoś zabić czas, ale nie jako obowiązkową pozycję do przeczytania :)

Książka daje się przeczytać, nie ciągnie się zanadto ale na kolana nie rzuca.

"Przybysz", czyli tramwajowe czytadło dumnie nazwane thrillerem

Zanim zabrałem się za czytanie, sprawdziłem w internecie, kim jest Hilary Norman. Niestety, dowiedziałem się, że "Przybysz" jest już trzecią z kolei historią o detektywie policji w Miami - Samie Beckecie. Niezbyt mi się to spodobało, bo istniało ryzyko, że mogę dołączyć do bohaterów w samym środku akcji i nie mieć zielonego pojęcia, o czym mówią. Trudno, zdarza się i tak.

Szczęśliwie okazało się, że historia jest zupełnie nowa, więc ze spokojem zagłębiałem się w kolejne rozdziały. Akcja rozpoczyna się znalezieniem przez policję dryfującej łódki, a w niej - zwłok mężczyzny. Ciało jest zmasakrowane i dodatkowo oblane chemikaliami, które w zasadzie uniemożliwiają identyfikację ofiary. Do sprawy przydzieleni zostają detektywi Becket i Martinez. Na ich szczęście naocznym świadkiem tego morderstwa jest bezdomna starsza pani (Mildred),którą detektywi bardzo dobrze znają.

W tym samym czasie jesteśmy świadkami drugiej, równolegle toczącej się historii. W domu Sama Becketa pojawia się siostra jego żony - Claudia. Ma pewne problemy, o których na początku nie chce wiele mówić. Z czasem zdradza, że miała romans i ktoś szantażuje ją zdjęciami robionymi z ukrycia. Ma to pewien związek ze wspólną przeszłością obu sióstr...

Książkę czyta się lekko, przyjemnie i to jest jej jedyna mocna strona. Sama historia wydaje mi się dość banalna i przewidywalna, a dialogi postaci często irytują. A propos dialogów... Chcecie się dowiedzieć, ile razy w jednej książce bohaterowie mogą odpowiedzieć na pytanie "wzruszając ramionami"? Przeczytajcie "Przybysza".

Kolejną słabą stroną książki są rozmowy nawiązujące do poprzednich części cyklu. Bohaterowie kilkakrotnie wspominają jakieś wydarzenia w taki sposób, że czułem, iż omija mnie coś ważnego, choć chwilę wcześniej byłem przecież w samym środku akcji. Dziwne podejście autorki - albo wprowadza się czytelnika w pewne historie, albo nie nawiązuje się do nich w ogóle.

"Przybysz", czyli tramwajowe czytadło dumnie nazwane thrillerem

Mówiąc kolokwialnie flaki z olejem...... nudna, przewidywalna i napisana kiepskim stylem ksiażka. W trakcie czytania co najmniej 3 razy miałam ochote rzucic ja w kąt nieskończoną. Jedyny plus to krótkie rozdziały, przez co czyta się ja szybko. Generalnie nie polecam, wynudzicie się.......

Nawet nie jest takie złe.Tylko czasem, za bardzo domyślne.Ale klimat, jest nie zły.I wciąga.

Akcja „Przybysza” rozpoczyna się od tego, że policja znajduje dryfującą łódkę, a na niej – zwłoki mężczyzny. Ciało jest zmasakrowane i oblane chemikaliami, które utrudniają identyfikację ofiary. Do sprawy przydzieleni zostają detektywi Becket i Martinez. Becket rychło dowiaduje się, że bezdomna staruszka Mildred widziała kogoś, kto mógł być sprawcą morderstwa – tajemniczego mężczyznę w srebrnym stroju, ze srebrną twarzą i włosami. Równolegle toczy się drugi wątek powieści – do domu Becketa przyjeżdża w odwiedziny jego szwagierka Claudia. Ma kłopoty, ale z początku nie chce wyznać, jakie. W końcu wyjawia, że miała romans, a teraz pojawił się ktoś, kto szantażuje ją zdjęciami zrobionymi z ukrycia.

W porównaniu z książkami Patricii Cornwell czy Minette Walters „Przybysz” reprezentuje poziom ledwo poprawny. To banalne, przewidywalne czytadło, oparte na kliszach. Seryjny morderca maltretowany przez matkę, twardy glina będący jednocześnie troskliwym tatą, przy czym obowiązkowo – jak to w amerykańskich filmach – jego rodzina musi się znaleźć w niebezpieczeństwie w związku z prowadzonym aktualnie śledztwem… Pojawia się sporo postaci przedstawionych pobieżnie, tak że w pewnym momencie imiona mogą zacząć się mylić. Na domiar złego autorka nie zawsze informuje, którzy z bohaterów są biali, a którzy są Afroamerykanami (być może zakładając, że dla czytelnika, który zna poprzednie części, ta wiedza jest oczywista – dla mnie nie była),a jest to informacja istotna dla fabuły. Akcja w paru kluczowych momentach opiera się na zbiegach okoliczności, zaś główny twist jest bardzo mocno naciągany. Mam też wrażenie, że zalanie ran wybielaczem spowoduje bardziej dramatyczne skutki od opisanych w tekście.

Jedyne pozytywne wspomnienia, jakie zachowałam po lekturze tej powieści, to ładny opis opustoszałej plaży o brzasku oraz sympatyczna postać Mildred, bezdomnej starszej pani, z którą Becket zaprzyjaźnia się w toku śledztwa. Być może dwie poprzednie książki o Samuelu Beckecie są lepsze, ale po lekturze „Przybysza” nie mam szczególnej ochoty tego sprawdzać.

• Kryminał, sensacja, thriller
  • Kryminał