Kochanice króla

Książnica
2010-05-10
Urszula Gardner
kochanice króla

Uwielbiam książki P.G. i sposób w jaki przedstawia losy postaci. Przybliża w swoich książkach czasy i zwyczaje panujące na królewskim dworze. Kochanice króla są prawdziwym dowodem na okrucieństwo i samolubstwo Henryka VIII Tudora. Kobiety były różne ale nie zawsze mogły same decydować o swoim życiu. Pęd do władzy zaślepiał wszystkich. Wygórowane ambicje prowadziły często do tragedii. W pewnym momencie Maria stwierdza, że życie na dworze to ciągłe stąpanie na linie. Raz na wozie, raz pod wozem.

Anglia, pierwsza połowa XVI wieku. Na tronie zasiada Henryk VIII wraz ze swą małżonką ? Katarzyną Aragońską. Z sześciorga dzieci, które królowa powiła Henrykowi, tylko jedno przeżyło. Król coraz częściej myśli, że nad jego małżeństwem wisi klątwa. Jako niepoprawny kobieciarz szuka także powodu do unieważnienia związku. Jego nałożnicą jest w tym czasie Maria Boleyn.

W 1522 roku do Anglii zostaje wezwana siostra Marii ? Anna Boleyn, która przez ostatnie lata przebywała na francuskim dworze. Szybko zdobywa sobie popularność. Jest damą wytworną i staje się wkrótce tą, która kreuje trendy. Otaczają ją liczni wielbiciele i sam król zwraca w końcu na nią uwagę. Bycie królewską nałożnicą nie jest jednak szczytem aspiracji Anny. Chce zostać legalną małżonką Henryka i włożyć na głowę koronę św. Edwarda. Do czego posunie się w tych dążeniach? A do czego posunie się Henryk?

Powieść jest barwnym i sugestywnym obrazem epoki ? momentu w historii Anglii niezwykle ważnego. Na drodze do zawarcia małżeństwa przez króla i Annę Boleyn stoją przecież kościelne prawa? Czytelnik może więc śledzić proces, który doprowadził w końcu do zerwania z papiestwem i powołania do życia Kościoła Anglikańskiego. Jest też świadkiem zawiłych, dworskich intryg i manipulacji. Przecież siostra Anny ? Maria ? nie da tak łatwo za wygraną. To jej, jako wcześniejszej królewskiej miłości, wpierw należą się zaszczyty? Nie zapominajmy też o wybitnych umysłach ówczesnej epoki. Można tu wymienić choćby trzech słynnych Tomaszów: Cranmera, Cromwell'a i More'a (autora "Utopii"). Autorka ukazuje również pogmatwane polityczno-religijne stosunki władców i państw ówczesnej Europy. Nie ogranicza się jednak jedynie do samej "wielkiej polityki". Bez wątpienia opis zwyczajów i praktyk angielskiego dworu zaszokuje niejednego współczesnego czytelnika.

W 1522...

Dworski świat za panowania Henryka VIII widziany oczami kobiety-narratorki - Marii Boleyn. Intrygi, kłamstwa, dworskie sojusze, układy. Walka o względy króla, zaszczyty i tytuły, pieniądze, władzę.
Opowieść zaczyna się w momencie, kiedy rodzina Boleyn postanawia podnieść swoją pozycję poprzez zaaranżowanie romansu między młodziutką Marią a królem Henrykiem. W międzyczasie z Francji wraca ich starsza córka - ambitna Anna...
Powieść pokazuje przedmiotową rolę kobiety w tamtych czasach, rządzonych przez mężczyzn. Kobiecie przypadała rola wabika dla jak najbogatszych kawalerów (a nawet króla),potencjalnej matki dla królewskich bękartów, a co za tym idzie - żyły złota dla własnego rodu. Przedstawia też rywalizację i różnice charakterów głównych bohaterek - sióstr Boleyn. Barwny opis życia dworu, jego uczt, zabaw stanowi doskonałe tło dla głównego wątki powieści. Mimo że książka jest pełna szczegółów - trudno się oderwać.

