Plan Maxwella

1991-01-01
83-85079-67-X
Barbara Jankowiak, Paweł Witecki
literatura kanadyjska XX wiek sensacja

Ot tak przeczytana i tyle, bez fajerwerków, bez wielkich wystrzałów po prostu jest. Nie uważam czasu spędzonego przy tej pozycji za stracony, ale ze szczęścia nie skaczę.

Może być, ale chyba umieszczenie akcji w powieści sensacyjnej w jednym miejscu typu pociąg, wieżowiec itp. nie zbyt się sprawdza. To co działa w filmie niekoniecznie ma szansę działać w książce. Ale ogólnie książkę czyta się nie źle.

Przeczytałem w latach 90. Wiedzy bardzo mi się spodobała. Ocena jest z wrażenia w tamtym czasie. Jak by wpadła po latach? Nie wiem, może kiedyś po nią jeszcze sięgną. W każdym bądź razie, polecam.

Z początku myślałem ze będzie to książka opowiadająca o złodziejaszkach którym coś pójdzie nie tak i w zasadzie się dużo nie pomyliłem. Choć ich plan był doskonały i był by się powiódł, bardzo podobał mi się opis wejścia do wagonu z fantami i odkryciu masakry która miała tam miejsce. A potem akcja nabierała tempa. Napad na magazyn broni, rozmowa wywiadu o terrorystach, czy cały opis machiny potrzebnej do działania rządu w sytuacji kryzysowej. Zdziwiłem się z jaka łatwością odparto pierwszy atak na pociąg, i jaka swobodę pozostawiono zakładnikom. Moja sympatie zdobyła tutaj para staruszków którzy działali by uratować pociąg, by być „ potrzebnym”
Dobrze się czyta, książka nie nudzi, choć czasem wydaje mi się ze czasem za łatwo głównym bohaterom udaje się realizować swoje plany

Był okres, że takich książek nie było. Dopiero zaczynały się pokazywać. Kupiłem, przeczytałem, ot i wszystko.

Wciągająca historia o oszustach, ciekawie się czyta jak jedna grupa próbuje oszukać drugą grupę przestępców. Wartka akcja bez zbędnych opisów. Przyjemnie spędzony czas przy tej książce.

Pierwszy raz czytałem na początku lat 90-tych, gdy księgarnie zalane były "sensacjami", wydawanymi najczęściej przez Amber. Książka zrobiła wtedy na mnie chyba niezłe wrażenie, ale był to czas gdy czytelnicy spragnieni zakazanych wcześniej spisków, tajnych organizacji etc. - "łykali" tego typu literaturę "bez popitki".

Nie zdradzając zbyt wiele napiszę, że fabuła "kręci się" wokół jednoczesnych: zuchwałej kradzieży pieniędzy transportowanych pociągiem oraz akcji terrorystycznej, której celem jest opanowanie tego samego pociągu.

Z początku czyta się fajnie, od połowy jest troszkę słabiej. To już druga książka Hyde'a, w której wykrywam podobną prawidłowość - czyżby facet nierównomiernie rozkładał siły? - pisał pod presją czasu?

Nie zdradzając zbyt wiele napiszę, że fabuła "kręci...

Dziwi mnie tak niska ocena tej książki. Sięgając po tego typu tytuły oczekuje się raczej dobrze opowiedzianej i ciekawej historii, czegoś jak niezły film akcji w kinie. I książka ta doskonale te założenia spełnia, miło i przyjemnie choć raczej nic ambitnego.

Mało popularna i niezbyt wysoko oceniana książka, ale mnie zaciekawiła. Na tę książkę trafiłem przez przypadek, znalazłem ją na dnie szafy w domu mojej babci. Muszę przyznać, że dawno nic mnie tak nie wciągnęło jak ta historia napadu na pociąg. Zakończenie mogło być lepsze, ale oceniając całość, czytało się tę książkę bardzo przyjemnie.

• Dreszczowiec
  • ஐ LongTime Ago ஐ