Znam historię Henryka VIII i jego żon, a mimo to nie mogłam się oderwać od tej książki. Niezmiernie się cieszę, że o tych czasach opowiada Maria Boleyn, mniej znana siostra Anny. Na tyle mnie zaciekawiła jej opowieść że poszperałam i poznałam biografię Marii.
Niesamowicie dużo w tej książce emocji. Niestety głównie to złe emocje i uczucia. Mnóstwo tu kłamstw, intryg, nienawiści, zawiści, knucia, zdrad.... Los kobiet był zależny od decyzji mężczyzn. Decydował ród, pochodzenie, interes..... Straszne czasy.
Po przeczytaniu drugiego tomu nadal podziwiam królową Katarzynę. Teraz już na pewno chcę poznać jej biografię. Anna Boleyn mnie irytowała i złościła. A Maria? Cóż, dzięki Bogu zmądrzała.
Jedyny minus to objętość książki - musiałam się z nią rozstawać gdyż nie mogłam jej schować do torebki. Jednak jest tak pięknie napisana że nawet się nie zorientowałam kiedy przewróciłam ostatnią kartkę. Ale dzięki Bogu czekają na mojej półce kolejne tomy.
Polecam

Super, super, super. Czyta się jednym tchem. Moim zdaniem najlepsza powieść Gregory.

Philippa Gregory w "Kochanicach króla"opisuje fascynujący obraz dworu królewskiego i arystokracji , która idzie po trupach do celu. Kobieta jest tu głównie kartą przetargową, która ma doprowadzić rodzinę do zaszczytów i honorów. Rywalizacja toczy się na wszystkich szczeblach – także między rodzeństwem.
"Kochanice króla" są historią dwóch sióstr, które rywalizują o względy króla. Gdy Anna wpada w oko Henrykowi, Maria ma już z nim dwoje nieślubnych dzieci. Nagle zostaje zepchnięta z piedestału, traci względy króla i pozycję. To boli, nawet jeśli Maria wcale nie przepada za dworskim życiem i lepiej odnajduje się w posiadłości na wsi. Maria jest w tej powieści osobą odstającą od reszty swojej ambitnej rodziny – woli spokój, nie czuje się dobrze w dworskich grach, jest prostoduszna i trochę naiwna.
Natomiast Anna w oczach Philippy Gregory przedstawia się jako ambitna, bezwzględna intrygantka, żądna władzy egoistka, która potrafi dążyć do celu po trupach, nie oglądając się za siebie. Powstały obraz sióstr jest trochę czarno-biały. Maria reprezentuje dobro, Anna zło. To historia kobiety, która doszła na sam szczyt – a potem spadła z niego z hukiem przez uderzenie katowskiego miecza.
Kochanice króla są dość barwnym obrazem królewskiego dworu za czasów Tudorów, ale autorka raczej nie rozwija szerzej tła historycznego, skupiając się na wydarzeniach pomiędzy siostrami Boleyn i Henrykiem.
Kochanice króla to wciągające czytadło historyczne, doprawione intrygami dworskimi i siostrzaną rywalizacją. Mimo wszystko nie można się nudzić.

"Kochanice króla" są historią dwóch sióstr, które rywalizują o względy...

Powieść niczego by nie straciła, a nawet wiele zyskała, gdyby skrócić ją o jedną trzecią. To tylko taka uwaga zmęczonego czytelnika Jednak po żmudnym, nudnawym i takim dość ahistorycznym początku akcja zaczyna trafiać we właściwe koleiny.
Dzieje wzlotu i upadku nieszczęsnej Anny Boleyn oddane dość wiernie, to, co wielu historyków uważa za pomówienia i plotki najpierw wprawdzie występuje jako sama prawda, by pod koniec książki stać się zręcznie wielką wątpliwością. Warto przeczytać, zwłaszcza dla porównania z doskonałym serialem "Dynastia Tudorów".

Uczta dla czytacza :D

Uczta dla czytacza :D

Przenosimy się do XVI wiecznej Anglii, na dwór Henryka VIII. Walka o władzę i wpływy na dworze to codzienność. Młodziutka, zaledwie czternastoletnia, Maria Boleyn została wydana za Wilhelma Careya, bliskiego doradcę króla. Wówczas jej starsza siostra Anna wraca do Anglii. Gdy wychodzi na jaw, że królowa Katarzyna Aragońska nie może dać Henrykowi syna, rodzina Boleynów wykorzystuje być może jedyną i niepowtarzalną okazję. Odsuwają Marię od męża i za wszelką cenę chcą ją wepchnąć w ramiona króla. Ma ona urodzić mu syna, który później mógłby zostać koronowany. Ich plan zostaje zrealizowany, dziewczyna zostaje faworytą Henryka. Od tej chwili Anna staje w cieniu młodszej siostry, z którą od zawsze rywalizowała. Zepchnięta do roli pomocnicy postanawia odbić siostrze Henryka wszelkimi sposobami – intrygą, kłamstwami i zdradą. Okazuje się, że po krótkim i płomiennym romansie, król znudził się młodziutką dziewczyną i oszalał na punkcie starszej siostry Marii. Ostatecznie Anna rozkochuje w sobie monarchę. Henryk spełnia wszystkie jej zachcianki, a nawet unieważnia swoje małżeństwo z Katarzyną Aragońską, by poślubić Boleynównę i koronować ją na królową. Marii nie pozostało nic innego, jak odejść w zapomnienie...

Kochanice króla to świetnie napisana powieść historyczna. Ma wszystkie elementy jakie powinna posiadać powieść z tego gatunku. Wciągająca i przepełniona emocjami. Znakomicie poprowadzona kreacja bohaterów. Phillippa Gregory z pełną dokładnością przybliża nam postacie sióstr Boleyn. Maria i Anna były całkowicie od siebie różne. Ta pierwsza została przedstawiona jaka kobieta uległa i nieco naiwna. Anna była jej zupełnym przeciwieństwem. Kobietą z charakterem, dążąca do celu, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć cel – koronę królowej Anglii. Autorka idealnie oddała relacje pomiędzy siostrami – nieustanną rywalizację, dosłownie o wszystko. Ponadto, postacią godną uwagi jest sam król – Henryk VIII. Kobieciarz i tyran. Odrzucając Katarzynę Aragońską, która nie była w stanie dać mu syna zaczął interesować się młodziutką Marią. Potem i ona odeszła w odstawkę na rzecz Anny Boleyn. A Ci, którzy znają dalszą historię wiedzą, iż król nawet swojej największej miłości nie pozostał wierny.
Książka została napisana z perspektywy Marii, to ona jest w niej narratorem. Autorka doskonale przedstawiła sytuację kobiet tamtej epoki. Kobiety sprowadzonej do roli karty przetargowej, przepustki do władzy i bogactwa.
To co mnie urzekło, to idealnie przeniesiony duch epoki. Dzięki dużej dbałości o szczegóły i detale dowiadujemy się jak żyło się na ówczesnym dworze, jakie panowały zasady i obyczaje.
Autorka pisze w bardzo przystępny sposób, całkowicie zrozumiałym dla czytelnika. Oczywiście język jest stylizowany na ówczesną epokę, a mimo to odebrałam to w sposób zupełnie dla mnie naturalny. Książkę czyta się z ogromną przyjemnością.

Kochanice króla to powieść napisana z niesamowitym rozmachem. To historia pełna miłości, namiętności, intryg i tajemnic angielskiego dworu. Autorka ukazuje nam dramatyczną walkę dwóch kobiet o jednego mężczyznę. Dlaczego nie dałam oceny maksymalnej? A no dlatego, iż momentami historia toczyła się w moim odczuciu zbyt wolno. Ale mimo to naprawdę polecam każdemu!

Więcej: http://czytanie-to-sztuka.blogspot.com/

Jest to pamiętnik rywalizacji dwóch sióstr. Po przeczytaniu tej powieści można odnieść wrażenie, że mimo upływu lat nic się w tej materii nie zmieniło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2011
  • Historyczne